بهترین شهرها برای دوچرخه سواری در دنیا کدامند؟

سحر مردانه
سحر مردانه پنجشنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
بهترین شهرها برای دوچرخه سواری در دنیا کدامند؟

خودرو‌ها، حجم قابل توجهی از جاده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و با اینکه رفت و آمد با آن‌ها سریع‌تر و راحت‌تر است، اما هنوز هم در بسیاری از شهر‌های جهان، استفاده از دوچرخه برای رفت و آمد در فهرست اولویت‌های زندگی مردم قرار گرفته است.

در بسیاری از شهر‌های جهان به‌خصوص شهر‌های پیشرفته یکی از محبوب‌ترین راه‌های حمل و نقل، استفاده از دوچرخه است. البته در این شهر‌ها به تامین زیر ساخت‌های لازم، یعنی در نظر گرفتن مسیر و خطوط مخصوص دوچرخه‌سواران توجه ویژه‌ای شده است. دوچرخه‌سواری نه تنها یک ورزش محبوب است، بلکه راهی مناسب و بدون آلودگی برای رفت و آمد‌های روزانه است. در جایی که بیشتر حجم خیابان و اتوبان‌ها با خودرو‌ها پر شده، استفاده از دوچرخه کمی نا‌امن است، اما برخورد مناسب با این موضوع نیاز به زمان دارد. حال با برترین شهر‌های جهان که دوچرخه‌سواری در آن‌ها از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است، آشنا می‌شویم.

۱. آمستردام

دوچرخه

از لحاظ فراهم آوردن شرایط مناسب برای دوچرخه‌سواری، هیچ شهر دیگری در دنیا نمی‌تواند با آمستردام رقابت کند، زیرا ایده‌آل‌ترین شرایط را برای دوچرخه‌سواران فراهم آورده است. سالیان سال است که برنامه‌ریزان شهری، از آمستردام به‌عنوان مدلی کامل در این حیطه یاد می‌کنند. در عین حال، این شهر پر‌تکاپو، دارای پارکینگ‌های مختص دوچرخه‌سواران نیز هست. فراهم بودن تمامی شرایط مناسبی که گفتیم، باعث ایجاد میل بیشتر در مردم برای استفاده از دوچرخه شده است.

۲. کپنهاگ

دوچرخه

همانند هلند، اسکاندیناوی نیز دارای برترین شهر‌ها از لحاظ دارا بودن شرایط مناسب و امنیت لازم برای استفاده از دوچرخه و همچنین استقبال خوب مردم از آن بوده است. در بسیاری از شهر‌های موجود در قلمرو اسکاندیناوی، از دوچرخه برای رفت و آمد روزانه استفاده می‌شود، اما در این میان بهترین مثال، شهر کپنهاگ است. طبق آمار گرفته شده در سال ۲۰۱۶، تعداد دوچرخه‌ها بیشتر از خودرو‌ها بود و همچنین بیش از ۶۲ درصد از ساکنان کپنهاگ برای رفتن به کار از دوچرخه استفاده می کردند.

۳. برلین

دوچرخه

شاید در مورد برلین، پایتخت آلمان در رابطه با میزان محبوبیت دوچرخه‌سواری صحبت چندانی نشده باشد و به خوبی شهر‌هایی است که در مورد آن‌ها صحبت کردیم. در این شهر خیره‌کننده و تاریخی نیز همانند آمستردام بیش از ۵۰۰ مایل مسیر مختص به دوچر‌خه‌سواری ساخته شده است. نکته قابل توجه این است که دوچر‌خه در برلین نسبت به سایر وسایل نقلیه در اولویت است و جالب‌تر اینکه خیابان شیب‌داری در هیج کجای شهر در مسیر دوچرخه‌سواران وجود ندارد.

۴. مونترال

دوچرخه

مونترال، دومین شهر بزرگ کانادا در آمریکای شمالی است که طراحی و زبان فرانسه در آن بیشتر حاکم است. در این شهر بیش از ۱۰۰۰ مایل مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری وجود دارد و بیش از ۵ هزار دستگاه دوچرخه برای اجاره اختصاص داده شده است. این شهر عمدتا دارای مسیر‌های مسطحی است که حین دوچرخه‌سواری، از تماشای اطراف هم قطعا لذت خواهید برد.

۵. توکیو

دوچرخه

توکیو نیز همانند شهر‌های آمریکایی در رابطه با دوچرخه‌سواری در سراسر دنیا، چندان شناخته شده نیست، اما بزرگ‌ترین کلان‌شهر جهان است که به جرات می‌توان گفت یکی از بهترین‌ها در این سیاره است. در توکیو به میزان قابل توجهی مسیر ویژه برای دوچرخه‌سواران در نظر گرفته شده، همچنین مسیر پیاده‌روی از دوچرخه‌سواری هم جدا است. به دلیل همین ویژگی‌های ایده‌‌آل، دوچرخه‌سواری در توکیو از سوی بازدید‌کنندگان نیز مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.

۶. بوئنوس آیرس

دوچرخه

بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین و شهری که بیشترین آمار بازدید در آمریکای جنوبی را دارد، به تازگی با پیشرفت‌های موجود توانسته چندین پله ارتقاء پیدا کند. حدود ۲۰۰ مایل مسیر ویژه به دوچرخه‌سواران اختصاص داده شده است. علاوه بر این، در این شهر بندری، دوچرخه به‌صورت رایگان به دوچرخه‌سواران اجاره داده می‌شود تا برای این موضوع بهتر فرهنگ‌سازی شود. در این شهر زیبا که بیشتر مسیر‌ها با درختان نخل پوشانده شده، زمانی که دوچرخه‌های رنگارنگ در سطح شهر به حرکت در می‌آید، حال و هوایی شبیه به بوستون به خود می‌گیرد.

۷. لیوبلیانا

دوچرخه

لیوبلیانا، پایتخت با‌شکوه اسلوونی که یکی از بهترین شهر‌ها برای دیدن دوچرخه‌سواران است. در این شهر نه تنها ۱۵۰ مایل خط ویژه برای دوچرخه‌سواران وجود دارد، بلکه در مرکز زیبای آن، خودرو‌ها حق تردد ندارند. در مرکز این شهر جذاب، فقط دوچرخه‌ها، افراد پیاده و تاکسی‌های برقی حق رفت و آمد دارند. همچنین در سطح شهر ۲۰ ایستگاه اجاره دوچرخه وجود دارد که هزینه ۳۰ دقیقه اول به‌صورت رایگان محاسبه می‌شود.

۸. سان فرانسیسکو

دوچرخه

اگر‌چه شهر‌های سیاتل و پورتلند به‌عنوان شهر‌های بزرگ دوچرخه‌سواری شناخته شده‌اند، اما در این میان سان فرانسیسکو از نظر تاریخ و فرهنگ در رتبه بسیار بالا‌تری نسبت به دو شهر دیگر قرار دارد. در دهه گذشته این شهر بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای ایجاد زیر‌ساخت‌های دوچرخه‌سواری سرمایه‌گذاری کرد و از سال ۲۰۱۰ تا به امروز بیش از ۲۰۰ مایل از خط ویژه دوچرخه‌سواران درست و به بهره‌برداری رسیده است.

۹. پاریس

دوچرخه

اگر‌چه رتبه دوچرخه‌سواری در بوردو و استراسبورگ نسبت به پاریس به طرز قابل توجهی بالا‌تر است، اما همچنان پاریس بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. اگر توجه کرده باشید، زیر‌ساخت‌های این شهر از ابتدا برای پیاده‌روی ساخته شده بودند، پس اختصاص آن به دوچرخه یا فراهم آوردن شرایط مناسب برای دوچرخه‌سواری، کار اصلا سختی نیست، به همین دلیل است که دوچرخه‌سواری به سرعت در این شهر زیبا رونق پیدا کرد و چهره شهر را زیبا‌تر از قبل کرد.

۱۰. ریو دو ژانیرو

دوچرخه

ریو دو ژانیرو، دومین شهر برزیل که دارای چشم‌اندازی نفس‌گیر است و به جرات می‌توان گفت که یکی از زیبا‌ترین شهر‌های این سیاره خاکی است. در این شهر بیش از ۲۷۵ مایل مسیر ویژه به دوچرخه‌سواران اختصاص داده شده که بهترین راه برای دیدن زیبایی‌های آن، استفاده از دوچرخه است. تنها با پرداخت کمی بیشتر از یک دلار برای یک روز می‌توانید یکی از ۴ هزار دوچرخه‌ای که در بیش از ۴۰۰ ایستگاه دوچرخه در سراسر ریو دو ژانیرو وجود دارد را اجاره کنید و از سفر یک روزه خود نهایت لذت را ببرید.

 

مطالب مرتبط:

دیدگاه