قیمت سفرها در تعطیلات نیمه خرداد

زلیخا رحمانیان
زلیخا رحمانیان چهار شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰
قیمت سفرها در تعطیلات نیمه خرداد

افزایش قیمت سفر در تعطیلات با درنظر گرفتن مدل اقتصادی عرضه و تقاضا امری بدیهی است؛ اما این تب یکی دو روزه بوده و اکنون در حال افت است.

بازار سفرهای داخلی و خارجی که پس از تعطیلات نوروز تحت تأثیر نوسانات ارز و جو اقتصادی حاکم بر کشور دچار رکود شده بود، اینک به تبِ تعطیلات نسبتاً طولانی نیمه خردادماه ۹۷ دچار شده و با افزایش نرخ، به‌ویژه در مسیرهای پر سفر خارجی روبرو شده است. هرچند رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران معتقد است این تب یکی دو روزه بوده و اکنون در حال افت است.

بررسی‌های بازار سفر نشان می‌دهد در چند روز گذشته تورهای خارجی و داخلی با قیمت‌های افزایش یافته تبلیغ شده‌اند که با کاهش استقبال، سیر نزولی را آغاز کرده‌اند.

به گفته حرمت‌الله رفیعی نیز، تبی که برای یکی دو روز گریبان تورهای خارجی و داخلی را گرفته بود، اکنون در آستانه افت قرار گرفته است، چون مردم از این سفرها با این قیمت‌ها استقبال نکرده‌اند.

قیمت تور استانبول سه شب و چهار روز برای اواخر این هفته از ۷۹۵ هزار تومان آغاز می‌شود که برای تعطیلات هفته آینده تا بیش از ۲ میلیون تومان نرخ‌گذاری شده است. در این میان برخی نیز قیمت تعطیلات را کاهش داده و آن را به زیر ۲ میلیون تومان رسانده‌اند.

اما گرجستان مقصد جذاب ایرانی‌ها که شمار سفر به آن همچنان در حال افزایش است، برای تعطیلات پیشرو تا بیش از ۴ میلیون تومان نرخ‌گذاری شده که همین تور گرجستان برای آخر همین هفته کمی بیشتر از ۲ میلیون تومان است.

نرخ سفر به آنتالیا، باکو، وان و ایروان که مسیرهای پر سفر ایرانی‌ها است، همین حالا بسته به نوع مقصد، بین ۶۰۰ تا ۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند که برای تعطیلات هفته آینده با افزایش قابل توجه نرخ روبرو شده‌اند.

هزینه تور باکو به بیش از ۲ میلیون تومان رسیده؛ وان که اینک کمتر از ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد برای هفته آینده به بیش از یک میلیون تومان افزایش یافته و دبی که اتفاقاً روزهای داغی را سپری می‌کند حدود ۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در مسیر آنتالیا که نوسان قیمت بیشتری دارد نیز، نرخ‌ها متغیر از ۲ و نیم تا بیش از ۱۰ میلیون تومان است که البته برخی برای تعطیلات این نرخ را شکسته‌اند و ارزان‌ترین آن‌ها به کمتر از ۲ میلیون تومان رسیده است.

البته نرخ‌هایی که اعلام می‌شود برای اقامت در اتاق دو تخته است که اگر قرار باشد مسافر، اتاق یک تخته داشته باشد تقریباً دو برابر این هزینه را باید بپردازد.

اما در مسیرهای داخلی، اوضاع چندان تفاوتی با سفر خارجی ندارد. قیمت‌ها همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده و ثابت مانده و جز در مسیر کیش و مشهد در سایر مقاصد، هنوز سیر نزولی آغاز نشده است. مثلاً تور دو روزه ماسال که به مناطق خوش آب و هوای گیلان است، ۳۹۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و تورهای یک روزه که بیشتر به مناطق طبیعی است از ۱۰۰ هزار تومان به بالا نرخ‌گذاری شده‌اند.

سفر به کردستان که در فهرست سفرهای بهاره قرار گرفته، نزدیک به ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد؛ اما آژانس‌ها با اجرای تورهای تک شهری مثل مریوان یا اورمان، نرخ آن را شکسته‌اند تا حدود ۴۰۰ هزار تومان تمام شود.

در مسیر مشهد نیز نرخ‌های کاملاً متفاوتی برای تعطیلات ارائه شده که از ۳۹۹ هزار تومان ـ برای کم‌ترین روز و با نازل‌ترین خدمات ـ آغاز می‌شود. تور جزیره کیش هم از ۳۹۹ هزار تومان است تا بیش از یک میلیون تومان که پیش‌بینی می‌شود با نزدیک‌تر شدن تعطیلات این قیمت‌ها شکسته شود.

با وجود چنین نرخ‌هایی، اما رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران معتقد است؛ قیمت‌ها آن‌چنان که جو سازی شده، سرسام‌آور نیست و مثل سابق که هم‌زمان با تعطیلات با افزایش چشمگیری روبرو بود، این‌بار چنین اتفاقی رخ نداده، چون مردم استقبال نمی‌کنند.

رفیعی گفت:

تب افزایش نرخ یکی دو روز بالا بود، اما اکنون در حال افت است، چون شرایط اقتصادی سخت شده و اجازه نمی‌دهد مردم سفر بروند. حتی در مسیرهای داخلی هم این استقبال کم است، درحالی‌که تعطیلات خوبی پیش رو است که بهترین فرصت را برای سفر فراهم آورده، اما شرایط چندان مطلوب نیست.

مطالب مرتبط:

منبع ایسنا

دیدگاه