قبرس

قبرس (Cyprus)، کشوری اروپایی است که در دریای مدیترانه قرار دارد و با مساحتی معادل ۹ هزار و ۲۵۱ کیلومتر مربع، صد و شصت و دومین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۱ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر، صد و پنجاه و هشتمین کشور پر جمعیت به شمار می‌رود. قبرس از شمال با مصر، از جنوب شرقی با یونان، از جنوب با ترکیه و از غرب با سوریه و لبنان همسایه است. پایتخت کشور، نیکوزیا نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان به لیماسول، لارناکا، فاماگوستا، پافوس و پروتاراس اشاره کرد. 

جزیره قبرس از دو بخش یونانی‌نشین و ترک‌نشین تشکیل می‌شود. بخش جنوبی و یونانی‌نشین به عنوان کشور مستقل قبرس توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است؛ اما بخش شمالی و ترک‌نشین آن، به عنوان کشوری مجزا با نام قبرس شمالی تنها برای ترکیه اعتبار دارد. زبان رسمی مردم، یونانی و ترکی است. ۷۸٪ جمعیت را مسیحیان ارتدوکس و ۲۰٪ را مسلمانان شامل می‌شوند. نوع حکومت قبرس، نظام ریاستی است و رئیس‌جمهور به عنوان رئیس کشور، با رأی مردم انتخاب می‌شود. واحد رسمی پول کشور یورو (€) است. 

فاماگوستا با مسجد لالا مصطفی پاشا و صومعه بارناباس، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در قبرس به شمار می‌رود. آکاماس پنینسولا محل زندگی گونه‌های متنوعی از پرندگان، لاک‌پشت‌های دریایی و خزندگان است و از جاذبه‌های طبیعی کشور محسوب می‌شود. 

از دیگر مقاصد گردشگری قبرس می‌توان به نیکوزیا اشاره کرد. از میان ۱۲ موزه شهر، سر زدن به موزه بیزانس نیکوزیا و موزه‌ لونتیس را فراموش نکنید. همچنین بخش قدیمی شهر نیکوزیا یکی از جاذبه‌های محبوب گردشگران در سفر به قبرس است و خیابان لدرا در آن، با کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های متنوع، محیطی جذاب را برای گشت و گذار و قدم زدن فراهم کرده‌اند.

پافوس نیز سالانه میزبان گردشگران زیادی می‌شود. از دیدنی‌های پافوس می‌توان به پارک باستان شناسی کاتو پافوس و ساحل سنت جورج اشاره کرد. کلیسای سنت لازاروس در لارناکا، یکی از مشهورترین مکان‌های مذهبی مسیحیان است و قدمت آن به قرن نهم میلادی بر می‌گردد. کلیسای جامع آگیا ناپا نیز، نمونه‌ای بی‌همتا از معماری با المان‌هایی از سبک بیزانس است که در شهر قدیمی لیماسول قرار دارد و از جاذبه‌های محبوب قبرس محسوب می‌شود. 

ساعت محلی قبرس ۱.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور کوچک، به ویزا نیاز دارند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به قبرس

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map