برگزاری نمایشگاه «اولین شاهنامه شیشه ای جهان»

سیامک احدی
یکشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۰
برگزاری نمایشگاه «اولین شاهنامه شیشه ای جهان»

اولین شاهنامه شیشه‌ای جهان، بازسازی شده از شاهنامه نسخه عهد تیموری برای اولین بار به صورت مجموعه تصاویر شاهنامه بر پشت شیشه ثبت شده و به صورت نمایشگاهی در نگارخانه سعدآباد برگزار می شود.

نمایشگاه اولین شاهنامه شیشه‌ای جهان شامل ۱۹ اثر نفیس از شاهنامه نسخه عهد تیموری، در ابعاد ۴۰*۷۰ سانتی‌متر است که پس از ۲ سال مطالعه، ترمیم و بازسازی تصاویر، توسط استاد «مرضیه سادات کمانیان» و هنرمندان «یاسمن سیاوشی»، «فاطمه کهلویی» و «معصومه کریمیان»، برای اولین بار به صورت مجموعه تصاویر شاهنامه بر پشت شیشه ثبت شده است.

به منظور آشنایی بیشتر علاقه‌مندان با این هنر، هم زمان با آیین افتتاحیه این نمایشگاه، کارگاه آموزشی هنر نقاشی روی شیشه در نگارخانه سعدآباد برگزار می‌شود.

نسخه نفیس و نایاب شاهنامه عهد تیموری با نقوشی خاص، سبک نگارگری بی‌نظیر و رنگ‌های بسیار زیبا و درخشان، میراثی ارزشمند است که در گنجینه نسخ خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود و ثبت و بازسازی آن برروی شیشه توسط این گروه، تلاشی در جهت معرفی این اثر و همچنین احیای هنر نقاشی پشت شیشه است.

«مرضیه سادات کمانیان» تاکنون نمایشگاه‌های متعددی در ایران و در کشورهای روسیه، آلمان، انگلستان، آذربایجان و ... برپا کرده و همچنین پروژه نقاشی پشت شیشه در ضریح خیمه‌گاه امام سجاد (ع) واقع در کربلا را در دست اجرا دارد.

زمان برگزاری نمایشگاه: از ۶ تا ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰

آدرس محل برگزاری: میدان تجریش، میدان دربند، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، نگارخانه و مرکز هنری سعدآباد

منبع فارس

دیدگاه  

    تبلیغات