بهترین زمان سفر به زابل و زاهدان

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
بهترین زمان سفر به زابل و زاهدان

زاهدان و زابل پس از چابهار، شناخته‌شده‌ترین مقاصد گردشگری استان سیستان و بلوچستان هستند. آیا می‌دانید بهترین زمان سفر به این دو شهر چه زمانی است.

به طور کلی بهترین زمان سفر به زاهدان و زابل، دو شهر تاریخی استان سیستان و بلوچستان، فصل بهار، اواخر تابستان و اوایل پاییز است؛ اما بسته به هدف شما می‌تواند زمان سفر به این دو شهر متفاوت باشد. در ادامه این موضوع را به صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنیم.

چنانچه قصد سفر با هوا به این دو شهر را دارید، می‌توانید برای مشاهده و خرید بلیط بخش بلیط و پرواز چارتر کجارو مراجعه فرمایید.

نخلستان های زاهدان

عکاس: رستم کریمی‌نژاد (خبرگزاری ایرنا)

زاهدان و زابل دو شهر تاریخی استان سیستان و بلوچستان بوده که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به مسجد جامع مکی با معماری بسیار زیبا، مسجد زرنج زاهدان و خانه ایوبی زاهدان اشاره کرد. از میان بهترین آثار طبیعی زاهدان هم می‌توان به غار لادیز میرجاوه، آبشار لادیز میرجاوه و چشمه آب معدنی موسی اشاره کرد. در ضمن در سفر به زاهدان بازدید از موزه پست و ارتباطات زاهدان و موزه منطقه‌ای جنوب شرق ایران را نیز نباید از دست دهید. در سفر به زابل هم حتما از موزه مردم‌ شناسی سیستان، تالاب هامون و شهر سوخته زابل بازدید کنید.

بهترین زمان از نظر آب و هوا

تالاب هامون

مسعود شیخ ویسی (خبرگزاری فارس)

زاهدان و زابل هر دو دارای آب و هوای گرم و خشک هستند. گرم‌ترین زمان زاهدان از اوایل تیر تا اوایل مرداد بوده و متوسط دما در این زمان تقریبا ۲۸ درجه سانتیگراد است. سردترین زمان زاهدان هم از اوایل دی تا اوایل بهمن بوده و متوسط دمای شهر در این زمان تقریبا ۷ درجه سانتیگراد است. در کل بهترین زمان سفر به زاهدان از نظر آب و هوا از اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت (البته تا اوایل خرداد نیز گرمای هوا تا حدودی قابل تحمل است) و از اوایل مهر تا اوایل آبان است. متوسط دمای شهر در این ماه‌ها از ۱۵ درجه تا ۲۲٫۶ درجه سانتیگراد متفاوت بوده و حداقل و حداکثر دما در این ماه‌ها به ترتیب ۸ (در اسفند ماه) و ۳۲ (شهریور) درجه سانتیگراد است.

در مورد زابل هم تقریبا این چنین است. بهترین زمان سفر به این شهر از اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت و از اوایل آبان تا اوایل آذر است. در این ماه‌ها دمای هوا از ۱۵ درجه تا ۲۳ درجه سانتیگراد متغیر است. حداقل و حداکثر دمای زابل در این ماه‌ها به ترتیب ۲۴ (فروردین) و ۶٫۶ (آذر) درجه سانتیگراد است. گرم‌ترین زمان این شهر از اوایل تیر تا اوایل مرداد با متوسط دمای ۴۰ درجه و سردترین زمان سال هم از اوایل دی تا اوایل بهمن با متوسط دمایی در حدود ۲ درجه سانتیگراد است.

شلوغ‌ترین و خلوت‌ترین زمان سفر به زاهدان

مسجد جامع مکی زاهدان

منبع: گوگل مپ

معمولا شلوغ‌ترین زمان سفر به این دو شهر ایام نوروز و اواخر زمستان است. ‌خلوت‌ترین زمان سفر به این دو شهر هم تابستان است؛ چرا که گرمای هوا در آن‌ها مانند سایر نقاط جنوبی ایران آزاردهنده بوده و قطع برق نیز این مشکل را دو چندان می‌کند. در ضمن ممکن است گرمازدگی نیز به شدت شما را آزار دهد.

بهترین زمان سفر از نظر رویدادها

جشنواره بازی‌های بومی و محلی یکی از رویدادهای جالب زاهدان بوده که در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و عده قابل توجهی از افراد در آن شرکت می‌کنند. برنامه‌های این جشنواره شامل انجام بازی‌های بومی هفت‌سنگ، کپک، دو و میدانی، دوزپا، چوب‌کشی، کانیه، طناب‌کشی و سایر بازی‌های بومی می‌شود؛ البته این جشنواره در زمان‌های دیگری در مقیاس‌های متفاوت به صورت مشابه نیز برگزار می‌شود. در ضمن علاوه بر زاهدان در زابل نیز جشنواره‌های مشابهی برگزار می‌شوند.

جشنواره بازی های بومی زاهدان

عکاس: محسن نوفرستی (خبرگزاری مهر)

امسال نخستین جشنواره موسیقی محلی استان سیستان و بلوچستان تحت‌عنوان جشنواره موسیقی آواها و نواهای وحدت، از ۱۳ تا ۱۵ تیر در اماکن عمومی زاهدان برگزار شد که بازدید از آن برای عموم مردم نیز آزاد بود. در این جشنواره که در مکان‌هایی مثل پارک فرهنگیان، پارک شهر و مجتمع فرهنگی و هنری برگزار شد، هنرمندان به صورت انفرادی و گروهی به اجرای موسیقی پرداختند.

جشنواره موسیقی محلی زاهدان

رمضونیکه یکی از مراسم آئینی و مذهبی است که در شب‌های ماه رمضان انجام می‌‌‌شود و عده‌ای از جوانان یا افراد مسن با حضور یافتن مقابل خانه‌های مردم، اشعار محلی را با صدای بلند می‌خوانند و هدیه‌ای از آن‌ها طلب می‌کنند.

رمضونیکه

منبع: خبرگزاری تسنیم

هزینه هتل‌ها

هتل استقلال زاهدان

قیمت هتل‌های زاهدان در حال حاضر از ۱۵۳ تا ۳۵۰ هزار تومان متغیر است؛ البته مسلما قیمت هتل‌ها در زمان‌ اوج سفر به این شهر یا زمان‌های کم مسافر افزایش یا کاهش می‌‌یابد.

قیمت هتل‌های زابل از ۱۴۰ هزار تومان تا ۱۶۸ هزار تومان متغیر است؛ البته زابل تنها دو هتل دارد.

منبع تصویر کاور: گوگل مپ

مطالب مرتبط:

دیدگاه