راهنمای سفر به مکه

مکه نام شهری در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان است و به سبب قرار داشتن کعبه، قبله‌گاه مسلمانان در آن مقدس‌ترین شهر اسلام به‌شمار می‌رود. در واقع مهم‌ترین شهر و مقدس‌ترین نقطه حجاز، بلکه جزیرة‌العرب، شهر مکه است که در مرکز استان مکه قرار دارد. این شهر علاوه بر نام مکه دارای نام‌هایی همچون «بکّه»، «امّ‌القری» و «بلدالحرام» نیز بوده‌ که در قرآن به تمامی این اسامی اشاره شده ‌است.

بنابر برخی روایات دینی، پس از تشنگی اسماعیل در ماجرای مهاجرت او و مادرش به سرزمین مکه، به اذن خداوند چشمه زمزم زیر پای اسماعیل جوشید و در آن منطقه آب یافت شد، مردم در آنجا ساکن شدند و شهر مکه به وجود آمد و نیز ابراهیم به فرمان خدایش کعبه را ساخت. از سایر وقایع مهم دینی مکه که قبل از ظهور اسلام روی داده است، بنابر نقل‌های دینی، می‌توان به حمله ابرهه، تولد پیامبر (ص) و محل بعثت او،  تولد حضرت علی (ع) در داخل کعبه اشاره کرد.

شهر مکه نزد مسلمانان از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار است. این امر به جهت وجود اماکن مقدس و متبرک مانند کعبه، مسجدالحرام، انجام اعمال و مناسک حج و تاکید پیشوایان دینی بر اهتمام به عبادت در این شهر است. از این شهر به‌عنوان حرم خدا و رسولش و حرم امیرالمومنین نیز یاد می‌کنند.

شهر مکه در فاصله ۸۰ کیلومتری دریای سرخ واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا، ۳۳۰ متر است. این شهر تا بندر جده تنها ۶۰ کیلومتر و از طریق بزرگراه هجرت، ۴۲۵ کیلومتر با مدینه فاصله دارد. این شهر آسیایی، با ۱,۶۷۵,۳۶۸ نفر، مساحتی بالغ بر ۷۶۰ کیلومتر مربع دارد. زبان رسمی مردم، عربی و واحد پول‌شان، ریال سعودی است. مکه شهر اسلام است و افراد غیرمسلمان حق ورود به این شهر را ندارند. اکثر ساکنان مکه در منطقه اولد سیتی مکه زندگی می‌کنند و اکثر کارگران در صنعت حج مشغول به فعالیت هستند. ساکنان شهر و کارگران از قومیت‌های مختلفی نظیر آسیای جنوبی، آسیای جنوب شرقی، آسیای مرکزی، خاورمیانه، آفریقا و اروپا هستند.

جمعیت شهر مکه در سال‌های اخیر با رشد زیادی همراه بوده و مقامات عربستانی فقط به فکر جذب میلیون‌ها زائر و بازدیدکننده نیستند، بلکه هدف‌شان این است که بسیاری از این افراد، مکه را به‌عنوان محل سکونت انتخاب کنند. از اقداماتی که برای گسترش شهر انجام شده است، می‌توان به ساخت بزرگراه‌ها، مراکز خرید و بسیاری از صنایع مهم اشاره کرد.

گفته‌اند که پیدایش و گسترش شهر مکه، دو سبب اصلی داشته است: نخست اینکه مرکزیت عبادی برای عبادت خداوند باشد و دیگر اینکه در منطقه حجاز و جزیرة‌العرب، مرکزی برای تجارت و داد و ستد و مسیر یک راه تجاری بوده است.

شهر مکه که در ارتفاعات غربی منطقه حجاز قرار دارد، دارای آب و هوای گرم و خشک است. تابستانی گرم و زمستانی پرباران دارد. این شهر در منطقه‌ای گرم و کم حاصل قرار گرفته است و به جز تعداد محدودی درخت خرما و چند نوع علف بیابانی هیچ نوع گیاه دیگری در آنجا دیده نمی‌شود. مکه هوای بسیار گرم وطاقت فرسایی دارد و در بعضی ایام گرمای هوا تا ۵۰ درجه و رطوبت هوا تاحدود ۹۰ درصد می‌شود که شرایط زندگی را بسیار سخت می‌کند. یکی از عواملی که هوای مکه را کمی معتدل می‌کند بادهایی است که به سمت این شهر می‌وزد.

از دیدنی های مکه که اغلب اماکن مقدس هستند می‌توان به مسجد الحرام، کعبه، مسجد خیف، مسجد النحر، مسجد البیعه یا مسجد الغنم، مسجد غدیرخم، حجرالاسود، سرزمین منا و عرفات، صفا و مروه، کوه نور، مقام ابراهیم، غار حرا، زادگاه محمد رسول‌الله (ص) و شعب ابیطالب اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map