هوش مصنوعی در خدمت هتلداری؛ خوب یا بد؟

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
هوش مصنوعی در خدمت هتلداری؛ خوب یا بد؟

هوش مصنوعی امروزه بیش از هر زمان دیگری در صنعت هتل‌داری به کار می‌رود و با وجود مزایای متعددی که دارد، برخی افراد نسبت به استفاده از آن تردید دارند.

تکنولوژی به دنبال از بین بردن مشکلات سفر است و یکی از این مشکلات، وجود یک نسخه کلی برای همه است که در این دنیای مدرن که مسافران به فکر تجربه‌های منحصر به فرد بر اساس علایق‌شان هستند، دیگر کاربردی ندارد.

هوش مصنوعی به رفتار هوشمندانه کامپیوترها و دستگاه‌ها گفته می‌شود که فعالیت‌هایی که معمولا به عملکردهای شناختی نیاز دارد، انجام می‌دهند. هوش مصنوعی اغلب در اتوماسیون و تحلیل داده‌ها به کار می‌رود. به همین دلیل شرکت‌های هتل‌داری و مدیریت مسافرت از آن برای انجام وظایف خدمات مشتری استفاده می‌کنند، زیرا این وظایف در مدیریت رزرو و خدمات حائز اهمیت هستند. وقتی به هوش مصنوعی در صنعت هتل‌داری فکر می‌کنید، اولین فکری که به ذهن‌تان خطور می‌کند چت‌بات‌هایی (ربات سخنگو) هستند که به سوالات ما پاسخ می‌دهند، با این حال چت‌بات‌ها، بخش خیلی کوچکی از هوش مصنوعی محسوب می‌شوند.

هوش مصنوعی در هتل

نوآوری هوش مصنوعی در هتل داری

هوش مصنوعی نقش مهمی در صنعت هتل‌داری ایفا می‌کند، زیرا توانسته برخی از فعالیت‌های انسان را انجام دهد و در نتیجه صرفه‌جویی اقتصادی قابل توجه، کاهش خطای انسانی و ارائه خدمات بهتر را به همراه داشته باشد. شبکه توزیع جهانی نیز برای تجزیه و تحلیل اطلاعات مشتری از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا بتواند درباره مشتری‌ها یا مشتری‌های بالقوه، به نتایج مهمی برسد.

سال گذشته شرکت سابر (Sabre) اعلام کرد که پلتفرم «SynXis Analytics Cloud» را راه‌اندازی خواهد کرد که از هوش مصنوعی برای افزایش درآمد هتل استفاده می‌کند. این پلتفرم، فرصت‌های کسب درآمد و ارتقای تجربه مشتری را شناسایی کرده و با تجزیه و تحلیل داده‌های‌ عملکردها، امور مالی، امور کمکی، وضعیت قیمت اتاق تا ارائه برنامه‌های هدفمند عملی، به هتل‌دارها کمک می‌کند از ضرر مالی جلوگیری کنند.

هوش مصنوعی در هتل

شرکت آمادئوس (Amadeus) نیز از این موضوع عقب نمانده و برای توسعه تکنولوژی‌هایی که به خرید و منبع‌یابی سفر کمک می‌کنند، مبلغ قابل توجهی سرمایه‌گذاری کرده است. شرکت راهکارهای جهانی هتل در خدمات رزرو هتل (HRS Global Hotel Solutions) نیز در حوزه تکنولوژی به‌خصوص هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده است تا پلتفرمی یکپارچه برای کلیه فرایند خدمات از رزرو هتل تا پرداخت هزینه اتاق ایجاد کند. هوش مصنوعی در خدمات رزرو هتل، همه داده‌ها و اطلاعات مشتری‌ها را تحلیل کرده و نتایج را بر اساس علایق مشتری دسته‌بندی می‌کند.

هتل‌ها نیز از این هوش مصنوعی به طرق مختلفی نظیر چت‌بات و پیام‌رسان استفاده می‌کنند. چت‌بات‌های هوش مصنوعی برای پاسخگویی ۲۴ ساعته (همه ایام هفته) به سوالات مشتری‌ها در شبکه‌های اجتماعی به کار می‌روند.

برخی از هتل‌ها به دنبال ایجاد اتاق‌های هوشمند با کمک هوش مصنوعی هستند تا تجربه متفاوتی را برای مشتری رقم بزنند. گروه هتل‌های اینترکنتیننتال (IHG) در همکاری با شرکت Baidu، امسال ۱۰۰ سوئیت هوشمند درهتل‌ شهرهایی که فرودگاه دارند و همینطور مقاصد مهم کشور چین، را‌ه‌اندازی کرده است. این اتاق‌ها با تکنولوژی کنترل صدا، تجربه تعامل انسان و کامپیوتر را پیشکش مهمان می‌کنند.

هوش مصنوعی در هتل

هتل‌های ماریوت (Marriott) نیز در حال آماده‌سازی «اتاق آینده» است و با همکاری سامسونگ، از ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در اتاق‌های هتل استفاده کرده است تا مدت زمان اقامت مشتری را در هتل افزایش دهد.

الکسا آمازون به هر دو بخش عملیات‌های ابتدایی تا انتهایی هتل‌ها در صنعت گردشگری وارد شده است. «الکسا برای هتل‌داری» مورد حمایت مدل‌های آمازون اکو، اکو دات و اکو پلاس است و در طول فصول تابستان به ۱۰ هتل در آمریکا اضافه می‌شود و با توجه به بازخورد کلی مشتری‌ها، انتظار می‌رود استفاده از آن افزایش یابد.

آیدیاز رونیو سولوشنز (IDeaS Revenue Solutions) از اولین رابط مبتنی بر صدا پرده‌برداری کرده‌ که برای پلتفرم مدیریت درآمد طراحی شده است. تکنولوژی تعاملی صوتی IDeaS G۳ RMS به همه سهامداران کسب و کارها امکان دسترسی به داده‌های زمان واقعی و شاخص‌های عملکرد را از طریق ابزارهای هوشمند سخنگو می‌دهد.

تردیدها درباره هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در هتل

برخی افراد نسبت به حضور هوش مصنوعی در هتل تردید دارند و در مقابل آن جبهه‌گیری می‌کنند. اریک کول، متخصص امنیت اطلاعات، معتقد است با اینکه این تکنولوژی شاید بتواند خدمات مشتری را بهبود دهد، اما باعث نقض حریم خصوصی افراد می‌شود. بعضی از هتل‌ها، از کلیدهای الکترونیکی استفاده می‌کنند که با گوشی هوشمند مهمانان فعال می‌شود. با این حال سیگنال‌های بلوتوث گوشی ممکن است به‌صورت رمز درنیاید و از فاصله ۴٫۵ متری هک شود. او می‌گوید:

وقتی در این هتل‌های هوشمند اقامت دارید، آن‌ها یک رمز روی گوشی شما می‌گذارند تا بدانند کجا می‌روید، چه نوع قهوه‌ای سفارش می‌دهید و حتی چه غذایی در رستوران میل می‌کنید.

هوش مصنوعی می‌تواند انتخاب‌های شما را ردیابی کند و گزینه‌های مشابهی در آینده پیشنهاد دهد. بنابراین نگرانی‌های جدی در مورد نقض حریم خصوصی وجود دارد.

نگرانی دیگری که درباره هوش مصنوعی مطرح می‌شود، این واقعیت است که می‌تواند کار اتوماسیون را انجام دهد و در نتیجه جایگزین کارمندان فعلی شود. ۵۰ درصد از شغل‌های امروزی هتل‌ها تا سال ۲۰۱۵، دیگر وجود نخواهند داشت و تا سال ۲۰۳۰، این رقم به ۸۵ درصد می‌رسد که تغییر قابل توجهی از مدل سنتی خدمات محور به هتل هوشمند به حساب می‌آید.

هوش مصنوعی در هتل

به‌کارگیری هوش مصنوعی مطمئنا به نفع صنعت هتل‌داری خواهد بود به‌طوری‌که مثلا می‌تواند به موارد نامحسوسی توجه کند که قبلا  دیده نمی‌شد، نظیر وقتی که افراد سه‌شنبه‌ها صبح، صبحانه کمتری میل می‌کنند، پس صبحانه کمتری را در این روز سرو خواهد کرد.

تا زمانی که ما مسئول استفاده از اطلاعات باشیم، شرکت‌های هتل‌داری می‌توانند خدمات خود را ارتقا دهند. مردم از اینکه در محیطی امن، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند، خوشحال می‌شوند.

هوش مصنوعی در سطح جهانی به شرکت‌ها امکان ردیابی روندهایی از ملیت مهمان‌ها گرفته تا نرخ دقیق قیمت در زمان‌های خاصی از سال را می‌دهد و تصویر جامع‌تری را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد که در تصمیم‌گیری‌های حساس و مهم، به آنها کمک می‌کند.

واضح است که به سمت زمانی حرکت می‌کنیم که بسیاری از سیستم‌ها، به‌صورت خودکار و شخصی‌سازی شده خواهند شد. با این حال هوش مصنوعی مانند دو روی یک سکه است و فقط باید بپذیریم که وقتی در کنار کامپیوترها کار می‌کنیم، قرار است با به اشتراک گذاشتن علایق و اولویت‌هایمان (بدون به خطر انداختن امنیت‌‌مان)، تجارب خود را ارتقا دهیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاه