۵ پیشنهاد ماجراجویانه برای بازنشستگی

عاطفه کماسی
جمعه، ۲۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
۵ پیشنهاد ماجراجویانه برای بازنشستگی

بازنشستگی می‌تواند بهترین فرصت برای انجام دادن کارهایی باشد که همیشه در گوشه ذهن خود نگه داشته‌اید. آیا برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ اینجا چند پیشنهاد برای شما وجود دارد.

چطور می‌توان یک پایان عالی پس از یک دوره طولانی کار سخت داشت؟ البته که با سفر به دور دنیا. زمانی که بازنشسته شوید دیگر هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد و آن زمان وقت اکتشاف سیاره شگفت‌انگیزمان است. وقت آن رسیده است تا چمدانتان را ببندید و از مقاصد بسیار دور و بیگانه گرفته تا سفرهای فراموش‌نشدنی نزدیک به خانه، این راه‌های ماجراجویانه برای  بازنشستگی را آغاز کنید. البته تمام این پیشنهادات قابل اجرا نیستند؛ اما می‌توانند ایده‌ای برای کارهای مشابه باشند.

۱. میراث خود را بشناسید

میراث

آیا تا به حال زمانی را برای شناخت شجره‌نامه خانوادگی خود اختصاص داده‌اید؟ آیا به این پی برده‌اید که زندگی اقوام دورتان چگونه بوده است؟ حالا که بازنشسته شده‌اید بهترین زمان برای کشف میراث و ملاقات سرزمین آبا اجدادی‌تان است. هیچ چیز حیرت‌انگیزتر از ملاقات اقوامی که سال‌های سال در آن سوی دنیا گم کرده‌اید نیست؛ همچنین دیدن یک نشان خانوادگی روی یک قلعه، یا دیدن نام خانوادگی‌تان روی تابلوی یک خیابان محلی. مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید؟ شما می‌توانید با آزمایش DNA به اصل و زادگاه خود پی ببرید. البته این آزمایش بسیار گران است. خب اینکه شهر یا روستای خود را به‌خوبی بگردیم و از آن لذت ببریم هم ایده بدی نیست!

۲. یک سفر جاده‌ای به تمام قاره‌ها را آغاز کنید

سفر جاده ای

بهترین راه برای دیدن دنیا استفاده از تورها و پیوستن به آن‌ها نیست؛ بلکه سفرهای جاده‌ای مطمئن و واقعی هستند که طعم یک سفر واقعی را به شما هدیه می‌کنند. به‌عنوان تجربه‌ای که یک بار در زندگی امتحان می‌کنید، ماشین (یا کاروان) خود را آماده، برنامه GPS را تنظیم و سفر جاده‌ای عالی خود را آغاز کنید؛ سفری که قرار است طبق برنامه‌ریزی شما و با حوصله به کشف دنیا بپردازد. هر قاره فهرستی از بهترین سفرهای جاده‌ای خود را دارد؛ اما قسمت دشوار سفر انتخاب بهترین سفر جاده‌ای برای شما است. تمام سفرهای جاده‌ای آمریکا باید شامل جاده ۶۶ ایالات متحده (Route 66) باشد؛ بزرگراهی که مرکز آمریکا را به دو نیم تقسیم می‌کند. برای داشتن یک سفر به بخش وحشی می‌توانید دل به جاده‌های آفریقا، استرالیا یا کانادا بزنید؛ بنابراین کمربند ایمنی را ببندید و لیست موسیقی موردعلاقه‌تان را بردارید که قرار است پا به سفر ماجراجویی زندگی‌تان بگذارید.

البته حتما لازم نیست برای دیدن زیبایی‌های بی‌نظیر از ایران فراتر رویم. ایران کشوری است که اگر تمام عمر به کشف زیبایی‌هایش بپردازیم باز هم وقت کم می‌آوریم. این زیبایی‌ها را در کجارو مفصل بررسی کرده‌ایم؛ آن‌ها را از دست ندهید.

۳. میراث جهانی یونسکو را بررسی کنید

یونسکو

اگر از طرفداران پروپاقرص تاریخ هستید، این سفر می‌تواند نهایت یک ماجراجویی برای پس از بازنشستگی باشد. هفت عجایب دیدنی دنیا جزو آثار حیرت‌انگیزی هستند که تا به حال ساخته شده‌اند. تصور کنید که در میان تاریخ و شکوه نفس‌گیر دیوار بزرگ چین، کولوسئوم، چیچن ایتزا، تاج محل یا ماچو پیچو قدم می‌زنید. این فهرست بسیار تحسین‌برانگیز است؛ اما مکان‌های شگفت‌آور دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید به آن اضافه کنید.

برخی از آن‌ها را می‌توانید در فهرست میراث یونسکو بررسی کنید؛ مکانی‌های چون رشته‌کوه دولومیت در ایتالیا، شهر تاریخی باگان در میانمار یا کاپادوکیه در ترکیه. در ایران نیز آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که در یونسکو ثبت شده‌اند.

۴. سوار یک کروز شوید

کروز بازنشستگی

اگر رویای بازنشستگی شما این است که به آب بزنید، پس در اینجا چند انتخاب برای شما داریم. برای شروع می‌توانید صنعت کشتی‌رانی Viking را انتخاب کنید. سفر ۲۴۵ روزه‌ی آن‌ها شامل دیدن ۶ قاره و ۵۹ کشور، ۱۱۱ ساعت تورگردی و ۱۱۳ ساعت توقف در بندرگاه‌ها است. این کروز سفرش را از لندن آغاز می‌کند، دورتادور زمین را می‌پیماید و هشت ماه بعد دوباره به لندن بازمی‌گردد. پس اگر لیست آرزوهایتان شامل دیدن اروپا، آمریکای شمالی، جزایر کارائیب، آمریکای جنوبی، جزایر پلی‌نزی و استرالیا است، کاملا به آرزوی خود می‌رسید.

واقعیت این است که این سفرها برای ما بسیار گران قیمت هستند و اینکه شمال و جنوب کشور ما را دریاهایی بسیار زیبا احاطه کرده‌اند که سفر به آن‌ها خالی از لطف نیست.

۵. به دنبال آرزویتان بروید

باغ گردی در لندن

اگر در تمام زندگی آرزویی داشته‌اید که به هر دلیلی نتوانسته‌اید آن را عملی کنید، بازنشستگی بهترین فرصت برای دنبال کردن رویاها است. فستیوال‌ها و تجربه‌های جذاب بسیاری برای هر سلیقه‌ای وجود دارد. اگر اهل پیاده‌روی هستید مسیرهایی طولانی اما بسیار زیبا در سراسر دنیا وجود دارند.

اگر به ادبیات، به‌خصوص شکسپیر، علاقه‌مند هستید به استراتفورد بروید. اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق گل و گیاه هستند حتما به تور زیباترین باغ‌های اروپا بپیوندید.

منبع thediscoverer

دیدگاه