پرواز چارتر

بلیط چارتر در کجارو

جای تردیدی وجود ندارد که سفر با هواپیما یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین روش‌های سفر است. البته در گذشته‌ای نه چندان دور مسافران مجبور بودند تا برای خرید بلیط هواپیما به صورت حضوری به آژانس‌های هواپیمایی مراجعه کنند. در این روش علاوه بر اتلاف وقت و انرژی، امکان مقایسه قیمت بلیط نیز برای خریداران وجود نداشت. اما امروزه با توجه به فراگیری اینترنت و گسترش موتورهای جستجوی بلیط هواپیما، امکان مقایسه قیمت‌ها و خرید اینترنتی بلیط هواپیما برای مسافران ایجاد شده است.

اگر شما نیز قصد خرید بلیط هواپیما چارتر ارزان را دارید، برای مشاهده قیمت بلیط هواپیما چارتر یا خرید بلیط چارتر می‌توانید با استفاده از صفحه جستجوی پرواز کجارو فقط با وارد کردن تاریخ، نوع بلیط (یکطرفه یا رفت و برگشت) و تعداد نفرات، فهرستی از بلیط‌های موجود را از فروشنده‌های معتبر مشاهده کرده و خرید اینترنتی بلیط هواپیمای خود را به راحتی انجام دهید.

بلیط هواپیما چارتر

بلیط چارتر چیست و چه تفاوتی با بلیط سیستمی دارد؟

در حالت کلی، دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد: بلیط سیستمی و بلیط چارتری.

بلیط سیستمی دارای نرخ مشخصی است که از سوی مراجع مربوطه تعیین می‌شود، ولی برای بلیط چارتری شرایط متفاوت است؛ به این ترتیب که آژانس‌های مسافرتی همه یا تعدادی از صندلی‌های یک هواپیما را از یک ایرلاین اجاره کرده و بلیط آن‌ها را در قالب پرواز چارتر، مستقیما به مسافران می‌فروشند. آژانس‌های مسافرتی می‌توانند بسته به این عوامل، پروازها را برای مدت مشخصی اجاره کنند. برای مثال، پروازهای تهران - استانبول از جمله پروازهایی است که همواره در طول سال مسافران متعددی را به خود می‌بیند؛ از این رو معقولانه‌تر است که شرکت‌های هواپیمایی این پرواز را سالیانه اجاره کنند.

نکته قابل توجه اینکه خریداران بلیط چارتری از لحاظ پرواز، نوع صندلی، کابین و پذیرایی شرایط یکسانی را با خریداران بلیط سیستمی تجربه می‌کنند.

پرواز چارتر

چه زمانی برای خرید بلیط چارتر مناسب‌تر است؟

در پروازهای چارتر شرکت‌های مسافرتی اقدام به خرید صندلی‌های هواپیمای یا یک خط هوایی در پرواز مشخصی می‌کنند. به همین دلیل تا ساعات نزدیک به پرواز نیز اقدام به فروش بلیط می‌کنند. طبیعی است که با نزدیک شدن به زمان پرواز و وجود صندلی‌های خالی، چارترکننده قیمت بلیط را کاهش می‌دهد تا تمامی بلیط‌ها را به فروش رسانه و ظرفیت پرواز را پر کند. این بلیط‌ها که به «بلیط‌ لحظه آخری» نیز مشهور هستند، موجب می‌شوند تا قیمت بلیط چارتر نسبت به بلیط سیستمی ارزان‌تر باشد؛ ولی باید به خاطر داشت که ارزان بودن بلیط چارتر پایدار نیست و فقط در بعضی مواقع اتفاق می‌افتد.

آیا بلیط چارتر قابلیت کنسلی دارد؟

پرواز چارتر انعطاف‌پذیری پروازهای سیستمی را ندارد. در حالت معمول برای خرید بلیط پروازهای سیستمی، مسافر می‌تواند ماه‌ها قبل از سفر، با توجه به نیاز خود و همچنین مقصد و زمان سفر، بلیط مورد نظر را خریداری کند و حتی به هر دلیلی پس از خرید، آن را با کسر مبلغی پس دهد. در حالی‌که در پرواز چارتری چنین انعطاف‌پذیری‌هایی وجود ندارد. در پرواز چارتر امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز وجود ندارد و اگر مسافر به هر دلیلی پس از خرید، از سفر خود منصرف شود، امکان استرداد وجه بلیط وجود ندارد.

خرید بلیط چارتر در چه مواقعی مقرون‌به‌صرفه نیست؟

بلیط چارتر

زمانی‌که برنامه سفر منعطف یا مشخصی ندارید

به دلیل عدم انعطاف‌پذیری پروازهای چارتر، بهتر است تا زمانی‌که کاملا از برنامه سفرتان اطمینان ندارید یا قابلیت هرگونه تغییر یا جابجایی در سفر وجود ندارد، از تهیه بلیط چارتر خودداری کنید؛ زیرا علاوه بر اینکه تعداد کمی از بلیط‌های چارتری کنسلی دارند، درصد جریمه کنسلی این نوع بلیط‌ها بسیار بالا است. این در حالی است که در پروازهای سیستمی بخشی از مبلغ بلیط به عنوان جریمه کسر شده و باقی استرداد می‌شود. همچنین، در صورت انصراف مسافر از سفر نیز وجه بلیط به هیچ عنوان عودت داده نمی‌شود.

پرواز چارتر

زمانی‌که با کودکان همسفر هستید

در صورت سفر با کودکان بهتر است تا از بلیط چارتری استفاده نکنید، زیرا در پروازهای چارتری بلیط‌ها با نرخ یکسانی برای بزرگسالان و کودکان به فروش می‌رسند؛ این در حالی است که در پروازهای سیستمی درصدی تخفیف در بلیط‌های نوزادان و کودکان اعمال می‌شود.

بلیط چارتر

پرترافیک‌ترین زمان‌های سفر

همان‌طور که اشاره شد بلیط چارتر فقط در مواقعی ارزان‌تر است که چارترکننده با نزدیک شدن زمان پرواز قصد دارد تا تمام بلیط‌های خود را به فروش برساند. بنابراین، در ایام پرسفر کلیه بلیط‌ها به سرعت به فروش می‌رسند و قیمت بلیط چارتر هم‌تراز با قیمت بلیط سیستمی است. حتی این امکان نیز وجود دارد تا قیمت بلیط چارتر به دلیل افزایش تقاضا گران‌تر باشد.