زیباترین برج های ساعتی دنیا

سارا صریحی | سه شنبه, ۴ آبان ۹۵ ساعت ۱۴:۰۰

وقتی اسم برج ساعتی می‌آید تقریبا شکل مشابهی در ذهنمان نقش می‌بندد. یک برج بلند که در بالاترین نقطه‌اش یک ساعت بزرگ قرار گرفته است. البته همه چیز به همین سادگی‌ها هم نیست و برج‌های ساعتی که در زیر خواهید دید، زیباترین‌ها در دنیا هستند. با کجارو همراه باشید.

برج‌های ساعتی اغلب نماد شهر یا کشورشان می‌شوند و در معماری آن‌ها برای این‌که جلوه‌ی بیشتری داشته باشند دقت زیادی می‌شود. مثل برج‌های ساعتی شگفت‌انگیزی که در ادامه خواهید دید.

برج بادها

برج بادها

برج بادها در رومن آگورای آتن واقع شده است و جز شگفت‌انگیزترین برج‌های ساعتی دنیا محسوب می‌شود. برج بادها در واقع یک برج هشت ضلعی است که از جنس مرمر پنتلیک ساخته شده است. این برج بسیار قدیمی بوده و در واقع اولین برج ساعتی دنیا است که سال ۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است. ارتفاع آن ۱۲ متر بوده و شامل دو ساعت آفتابی و آبی می‌شود.

راتائوس گلاکنسپل

راتائوس گلاکنسپل

این همان برج ساعتی مشهور مونیخ است که تقریبا هر گردشگری با آن یک عکس دارد. این برج در واقع بخشی از تالار شهر جدید است. روی برج ۳۲ مجسمه در اندازه‌ی واقعی وجود دارد که در تابستان در ساعت‌های ۱۱ ظهر، ۱۲ شب و ۵ بعد از ظهر زنده می‌شوند و به حرکت در می‌آیند.

برج ساعتی-نجومی پراگ

برج ساعتی-نجومی پراگ

پراگ بسیار زیبا است و این برج ساعتی یکی از همان زیبایی‌ها است. این برج را مردم با نام پراگ اورلوژ می‌شناسند. قدمت آن بسیار زیاد است و آن را قدیمی‌ترین برج نجومی دنیا می‌دانند که هنوز هم کار می‌کند. این برج نسبت به قرارگیری خورشید و ماه ساعت را نشان می‌دهد و هر ساعت تصویر یکی از حواریون، ماه‌های سال و غیره به نمایش در می‌آید.

تالار شهر مینیاپولیس

تالار شهر مینیاپولیس

برج ساعتی قرار گرفته در مینسوتا بزرگ‌ترین ساعت ناقوس‌دار در دنیا است که از چهار سو صفحه دارد و ۱۵ بار زنگ می‌زند.

برج ان‌تی‌تی دوکومو یویوگی

برج ان‌تی‌تی دوکومو یویوگی

این برج بسیار مشهور بوده و در شهر توکیو واقع شده است. ارتفاع آن به ۲۴۰ متر می‌رسد و جز بلندترین برج‌های ساعتی دنیا است. نورپردازی بالای ساعت برای پیش‌بینی هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد و زیبایی خاصی را ایجاد می‌کند.

زیتگلوگه

زیتگلوگه

یکی دیگر از مشهورترین برج‌های ساعتی دنیا در برن سوئیس واقع شده است. این برج به علاوه نماد قرون وسطایی شهر نیز محسوب می‌شود که ساخت آن به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد. این برج در طول حیاتش به عنوان بنای یادبود شهری، برج مراقبت، زندان و مرکز زندگی شهری نیز بوده است. از آن جایی که زیتگلوگه یک برج نجومی است، مردم آن را به عنوان یک میراث بزرگ شهری می‌شناسند. این برج ساعتی به علاوه جز میراث جهانی یونسکو نیز است.

برج ساعت الن بردلی

برج ساعت الن بردلی

این برج در ستاد اتوماسیون راکول در ویسکانسین واقع شده است و توانسته به عنوان بلندترین برج ساعتی چهار صفحه و همچنین بلندترین ساعت غیر ناقوسی دنیا که چهار صفحه‌ای است، نام خود را در کتاب گینس ثبت کند.

برج ساعتی جوزف چمبرلین

برج ساعتی جوزف چمبرلین

برج مشهور JCM در حیاط دانشگاه بیرمنگام واقع شده است و مردم آن را با نام جو پیر می‌شناسند. ارتفاع این برج ۱۱۰ یا ۹۹ متر است و بلندترین برج مستقل دنیا است.

برج الیزابت

برج الیزابت

الیزابت در شمالی‌ترین بخش قصر وست‌مینیستر لندن قرار گرفته و با اینکه نام رسمی‌اش برج الیزابت است، همه آن را با نام بیگ بن می‌شناسند. بیگ بن بلندترین ساعت ناقوس‌دار دنیا با ارتفاع ۹۶ متر است. این‌ جا یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری لندن است و گردشگران زیادی با آن عکس دارند.

ابراج البیت

ابراج البیت

شگفت‌انگیزترین برج ساعتی دنیا در عربستان و شهر مکه واقع شده است. ابراج البیت که در واقع یک هتل برج مجلل است، تنها چند متر با مسجدالحرام فاصله دارد. به این بنا برج ساعتی هتل مجلل مکه نیز می‌گویند. مالک این برج حکومت عربستان است و ۶۰۱ متر ارتفاع دارد. با این قد و قواره ابراج البیت بلندترین برج ساعتی دنیا با بزرگ‌ترین صفحه است.

 

 

 

مطالب مرتبط:

منبع frecked

دیدگاه