انتخاب روستای بسک تربت حیدریه به عنوان روستای ملی صنایع دستی

انتخاب روستای بسک تربت حیدریه به عنوان روستای ملی صنایع دستی

فرناز رهبران رنجبر
| سه شنبه, ۲ مرداد ۹۷ ساعت ۱۵:۱۵

روستای بسک در خراسان رضوی روستای ملی صنایع دستی در حوزه ابریشم‌کشی اعلام شد.

روستای بسک تربت حیدریه دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی است و بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵ دارای ۳۴۲ نفر ( ۱۱۷ خانوار) بوده که قبلا استانداری، این روستا را به‌عنوان روستای پاک معرفی کرده است.

۹۲ چرخ ابریشم‌کشی در این روستا فعال بوده و ابریشم‌کشی شغل ۹۵ درصد جمعیت روستا را تشکیل می‌دهد.

از نتایج ابریشم‌کشی روستای بسک حفظ بیش از ۲۰۰ شغل مستقیم و شغل غیرمستقیم در کلیه مراحل فرآوری ابریشم و جلوگیری از مهاجرت جوانان روستا به شهرها و ماندگاری جمعیت است.

با تولید ماهانه حدود ۹۰ کیلو نخ ابریشم در هر کارگاه، بیش از ۷۰ درصد ابریشم مصرفی کشور در منطقه بایگ تربت حیدریه انجام و حائز مقام نخست توليد ابریشم در کشور است.

صنعت ابریشم‌کشی باعث شده مواد اولیه ابریشم مورد نیاز صنعت فرش کشور تامین شود و در نتیجه از حالت تک محصولی خارج شده و به صادرات غیرنفتی کمک کند، همچنین ارز آوری و ممانعت از خروج ارز برای ورود ابریشم به کشور از دیگر فواید این صنعت است.

ابوالفضل مکرمی فر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:

معرفی روستای بسک بعد از ملی شدن به‌عنوان روستای جهانی در حوزه ابریشم‌کشی، جلوگيری از ورود بی‌رويه نخ ابريشم، شمول در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور سازمان تأمین اجتماعی کشور، ايجاد خانه صنايع دستی ابریشم در روستا، راه‌اندازی کارگاه متمرکز فرآوری، تولید و آموزش از استحصال نخ تا بافت پارچه ابریشم (شامل نوغان‌داری، پیله‌کشی، سفیدگری، رنگرزی، ریسندگی، بافت پارچه)، ايجاد زيرساخت‌های خدماتی و رفاهی و گردشگری در روستای بسک جهت جذب گردشگر، برطرف كردن مشكل بيمه هنرمندان و ایجاد موزه ابریشم در منطقه بایگ از پيشنهادها و برنامه‌های این اداره کل در این زمینه است.

برچسب‌ها صنایع دستی روستا

دیدگاه  

    تبلیغات