۱۰ دلیل برای تنهایی سفر کردن (قسمت اول)

شایان شفایی
شایان شفایی چهار شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
۱۰ دلیل برای تنهایی سفر کردن (قسمت اول)

قطعا تنهایی سفر کردن یک تجربه خاص است و این تجربه برای گردشگران خاطراتی طلایی در کنار فراز و نشیب‌های زیادی به همراه دارد. با کجارو همراه باشید.

فرقی نمی‌کند که تا به حال تنهایی سفر کرده باشید یا خیر؛ نکته اینجاست که مطمئنا همه ما تا کنون به تنهایی سفر کردن فکر کرده‌ایم و در مورد سفرهای انفرادی و مستقل رویاهایی را در سر پرورانده‌ایم. نوع سفر و مقصد سفر هم فرقی نمی‌کند. سفر انفرادی می‌تواند با خودروی شخصی به شهر دیگری باشد یا حتی پروازهای خارجی یا مسافرت با کشتی و قطار به کشور دیگر یا حتی قاره دیگر برای بازدید کردن از جاذبه‌های گردشگری گوناگون یا حتی دیدن یک دوست قدیمی باشد.

در اینجا مقصود تنها ماهیت سفرهای انفرادی است و توجه به این امر که سفر به صورت تنهایی یک تجربه هیجان انگیز، مستقل و شاید خطرناک باشد اما قطعا تجربه کردن این نوع سفر فارغ از تمام مشکلاتش بنا به دلایلی که در ادامه مطرح خواهند شد ارزشش را خواهد داشت. در ادامه و در قسمت اول از این مقاله با ۵ دلیل همراه باشید:

۱. همه چیز به خودتان بستگی دارد!

 سفر انفرادی

شما در سفرهای انفرادی در مورد تمام تصمیم گیری‌هایتان آزاد هستید و این اختیار را دارید که هر تصمیمی که باب میلتان بود را انتخاب کنید. فقط کافی است کمی به این مسئله فکر کنید که شما می‌توانید هر جایی بروید؛ به هر شکلی که مایلید بروید و هر تصمیمی که خواستید را عملی کنید. در سفرهای انفرادی هر کس می‌تواند میل قلبی خود را دنبال کند و در هر روز از سفر تصمیم‌های جدیدی بگیرد و کارهای تازه‌ای انجام دهد. در این گونه سفرها هیچ شخص دوم یا سومی وجود نخواهد داشت تا مانع راه شما شود. شما آزادانه تصمیم‌های خود را عملی می‌کنید.

۲. با سایر گردشگران هم مسیر می‌شوید!

 سفر انفرادی

هنگامی که تنهایی سفر می‌کنید عملا تنها نیستید!

بیایید قبول کنیم که در سفر با دوستان و آشنایان همیشه یک سری از خود گذشتگی‌ها و فداکاری‌ها (یا به بیانی بهتر، گفت و گوها و مذاکره‌ها در مورد تصمیم‌گیری‌ها) وجود خواهد داشت. بد برداشت نکنید! قطعا بعضی از این فداکاری‌ها به منظور داشتن سفری بهتر ارزش خواهند داشت. این مسئله هم قبول داریم که سفر با یک دوست نزدیک بسیار خاطره‌انگیز و فوق‌العاده خواهد بود؛ اما مسئله اینجا است که در سفر به صورت تنهایی دیگر فداکاری وجود نخواهد داشت و همه چیز باب میل خودتان پیش خواهد رفت. از طرفی دیگر هنگامی که تنهایی سفر می‌کنید عملا تنها نیستید! شک نکنید که در سفرهای انفرادی با گردشگران بسیار آشنا خواهید شد که آن‌ها هم مثل شما به تنهایی سفر کرده‌اند. آشنا شدن با این افراد و در میان گذاشتن تجربیات و خاطرات با یکدیگر بسیار مفید و جالب خواهد بود.

۳. درود بر حس غریزه!

 سفر انفرادی

در سفرهای انفرادی به محض اینکه به مقصد مورد نظر رسیدید (فارغ از هرگونه وسیله نقلیه‌ای که از آن استفاده کرده‌اید)، سریعا وارد مرحله بقا می‌شوید! احساسات مختلفی به سراغ شما خواهند آمد. جملات پایین را بخوانید:

الان کجا هستم؟ حس می‌کنم همه چیز را فراموش کرده‌ام! چگونه به مقصد مورد نظر برسم؟ نمی‌توانم این تابلو را بخوانم و نمی‌دانم منظور آن چیست! هیچ کس را نمی‌شناسم و کسی هم من را نمی‌شناسد!

تفکرات این چنینی مطمئنا به سراغتان خواهد آمد و اینجا دقیقا همان جایی است که باید به غریزه خود اعتماد کنید و آن را دنبال کنید تا از پس مشکلات بر بیایید و این یعنی حس زنده بود و زندگی کردن! هیچ وقت این حس و این تجربه را دست کم نگیرید و از دست ندهید.

۴. با قضاوت کردن دیگران خداحافظی کنید!

 سفر انفرادی

در سفرهای انفرادی شما مشتاق می‌شوید که با دیگران آشنا شوید، اطلاعات مختلفی را از دیگر گردشگران بگیرید، به داستان‌ها و تجربیات آن‌ها گوش کنید و بدانید که باید چه کار کنید یا کجا بروید. شما به عنوان یک گردشگر که به صورت تنهایی سفر کرده است، هیچ گاه رفتار دیگران یا تجربیات و خاطرات آن‌ها را قضاوت نخواهید کرد چرا که هدف از هم صحبت شدن با دیگران چیز دیگری است. در بسیاری از مواقع شما حاضر هستید که عادت‌های بد و رفتارهای ناپسند دیگران را تحمل کنید یا حتی نادیده بگیرید. گاهی اوقات وجود همراهان آزار دهنده برای مدتی کوتاه به نفع سفر خود بهتر از این است که به کل هیچ کسی در اطرافمان نباشد.

۵. زمان حال ساده!

 سفر انفرادی

حواستان باشد که در سفرهای انفرادی شما دیگر هیچ گونه وابستگی به خانه یا دوستان خود ندارید (حداقل تا زمانی که در حال سفر هستید) پس هیچ دلیلی وجود ندارد تا شما به خاطرات تلخ و شیرین یا وابستگی‌ها یا هر چیز دیگری که به زمان یا مکان دیگر ارتباط دارد فکر کنید. شما مکان‌های جدید و افراد جدیدی را می‌بینید و تمام آن افراد تنها «حال حاضر» شما را می‌بینند. در نتیجه سفر به صورت تنهایی فرصت بسیار فوق‌العاده‌ای است که در زمان حال زندگی کنید و تنها به فکر کسب تجارب جدید و خاطراتی طلایی باشید.

آیا تا کنون تنهایی سفر کردن را تجربه کرده‌اید و با فراز و نشیب آن آشنایی دارید؟ در این قسمت ۵ دلیل برای تنهایی سفر کردن را خواندید. آیا این دلایل باعث ترغیب شما به سفر کردن به صورت تنهایی خواهد شد؟ نظرات و تجربیات خود را با کجارو در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

منبع stayatbase

دیدگاه