قبرس شمالی

قبرس شمالی نام کشوری است در شمال جزیره قبرس، واقع در قاره اروپا که تحت تسلط ترک‌ها قرار دارد و در فهرست کشورهایی به شمار می‌رود که توسط همه دولت‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شوند. با مساحتی معادل ۳ هزار و ۳۳۵ کیلومتر مربع، قبرس حدود ۳۱۴ هزار نفر جمعیت دارد. ترکیه در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال کشور و سوریه در فاصله ۹۷ کیلومتری از شرق آن، در آنسوی آب واقع شده‌اند و قبرس نیز در جنوب کشور قرار دارد. پایتخت کشور نیز میان ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده است و شمال شهر نیکوزیا با نام نیکوزیای شمالی، پایتخت قبرس شمالی محسوب می‌شود. از دیگر شهرهای مهم کشور می‌توان به فاماگوستا، کایرنیا، مورفو و لفکا اشاره کرد. آب و هوای قبرس شمالی مرطوب است و تابستان‌هایی گرم و زمستان‌‌هایی معتدل دارد. 

زبان رسمی قبرس شمالی، ترکی استانبولی است و بیشتر ساکنان کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند. نوع حکومت قبرس شمالی، جمهوری نیمه‌ریاستی شمرده می‌شود و رئیس جمهور در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌گیرند. واحد رسمی پول کشور، لیره ترکیه (₺) است. 

یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری قبرس شمالی، کایرینا به شمار می‌آید. بندرگاه شهر کایرینا با قدمتی ۱۳۰۰ ساله که با نام بندرگاه قدیمی گیرنه شهرت دارد و قلعه سنت هیلاریون که با داستان‌ها و افسانه‌های زیادی گره خورده است، از دیدنی‌های کایرینا هستند.

نیکوزیا، با عنوان بزرگ‌ترین شهر کشور و پایتخت آن، از دیگر مقاصدی است که بازدید از آن را نباید از دست داد. استحکامات ونیزی که دور تا دور شهر کشیده شده‌اند و کاروانسراهای متعددی که در میان آن قرار گرفته‌اند، از جاذبه‌های محبوب نیکوزیا است. همچنین موزه بیزانس نیکوزیا با اشیا و آثار هنری که پیشینه برخی از آنها به دوران بیزانس باز می‌گردد، سالانه میزبان گردشگران زیادی می‌شود. 

مسجد لالا مصطفی پاشا، از دیدنی‌های فاماگوستا است. بنای مسجد نمونه‌ای از معماری گوتیک به شمار می‌رود و قدمت آن به قرون وسطا بر می‌گردد. در سفر به فاماگوستا، حتما به صومعه بارناباس سر بزنید. شهرک ارواح فاماگوستا نیز که با نام واروشا شناخته می‌شود در جنوب شهر قرار گرفته است.

ساعت محلی قبرس شمالی ۱.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور کوچک، نیازمند ویزا هستند.

 

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map