حقایقی باورنکردنی درباره زمین که نمی‌دانید

نازنین امانت
یکشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
حقایقی باورنکردنی درباره زمین که نمی‌دانید

سیاره‌ای که ما روی آن زندگی می کنیم در میان سایر سیاره‌های موجود در این کهکشان، ایده‌آل‌ترین شرایط برای بقای حیات موجودات را فراهم کرده است. اما در همین کره‌ی زمین نقاطی وجود دارد که شرایطی خاص دارند و شاید انتظار شنیدن آن‌ها را نداشته باشید! بسیاری از این مناطق حتی غیرقابل دسترسی هستند!

از زمانی که بشر درباره‌ی سیاره‌های مختلف به کاوش پرداخته است، به این نتیجه رسیده است که سیاره‌ی زمین با آب‌وهوا و جغرافیای منحصربه‌فردش و همچنین شرایط متعادلی که دارد، مناسب‌ترین محل به‌عنوان زیستگاه بشر است. (این یک خبر خوب است!) با این حال، دنیای ما مملو از مکان‌های شگفت‌انگیز و گاه پدیده‌هایی افراطی است. بسیاری از این مکان‌ها خالی از ساکنین هستند یا دسترسی به آن‌ها بسیار دشوار است. از این مکان‌ها می‌توان به سردترین نقطه در کره‌ی زمین یا عمیق‌ترین دره در دریا اشاره کرد. حال ذهن خود را برای آشنایی با ۲۵ حقیقت افراطی و باورنکردنی درباره‌ی زمین آماده کنید!

۲۵. گرم‌ترین نقطه‌ی مسکونی در زمین؛ دالول (Dallol)، اتیوپی

Hottest

دالول در اتیوپی واقع شده است. با میانگین دمای روزانه حدود ۳۴٫۴ درجه سانتی‌گراد، جای تعجب نیست که این شهر در این روزها حتی از شهر ارواح هم خلوت‌تر باشد.

۲۴. عمیق‌ترین غار جهان؛ غار کروبرا (Krubera Cave)

Deepest

غار کروبرا در آبخازیا (Abkhazia) واقع شده و تنها غار شناخته شده در جهان است که عمقی بییشتر از ۲٬۰۰۰ متر دارد.

۲۳. بلندترین نقطه روی زمین؛ قله‌ی اورست (Mount Everest)

Highest

از سال ۱۹۵۰، حدود ۳٬۰۰۰ کوهنورد قله‌ی اورست را فتح کرده‌اند. ارتفاع این قله، معادل ۸٬۸۴۸ متر بالاتر از سطح دریا است.

۲۲. دورترین نقطه از مرکز زمین؛ چیمبُرازو (Chimborazo)، اکوادور

Farthest

اگرچه قله‌ی اورست به‌دلیل چرخش زمین به دور استوا، بالاترین نقطه از سطح دریا است؛ اما قله‌ی چیمبُرازو که در اکوادور واقع شده، به‌عنوان دورترین نقطه از مرکز زمین شناخته شده است.

۲۱. دورافتاده‌ترین جزیره در جهان ؛ جزیره‌ی بُوِت (Bouvet Island)

Remote

جزیره‌ی کوچک نروژی بُوِت، غیرمسکونی است و در اقیانوس اطلس جنوبی قرار دارد. این جزیره حدود ۱٬۶۰۹ کیلومتر از قطب جنوب و حدود ۲٬۴۱۴ کیلومتر از آفریقای جنوبی فاصله دارد.

۲۰. دورافتاده‌ترین نقطه‌ی قاره‌ای؛ قطب جنوب (Antarctic Pole) دور از دسترس

Continental

قطب دور از دسترس جهان، نقطه‌ای در یک قاره‌‌ی دورافتاده است که بیشترین فاصله را از هر اقیانوس دارد. از میان ۷ قاره‌ی موجود، قطب جنوب دورافتاده‌ترین نقطه‌ی جهان است که مجسمه‌ای از لِنین (Lenin) در آنجا وجود دارد.

۱۹. هموارترین نقطه در کره‌ی زمین؛ سالار دو یونی (Salar de Uyuni)، بولیوی

Flattest

سالار دو یونی در بولیوی واقع شده که از بستر چندین رودخانه‌ی خشک شده به‌وجود آمده و بزرگ‌ترین پهنه‌ی نمکی جهان را ایجاد کرده است. این نقطه مساحتی معادل ۱۰٬۵۸۲ کیلومترمربع دارد.

۱۸. بلندترین ناوگان دریاچه‌ای؛ دریاچه‌ی تیتیکاکا (Lake Titicaca)

Titicaca

دریاچه‌ی تیتیکاکا در ارتفاعی معادل ۳٬۸۱۲ متری واقع شده که در مرز بین پرو و بولیوی قرار گرفته است. دریاچه‌ی تیتیکاکا بزرگ‌ترین ناوگان در آمریکا‌ی جنوبی هم به‌شمار می‌رود.

۱۷. کم ارتفاع‌ترین نقطه در بین خشکی‌های زمین‌؛ ساحل دریای مرده (Shore of the Dead Sea)

 Sea

ساحل دریای مرده ارتفاعی معادل ۴۱۸ متر پایین‌تر از سطح دریا دارد که بین فلسطین اشغالی، اردن (Jordan) و کرانه‌ی باختری (the West Bank) قرار گرفته است.

۱۶. بلندترین رشته‌کوه در دنیا ؛ رشته‌کوه آند (The Andes)، آمریکای جنوبی

Andes

رشته‌کوه آند در مسیری نزدیک به ۸٬۰۴۷ کیلومتر امتداد می‌یابد و ۷ کشور آمریکا‌ی جنوبی را طی می‌کند.

۱۵. عمیق‌ترین گودال مصنوعی ؛ گودال بسیار عمیق کولا (Kola Superdeep Borehole)

Kola

گودال بسیار عمیق کولا با نیتی بسیار حیرت‌انگیز حفر شده است. دانشمندان روسی تصمیم گرفتند تا جایی که ممکن است زمین را حفر کنند، به‌حدی که فراتر از آن امکان‌پذیر نباشد. آن‌ها توانستند به عمقی حدود ۱۲٬۲۶۲ متر دست پیدا کنند که چیزی معادل با یک‌سوم از مسیر تا پوسته‌ی قاره‌ای بالتیک است.

۱۴. پرباران‌ترین نقطه‌ی جهان؛ چاکو (Chocó)، کلمبیا

Chocó

منطقه‌ی چاکو در کلمبیا، سالیانه بارشی معادل ۱۱٬۷۷۰ سانتی‌متر دارد که آنجا را به باران‌خیزترین دشت جهان تبدیل کرده است.

۱۳. خشک‌ترین نقطه‌ی جهان؛ کویر آتاکاما (Atacama Desert)، شیلی

Atacama

کویر آتاکاما به‌قدری خشک است که از اکتبر سال ۱۹۰۳ تا ژانویه‌ی سال ۱۹۱۸، حتی یک قطره باران هم روی شهر بیابانی آریکا (Arica) نبارید. این دوره به‌عنوان طولانی‌ترین دوره‌ی بدون بارندگی گزارش کرده‌اند.

۱۲. پرجمعیت‌ترین کشور محصور شده در خشکی؛ اتیوپی

Ethiopia

کشور اتیوپی نه‌تنها داغ‌ترین نقطه‌ی مسکونی در زمین است، بلکه بیش از ۷۰ میلیون نفر جمعیت دارد در‌حالی‌که هیچ خط ساحلی‌ای در آنجا وجود ندارد.

۱۱. بلندترین صخره دنیا؛ کوه تور (Mount Thor)، کانادا

Thor

کوه تور در ارتفاعی حدود ۱٬۲۵۰ متری از سطح زمین با زاویه‌ای معادل ۱۰۵ درجه قرار گرفته است. این بلندی، مکان موردعلاقه‌ای در میان صخره‌نوردان است که در کانادا قرار دارد.

۱۰. سردترین منطقه‌ی مسکونی در دنیا؛ اوییم‌کیاکن (Oymkyakon)، روسیه

Oymkyakon

اوییم‌کیاکن در روسیه، با دمایی زیرصفر به مدت ۷ ماه از سال سردترین منطقه‌ی مسکونی در دنیا است. این منطقه با جمعیتی حدود ۴۰۰ نفر از زمستان‌هایی طولانی و بسیار سرد رنج می‌برند.

۹. بادگیرترین نقطه‌ی دنیا؛ خلیج کامن‌وِلت (Commonwealth Bay)، قطب جنوب

Commonwealth

خلیج کامن‌وِلت با بادهایی که سرعت آن‌ها به بیش از ۲۴۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد، بادگیرترین نقطه روی کره‌ی زمین محسوب می‌شود. متوسط سرعت سالیانه‌ی باد در این خلیج معادل ۸۰ کیلومتر در ساعت است.

۸. بلندترین آبشار دنیا؛ آبشار آنجل (Angel Falls)، ونزوئلا

Angel

آبشار آنجل در ونزوئلا با ارتفاعی حدود ۹۷۹ متر، بلندترین آبشار جهان است. در حقیقت ارتفاع این آبشار به‌قدری زیاد است که آب آن قبل از رسیدن به سطح زمین تبخیر می‌شود!

۷. بلندترین مسیر کوهستانی؛ مارسیمیک لا (Marsimik La)، هند

Marsimik

مارسیمیک لا در هند با ارتفاعی معادل ۵٬۵۸۲ متر، بلندترین جاده‌ی قابل رفت‌وآمد در جهان محسوب می‌شود. این مسیر در شمال هند قرار دارد.

۶. بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آب شیرین؛ دریاچه سوپریور (Lake Superior)

Superior

دریاچه‌ی سوپریور، بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آب شیرین دنیا بین آمریکا و کانادا است و ابعادی معادل ۸۲٬۴۱۳ کیلومترمربع دارد.

۵. طولانی‌ترین خط ساحلی در بین همه کشورها؛ کانادا

Coastline

کانادا با خطی ساحلی که حدود ۲۴۳٬۰۴۲ کیلومتر امتداد می‌یابد، طولانی‌ترین خط ساحلی را در میان همه‌ی کشورها دارد. اگر شما بخواهید این مسیر را با سرعتی معادل ۱۹٫۲ کیلومتر در روز پیاده بپیمایید، این سفر ۳۳ سال طول می‌کشد تا خاتمه یابد.

۴. بزرگ‌ترین دره دنیا ؛ گرند کنیون (Grand Canyon)، آمریکا

Canyon

دره‌ی گرند کنیون طولی معادل ۳۵۴ کیلومتر و عمقی بیشتر از ۱٫۶ کیلومتر دارد. رودخانه‌ی کلورادو (The Colorado River) در احداث عمیق‌ترین دره‌ی دنیا نقش داشته است.

۳. طولانی‌ترین یخچال جهان؛ لَمبرت-فیشر (Lambert-Fisher)، قطب جنوب

Lambert

یخچال لَمبرت-فیشر در مسیری معادل ۱۶۱ کیلومتر امتداد یافته و طولانی‌ترین جریانی از یخ را در دنیا تشکیل داده است.

۲. کوتاه‌ترین رودخانه در دنیا؛ رود رو (Roe River)، مونتانا

Roe

بااین‌که بسیاری از مردم درباره‌ی طولانی‌ترین رودخانه‌ی جهان صحبت می‌کنند، هیچ‌گاه کسی به کوتاه‌ترین رودخانه‌ی دنیا اشاره‌ای نمی‌کند. «رود رو» در میان «چشمه‌ی بزرگ» (Giant Springs) و «رودخانه‌ی میسوری» (The Missouri River) جریان دارد. این رود با طولی معادل ۶۱ متر، در کتاب جهانی گینس مقام کوتاه‌ترین رودخانه در دنیا را به خود اختصاص داده است.

۱. پایین‌ترین نقطه جهان؛ گودال چَلِنجِر (Challenger Deep)

Challenger

گودال چَلِنجِر در انتهای حفره‌ی ماریاناس (The Marianas Trench)، در عمقی معادل ۱۰٫۹۱۱ متری زیر سطح دریا قرار گرفته است و تا کنون تنها ۳ نفر موفق شده‌اند به این نقطه دست پیدا کنند.

منبع List 25

دیدگاه