انتخاب روستای بسک تربت حیدریه به عنوان روستای ملی صنایع دستی

فرناز رهبران رنجبر
فرناز رهبران رنجبر سه شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
انتخاب روستای بسک تربت حیدریه به عنوان روستای ملی صنایع دستی

روستای بسک در خراسان رضوی روستای ملی صنایع دستی در حوزه ابریشم‌کشی اعلام شد.

روستای بسک تربت حیدریه دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی است و بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵ دارای ۳۴۲ نفر ( ۱۱۷ خانوار) بوده که قبلا استانداری، این روستا را به‌عنوان روستای پاک معرفی کرده است.

۹۲ چرخ ابریشم‌کشی در این روستا فعال بوده و ابریشم‌کشی شغل ۹۵ درصد جمعیت روستا را تشکیل می‌دهد.

از نتایج ابریشم‌کشی روستای بسک حفظ بیش از ۲۰۰ شغل مستقیم و شغل غیرمستقیم در کلیه مراحل فرآوری ابریشم و جلوگیری از مهاجرت جوانان روستا به شهرها و ماندگاری جمعیت است.

با تولید ماهانه حدود ۹۰ کیلو نخ ابریشم در هر کارگاه، بیش از ۷۰ درصد ابریشم مصرفی کشور در منطقه بایگ تربت حیدریه انجام و حائز مقام نخست توليد ابریشم در کشور است.

صنعت ابریشم‌کشی باعث شده مواد اولیه ابریشم مورد نیاز صنعت فرش کشور تامین شود و در نتیجه از حالت تک محصولی خارج شده و به صادرات غیرنفتی کمک کند، همچنین ارز آوری و ممانعت از خروج ارز برای ورود ابریشم به کشور از دیگر فواید این صنعت است.

ابوالفضل مکرمی فر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت:

معرفی روستای بسک بعد از ملی شدن به‌عنوان روستای جهانی در حوزه ابریشم‌کشی، جلوگيری از ورود بی‌رويه نخ ابريشم، شمول در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور سازمان تأمین اجتماعی کشور، ايجاد خانه صنايع دستی ابریشم در روستا، راه‌اندازی کارگاه متمرکز فرآوری، تولید و آموزش از استحصال نخ تا بافت پارچه ابریشم (شامل نوغان‌داری، پیله‌کشی، سفیدگری، رنگرزی، ریسندگی، بافت پارچه)، ايجاد زيرساخت‌های خدماتی و رفاهی و گردشگری در روستای بسک جهت جذب گردشگر، برطرف كردن مشكل بيمه هنرمندان و ایجاد موزه ابریشم در منطقه بایگ از پيشنهادها و برنامه‌های این اداره کل در این زمینه است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه