بی نظیرترین پل های جهان با ساختاری باور نکردنی

سحر مردانه
سحر مردانه شنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
بی نظیرترین پل های جهان با ساختاری باور نکردنی

پل، یکی از راه‌های ارتباطی است که در گوشه و کنار جهان به چشم می‌خورد، اما در پس مهندسی شگفت‌انگیز برخی از آن‌ها، چیز‌های وجود دارد که توانسته آن‌ها را به بی‌نظیر‌ترین پل‌های جهان تبدیل کند.

پل، نوعی وسیله ارتباطی است که برای راحتی و سریع‌ترین شدن مسیر بین دو مکان ساخته می‌شود. زمانی که از ضرورت و کاربردی بودن صحبت می‌شود، دیگر به زیبایی توجه چندانی نمی‌شود. اما در این میان برخی از پل‌های در مکان‌های دور و غیر قابل تصور وجود دارند که علاوه بر اینکه نیاز‌های بشر را بر‌طرف کرده‌اند، از ساختار و زیبایی با‌شکوه و باور نکردنی، بر‌خوردار هستند.

۱. پل بزرگ دانی یانگ کانشان (Danyang-Kunshan Grand Bridge)، چین

پل

پل بزرگ دانی یانگ کانشان، با طول ۱۶۴٫۸ کیلومتر (۱۰۲ مایل) در حال حاضر طولانی‌ترین پل جهان است که در چین واقع شده است. ساخت این پل در سال ۲۰۰۶ آغاز شد و در نهایت در سال ۲۰۱۱ برای استفاده عموم افتتاح شد. برای ساخت این پل بزرگ، حدود ۸٫۵ میلیارد دلار هزینه اختصاص یافت و بیش از ۱۰ هزار نیروی کار، در این مدت زمان مشغول به فعالیت بودند. این سازه‌ی باور نکردنی که در استان شرقی جیانگسو چین واقع شده است، مسیر شانگهای و نانجینگ پایتخت استان جیانگسو را به هم وصل می‌کند. علاوه بر این، مسیر این پل تا حدودی با مسیر رودخانه یانگ‌تسه، موازی است.

۲. پل میلائو ویاداکت (Millau Viaduct)، فرانسه

پل

پل میلائو ویاداکت که در فرانسه قرار دارد، در حال حاضر توانسته عنوان بلند‌ترین پل جهان را به دست بیاورد. این پل حتی توانسته از نظر ارتفاع، برج ایفل را هم غافلگیر کند، زیرا مهندسان حتی تصور نمی‌کردند روزی بتوانند سازه‌ای بلند‌تر از برج ایفل در فرانسه بنا کنند. این پل، بلند‌ترین پل جاده‌ای جهان با ارتفاع ۳۴۳ متر است که در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده است. این پل منحر‌به‌فرد که دارای مسیری دو طرفه است، توسط طراح معروف بریتانیایی، نورمن فاستر، طراحی شده و روی دره تارن (Tarn Valley) که در جنوب فرانسه قرار دارد، واقع شده است.

۳. پل رایبل‌هد ویاداکت (Ribblehead Viaduct)، شمال یورکشایر

پل

پل رایبل‌هد ویاداکت که در شمال ایالت یورکشایر قرار دارد، از ۲۴ قوس سنگی که که با ارتفاع ۳۲ متری روی زمین مستقر شده‌اند، ساخته شده است. این پل نمایان‌گر یکی از بهترین نمونه‌های مهندسی بی‌نظیر انگلیسی است. این سازه‌‌ی گسترده، بین سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۸۷۴ ساخته شد و در سال ۱۹۸۸ بالا‌ترین عنوان درجه امنیت را کسب کرد. این پل در میان چشم‌اندازی زیبا از سه قله‌ی کوه و همچنین مرز بین کامبریا (Cumbria) و یورکشایر واقع شده است.

۴. پل واسکو دو گاما (Vasco da Gama Bridge)، پرتغال

پل

پل واسکو دو گاما، با طول حدود ۱۷ کیلومتر (۱۰ مایل) که به دست آرماندو ریتو طراحی شده است، توانسته عنوان طولانی‌ترین پل اروپا را به دست آورد. این پل در شما شهر لیبسون پرتغال قرار گرفته و دو شهر ساکاوم و آلکوشت را به هم متصل می‌کند. پل در سال ۱۹۹۸ به روی عموم باز شد و نام آن نیز بر‌گرفته از نام کاشف پرتغالی است که موفق شد برای اولین بار از راه دریا، از اروپا به هند سفر کند. پل واسکو دو گاما بر روی رودخانه تاقوس (Tagus River) قرار دارد و به قدری محکم است که در برابر باد با سرعت ۱۵۵ مایل در ساعت، توان مقاومت دارد.

۵. پل بیپان جیانگ (Beipanjiang Bridge)، چین

پل

پل بیپان جیانگ که در چین قرار واقع شده است، توانسته با ارتفاع بیش از ۵۶۰ متر، در فهرست بلند‌ترین پل‌های جهان قرار گیرد. ساختار این پل علاوه بر استحکام، دارای سبکی متفاوت است. پل بیپان جیانگ، شهر‌های لیوپانشوی (Liupanshui) و کوجینگ (Qujing) را به هم متصل می‌کند و توانسته از زمان سفر در مسیر بحرانی و سخت بزرگراه ، سه ساعت بکاهد. ساخت این پل بیش از ۸۸ میلیون پوند هزینه در بر داشت و ارتفاع آن نیز تقریبا دو برابر بیشتر از شارد لندن است.

۶. پل طلایی (Golden Bridge)، ویتنام

پل

پل طلایی یا گلدن بریج که در ویتنام واقع شده، دارای ۱۵۰ متر طول و ۱۴۰۰ متر ارتفاع بالا‌تر از سطح دریا است. این پل در ماه ژوئن سال جاری افتتاح شد و به سرعت به یک جاذبه‌ی توریستی تبدیل شد. این پل منحصر‌به‌فرد در بالای یک کوه در نزدیکی شهر دانانگ (Danang) قرار گرفته است. طراحی این پل که توانسته آن را در فهرست پل‌های باور نکردنی جهان جای دهد، مشخصه معروف آن است، یک پل طلایی و زیبا که توسط دو دست غول‌پیکر نگه داشته شده‌اند.

۷. پل پونت دوگارد (Pont du Gard Aqueduct)، فرانسه

پل

مطمئنا و بدون شک می‌توان علاوه بر پل شگفت‌انگیز، عنوان قدیمی‌ترین پل در این فهرست را هم به آن داد. پل پونت دوگارد، یک بنای یاد‌بود رومی است که در قرن اول میلادی ساخته شده است. این پل در اصل برای آب‌رسانی به شهر نایمز (Nîmes) طراحی شد و هر یک از این سه مجرای آب، دارای ۵۰ متر ارتفاع هستند. این پل زیبا که با سنگ‌های آهکی زرد ساخته شده، روی رودخانه گارد واقع شده است. پل پونت دوگارد در سال ۱۸۴۰، توسط دولت فرانسه به‌عنوان عمارت تاریخی قابل توجه اعلام شد. و همچنین در سال ۱۹۸۵ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

۸. پل گلدن گیت (Golden Gate Bridge)، ایالات متحده آمریکا

پل

پل گلدن گیت، احتمالا مشهور‌ترین پل جهان است که در سال ۱۹۳۷ افتتاح شد. این یک پل معلق است که سان فرانسیسکو را به شمال ایالت کالیفرنیا متصل می‌کند. پل گلدن گیت بیشتر به خاطر عظمت و شکوه مهندسی معروف نشده است، بلکه در سال ۱۹۳۷، بیش از ۱۷۰۰ نفر با پریدن از روی این پل به زندگی خود خاتمه دادند و این باعث معروف شدن بیشتر این پل شد. بعد از این اتفاقات، پروژه‌ای دو ساله طراحی شد تا اطراف این پل در قسمت پیاده‌رو، حفاظی فولادین ساخته شود تا از میزان خودکشی‌ها کاسته شود. رنگ این پل نارنجی متمایل به قرمز است اما به نارنجی بین‌المللی معروف است.

۹. پل هارتلند (Hartland Bridge)، کانادا

پل

پل هارتلند، در سال ۱۹۰۱ در کانادا افتتاح شد و در سال ۱۹۸۰ توسط سایت ملی تاریخ به‌عنوان طولانی‌ترین پل سر‌پوشیده در جهان، تعیین شد. طول این پل سر‌پوشیده‌ی یک طرفه، حدود ۳۹۰ متر است. در سال ۱۹۹۵، تمبر پستی کانادایی به افتخار این پل صادر شد. پل هارتلند در طول این سال‌ها بار‌ها دست‌خوش حوادث نا‌خوشایند مانند آتش‌سوزی، فرو ریختن و ... بوده است، اما امروزه به یکی از جاذبه‌های معروف کانادا، در جهان تبدیل شده است.

۱۰. پل اشیما اوهاشی (Eshima Ohashi)، ژاپن

پل

به عکس این پل نه چندان معروف که در ژاپن واقع شده است نگاه کنید؟ با شیب تندی که دارد بیشتر شبیه به ترن هوایی در شهر‌بازی است. پل اشیما اوهاشی که دارای طول ۷٫۱ کیلومتری است، سومین پل بزرگ جهان با ارتفاع ۴۴ متری و شیب تند ۵٫۱ درصد در یک سمت و ۶٫۱ درصد در سمت دیگر، است. این پل دارای ساختاری سخت و باور نکردنی است که شهرهای ماتسوئه در استان شیمانه و ساکای‌میناتو در استان توتوری را به یکدیگر متصل می‌کند.

 

 

مطالب مرتبط:

منبع independent

دیدگاه