ماترای ایتالیا، پایتخت جدید اروپایی در سال ۲۰۱۹

نازنین کی‌نژاد
نازنین کی‌نژاد پنجشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
ماترای ایتالیا، پایتخت جدید اروپایی در سال ۲۰۱۹

ماترا، شهر کوچکی که خورشید دلش نمی‌آید در آن غروب کند و انعکاسش را روی دیوارهای سنگی‌اش می‌نشاند تا روشنایی را به مسافران هدیه کند.

شهر روشنایی یا همان ماترا (Matera) شهری است در ایتالیای کوچک، که خیلی‌ها هنوز آن را نمی‌شناسند؛ ولی قرار نیست همچنان مخفی بماند و حالا لقب پایتخت جدید اروپایی در سال ۲۰۱۹ را یدک می‌کشد.

فدریکو اسکارچیلی، عکاس ایتالیایی، برای کشف ناشناخته‌ها و فرهنگ کشورش به گوشه‌گوشه‌ی این سرزمین سفر می‌کند. او مجذوب سنگ‌ها و ساختمان‌هایی شده که به تازگی دیده است. منطقه‌ی مشهور ساسی دی ماترا، که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، یکی از این مکان‌ها است و فدریکو را وادار کرده به باسیلیکاتا (Basilicata) برود.

ماترا ایتالیا شهر روشنایی

او می‌گوید:

همان‌طور که مشغول راه رفتن در ساسی بودم، حس کردم که در شهر روشنایی قدم می‌زنم. معماری اینجا سنگی است و انگار با خلق شعله‌های خیره‌کننده، نور خورشید را منعکس می‌کند. این پدیده وسوسه‌ام کرد تا این نیروی درخشان بی‌پایان را که هیچ جای دیگری ندیده بودم، در عکس‌هایم ثبت کنم.

ماترا ایتالیا شهر روشنایی

تمام پروژه‌های عکاسی اخیرم، با سنگ‌های قرمز رنگ و نوعی معنویت ارتباط داشتند. حس می‌کنم این روزها معنویت در دنیا کم شده است و دلم می‌خواهد آن را با عکس‌هایم، به دنیا برگردانم.

به همین دلیل است که او روی ماترا متمرکز شد؛ شهری که هم زیبا بود و هم معنویت داشت. جالب است بدانید مل گیبسون در سال ۲۰۰۴ فیلم «مصائب مسیح» را در این شهر فیلم‌برداری کرد.

صومعه فُسانوا ایتالیا

یکی دیگر از موضوع‌های مورد علاقه‌ی فدریکو، صومعه‌های سیسترسی‌ (Cistercian) در ناحیه‌ی لاتزیو است که مدت زیادی در آن وقت گذرانده است.

داخل صومعه‌ها، سنگ نماد سادگی است، چیزی که راهبان را جذب می‌کرد و به شدت دوستش داشتند؛ اما سنگ همچنین نیرویی قدرتمند و مقاوم را به ذهن می‌آورد.

با توجه به این که تمام صومعه‌هایی که او از آن‌ها عکاسی کرده، در قرن سیزدم ساخته شده‌اند، باید بگوییم در این مورد کاملا حق دارد.

صومعه کازاماری ایتالیا

فدریکو که در انستیتوی طراحی اروپا، در رم، درس خوانده و حالا همان‌جا تدریس می‌کند، برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ در سفر تک‌نفره‌اش به استرالیا دوربین به دست گرفت تا خاطراتش را ثبت کند. آنجا بود که یک عکاس حرفه‌ای را ملاقات کرد که با او همسفر شد و مسیر امروزش را به او نشان داد. فدریکو هنوز هم از او به‌عنوان بزرگ‌ترین راهنمایش یاد می‌کند.

معماری ایتالیایی ماترا

در این سال‌ها، او از جاهای زیادی عکاسی کرده؛ از هند پهناور تا هلند در اروپا؛ اما اگر از او بپرسید کجا را بیشتر دوست داشته، ایتالیا را اسم خواهد برد، همیشه ایتالیا رتبه‌ی اول را برای او دارد.

هر چه بیشتر سفر می‌کنم، بیشتر عاشق این کشور می‌شوم. فعلا قصد دارم تمام تمرکزم روی ایتالیا باشد، زیرا می‌خواهم جادوی این مکان خارق‌العاده را به دیگران انتقال دهم.

مطالب مرتبط:

منبع Lonely Planet

دیدگاه