آغاز هفتمین فصل از پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان

تیم  کجارو
شنبه، ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
آغاز هفتمین فصل از  پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان
هفتمین فصل از  پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان با هدف بررسی ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان شروع شد. این فصل از پژوهش‌ها با همکاری هیاتی از باستان شناسان بین المللی به سرپرستی ابرهارد سوئر و حمید عمرانی  صورت می‌گیرد.
جبرئیل نوکنده مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان با اعلام این خبر تصریح کرد:
هیات دانشگاه ادینبورگ طی تفاهم نامه ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هفتمین فصل از پژوهش های باستان شناسی را در دیوار بزرگ تاریخی گرگان درحالی آغاز می کنند که این کاوش ها تا ۱۵ آذرماه سال جاری ادامه دارد.

نوکنده با اشاره به اینکه در این فصل  قرار است ارتباط ساختار قلعه های متصل به دیوار گرگان بررسی شود، گفت:

در این کاوش‌ها که با همکاری پژوهشگرانی از کشور های آلمان، روسیه، گرجستان، آفریقای جنوبی، کانادا، ایتالیا و فرانسه انجام می شود، گمانه زنی قلعه شهرهای وابسته به دیوار گرگان انجام می شود.

به گفته وی؛ این قلعه شهرهای وابسته به دیوار تاریخی گرگان شامل، گبری قلعه، دشت قلعه و قلعه پل گنبد کاووس است.

مدیر پروژه پژوهش های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان افزود:

همچنین در این فصل از کاوشهای دیوار گرگان، مطالعات ژئوفیزیک، جانور باستان شناسی، گاهنگاری، گیاه باستان شناسی، مطالعات معماری و شهرسازی و مطالعه باستان شناسی منظر با تغییر تصاویر هوایی و ماهواره ای ادامه دارد.

به گفته وی علاوه بر مطالعات داده‌های حاصل از کاوش های باستان شناسی، مطالعه ساختار خندق های قلعه شهرها با خندق‌های متصل به دیوار گرگان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

او تاکید کرد که بررسی سازه های آبی و سیستم‌های آبرسانی دیوار بزرگ گرگان و همچنین کاوش‌های باستان شناسی زیر آب از اهداف دیگر این فصل از کاوش‌ها محسوب می شود.

دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی مار سرخ نامیده می شد، نخستین بار در سال ۱۳۱۶ توسط اریک اشمیت خلبان آمریکایی شناسایی شد و عکس‌های هوایی او سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفت.

قدمت این دیوار به دوره ساسانی باز می گردد که برای مقابله با قوم هون و سایر اقوام شمالی ایران ساخته شد.

این دیوار به طول ۲۰۰ کیلومتر، پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان است که در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسید.

منبع:  خبرگزاری مهر

دیدگاه