راهنمای خرید در عشق آباد، ترکمنستان

حمیده کریمی
حمیده کریمی یکشنبه، ۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۰
راهنمای خرید در عشق آباد، ترکمنستان

عشق آباد، به عنوان پایتخت ترکمنستان، فرصت های زیادی برای خرید کردن دارد. بهترین جا برای خرید در عشق آباد، بازارهای رنگارنگ آن است.

عشق‌‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان است و در نزدیکی مرز این کشور با ایران قرار دارد و پایتخت سیاسی ترکمنستان محسوب می‌شود.

عشق آباد شاید در نگاه اول شهر خوبی برای خرید کردن به نظر نرسد. این شهر، تعداد کمی مرکز خرید به شکل مدرن دارد. معمولا اهالی این شهر، خریدهای خود را از بازارها  مغازه‌های سطح شهر انجام می‌دهند. البته این شهر مراکز خرید مدرن هم دارد ولی بازارها، نقش مهم‌تری در زمینه‌ی خرید در عشق آباد دارند.

پایتخت ترکمنستان، جای خوبی برای خرید ارزان است چون در بازارهای آن می‌توانید حسابی با فروشنده‌ها چانه بزنید و تخفیف‌های خوبی بگیرید. در بازارها هر محصولی که فکر کنید پیدا می‌شود. از لوازم خانگی گرفته تا اسباب بازی و غذاهای محلی.

در ادامه، تعدادی از بازارهای عشق آباد را معرفی می‌کنیم که سر زدن به آنها، فرصتی عالی برای خرید ارزان و آشنایی با سبک زندگی محلی در این شهر است.

بازار روسی (Russian Bazaar)

راهنمای خرید در عشق آباد

بازارهای متعددی در عشق‌ آباد وجود دارد که در آنها می‌توانید مدل زندگی اهالی شهر و نحوه‌ی خرید کردن آنها را ببینید. از این بازارها معمولا مواد غذایی و لوازم خانگی مورد نیازشان را تهیه می‌کنند. یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین بازارهای شهر، بازار روسی است. این بازار در مرکز شهر عشق آباد و در خیابان آزادی قرار دارد.

بازار روسی در اقع یک بازار سرپوشیده‌ی دو طبقه است ک با نام بازار گلستان نیز شناخته می‌شود. برای رسیدن به این بازار باید سوار ماشین‌های شخصی شوید که رایج‌ترین روش حمل‌ونقل و جابه‌جایی در شهر است. قبل از اینکه سوار این ماشین‌ها شوید حتما در مورد قیمت به توافق برسید.

راهنمای خرید در عشق آباد

در طبقه‌ی اول بازار، غرفه‌های فروش میوه و سبزی تازه، نان، گوشت و انواع نوشیدنی وجود دارد. معمولا محصولات محلی در این بازار عرضه می‌شود. در همین طبقه از بعضی از غرفه‌ها می‌توانید کباب ترکی با قیمت ارزان بخرید و نوش جان کنید. طبقه‌ی دوم به غرفه‌های پوشاک و لوازم الکترونیکی اختصاص دارد. پوشاک عرضه شده در این غرفه‌ها معمولا ساخت ترکمنستان یا ترکیه است.

حتی اگر قصد خرید کردن هم ندارید، فرصت گشت‌وگذار در این بازار را از دست ندهید.

بازار Tolkuchka

راهنمای خرید در عشق آباد

بازار Tolkuchka بزرگترین بازار در ترکمنستان است که ۲۵ دقیقه از عشق آباد فاصله دارد. ون و ماشین شخصی برای رسیدن به این بازار وجود دارد. این بازار در واقع معادل اوت‌لت فضای باز است. درست در مرکز بازار، یک برج ساعت بلند هم قرار گرفته است که از طریق آن می‌توانید نگاهی به بازار بیاندازید و اگر راهتان را گم کردید، از آن بالا اطراف را شناسایی کنید.

راهنمای خرید در عشق آباد

این بازار به قسمت‌های مختلفی تقسیم شده است و هر قسمت به محصول خاصی اختصاص یافته است. از جمله غذا، فرش، شال و روسری، سوغات، لوازم الکترونیکی و لباس. هر غرفه، فقط محصولات مربوط به همان قسمت را عرضه می‌کند. قیمت‌ها در این بازار بسیار مناسب و معقول است.

مراکز خرید سرپوشیده

در مراکز خرید مدرن و سرپوشیده می‌توانید از برندهای معتبر بین‌المللی خرید کنید. بعضی از این مراکز خرید، سوپرمارکت هم دارند و حتی در سوپرمارکت‌های آنها نیز مواد غذایی وارداتی و برند از اروپا و آمریکا پیدا می‌شود. این مراکز معمولا فودکورت و محوطه‌ای برای سرگرمی بچه‌ها دارند. اگر بازارهای شلوغ را دوست ندارید، برای خرید کردن به این مجموعه‌های تجاری سر بزنید. البته فراموش نکنید که در این مراکز تجاری، چانه زدن معمول نیست و باید قیمت ذکر شده روی محصولات را بپردازید.

نکته‌های خرید در ترکمنستان

راهنمای خرید در عشق آباد

خرید در ترکمنستان کار راحتی نیست اگر چانه زدن را خوب بلد نباشید. اگر نتوانید در بازارها چانه بزنید و تخفیف بگیرید، وقتی به خانه برمی‌گردید متوجه می‌شوید که سه برابر قیمت واقعی، برای خرید محصولات مختلف هزینه کرده‌اید. بنابراین یا چانه بزنید یا همراه با یکی از اهالی، خرید کنید.

اگر وجه رایج محلی ندارید، جای نگرانی نیست. بیشتر فروشنده‌ها دلار هم می‌پذیرند.

کارت‌های اعتباری را نمی‌توانید به راحتی همه جا استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

منبع caravanistan

دیدگاه