نقاط ضعف صنعت گردشگری ایران چیست؟

نیکی قره گوزلویان
نیکی قره گوزلویان دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۰
نقاط ضعف صنعت گردشگری ایران چیست؟

در حالی که صنعت گردشگری در بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته باعث ریشه‌کن شدن فقر می‌شود، چرا ایران با جاذبه‌های فراوانش، گردشگری فقیری دارد؟

شاید جالب باشد بدانید کشور ترکیه که در دهه ۹۰ میلادی در بحران شدید اقتصادی قرار داشت و یکی از فقیرترین کشورهای منطقه به‌شمار می‌رفت، توانست از طریق توسعه گردشگری و جذب توریست به یکی از موفق‌ترین کشورها در این زمینه تبدیل شود و از این طریق سالانه میلیاردها دلار کسب درآمد کند. اما کشور ایران که از نظر جاذبه‌های توریستی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا حساب می‌شود، حتی در خاورمیانه هم در رتبه‌های پایین قرار داشته و و ضعیت مناسبی ندارد.

علت این امر از دو مشکل عمده در صنعت گردشگری سرچشمه می‌گیرد:

۱. کمبود امکانات رفاهی برای گردشگران خارجی

شرایط نامناسب رفاهی و گردشگری کافی است تا گردشگران خارجی ایران را در برنامه سفرهای خود قرار ندهند. امکانات ساده‌ای مانند خدمات حمل و نقل سریع بین شهری، امکانات فرودگاهی، امکانات اقامتی با کیفیت مناسب، سرویس‌های مالی و بانکی و عدم وجود سرویس بهداشتی فرنگی از جمله مواردی هستند که ایران را از جذب گردشگران خارجی دور نگاه می‌دارند. به‌عنوان مثال ۳ شهر توریست‌پذیر ایران یعنی اصفهان، شیراز و یزد نه تنها از طریق راه‌آهن به هم متصل نبوده، بلکه در مسیر جاده‌ای نیز دارای سرویس بهداشتی فرنگی نیستند.

گردشگری ایران

۲. موانع سیاسی-اجتماعی

در حال حاضر کشور ایران در رسانه‌های خارج از کشور چهره خوبی نداشته و تصر غالب از ایران کشوری نا‌امن و دارای ریسک جهت سفر است. از طرفی دیگر عدم ارائه خدمات بانکی با کارت‌های بین‌المللی و سختی تهیه ویزای ایران از جمله مواردی هستند که به صنعت گردشگری لطمه وارد می‌کنند.

شاید بهتر باشد در شرایطی که در تحریم‌های همه جانبه به سر می‌بریم، با کمی تامل و برنامه‌ریزی برای پیشبرد این عرصه مانند توسعه فرودگاه‌های بین‌المللی کشور، ارائه ویزای فرودگاهی، ساخت هتل‌هایی با استاندارد جهانی با منوی غذاهای متنوع  و توسعه حمل و نقل بین شهری، به اقتصاد کشورمان کمک کنیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاه