عجایب طبیعی خیره کننده در آمریکای جنوبی

سحر مردانه
چهار شنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
عجایب طبیعی خیره کننده در آمریکای جنوبی

ممکن است تا به حال در مورد روز بزرگ آمازون و جنگل‌های بارانی آمریکای جنوبی شنیده باشید، اما آیا چیزی در مورد دیگر عجایب طبیعی آن می‌دانید؟

آمریکای جنوبی، در نیم‌کره غربی زمین واقع شده و توسط اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام احاطه شده است. شرایط آب و هوایی خاص این منطقه، باعث شده طبیعت، زیبایی‌های خیره‌کننده‌ی خود را بیشتر نشان دهد. آبشار، یخچال‌های طبیعی و سواحل بی‌نظیر تنها چند مورد از زیبایی‌های طبیعی این منطقه است. در این مقاله قصد داریم چند مورد از عجایب طبیعی و بی‌نظیر که در آمریکای جنوبی وجود دارد را معرفی کنیم.

یخچال‌های طبیعی خاکستری، شیلی

آمریکا

در میدان یخی جنوبی در شیلی، در پارک ملی تورس دل پین (Torres del Paine National Park)، یخچال‌های طبیعی خاکستری رنگ، حدود ۱۲ مایل با چشم‌اندازی از قله‌های پاتاگونیان (Patagonian peaks) به سمت پایین کشیده شده‌اند. روبروی آن، کوه‌های مینیاتوری با آلیاژ سخت و دریاچه‌ای خاکستری رنگ، قابل مشاهده است. تکه یخ‌های شناور، گواه عقب‌نشینی و آب شدن دردناک و سریع این یخچال‌های طبیعی هستند. با اجاره‌ی یک قایق یا کایاک می‌توانید گشتی در این دریاچه داشته باشید یا در محیط اطراف آن قدم بزنید و از تصویر پانورامای زیبا و باور‌نکردنی مقابل دیدگان‌تان لذت ببرید.

آبشار آنجل (ANGEL FALLS)، ونزوئلا

آمریکا

در ناحیه‌ای دورافتاده از ونزوئلا، بلند‌ترین آبشار جهان، یعنی آبشار آنجل واقع شده که از ارتفاعی باور‌نکردنی به رودخانه‌‌ی چورون (Churún River) می‌ریزد. این آبشار، حدود نوزده برابر، بلند‌تر از آبشار نیاگارا است. بر‌خلاف دیگر آبشار‌ها که هنگام برخورد با زمین، سر و صدا دارند، آبشار آنجل هنگام جاری شدن، به شکل قطرات پراکنده و مه‌آلودی در می‌آید که در پی آن، رنگین‌کمان زیبایی تشکیل می‌شود. رودخانه از میان کوه راهی به جنگل و اردوگاه کانایما پیدا کرده، جایی که نقطه‌ی شروع اکثر سفر‌های تفریحی است.

فضای کوه‌های آتشفشانی، اکوادور (ECUADOR)

آمریکا

اکوادور دارای آتششفشان‌های فعال زیادی است. فقط در خارج از کوئیتو (Quito)، هفت قله‌ی آتشفشانی فعال، قابل مشاهده است. شکل مخروطی و زیبای کوتوپاکسی (Cotopaxi’s) در کنار درخت‌های کاخ و سروی که در شیب کاشته شده‌اند، شما را مجذوب خواهد کرد. با رانندگی در امتداد جنوبی بزرگراه پان آمریکا (Pan American Highway)، می‌توانید به این منطقه برسید.

LENÇÓIS MARANHENSES، برزیل

آمریکا

اینجا شبیه به صفحه‌ای موج‌دار از شن سفید است، اما تا آنجا که چشم کار می‌کند، تل‌های شنی هستند که بر روی زمین گسترده شده‌اند. بین ماه‌های ژانویه تا ژوئن، با شروع بارش‌های سهمگین، چاله‌های میان سنگ‌های سخت و نفوذ‌ناپذیر، از آب پر می‌شود. در این زمان، حوضچه‌های آب سبز رنگ با این تل‌ها یکی شده و صحنه‌ای زیبا خلق می‌کنند. این چشم‌انداز ویران‌گر در شمال ایالت ماراهائو که در برزیل واقع شده است، در سال ۱۹۸۱ به پارک ملی حفاظت‌شده تبدیل شد.

ساحل قرمز، پرو

آمریکا

جایی که بیابان نیمه گرمسیری با سواحل جنوبی پرو ملاقات دارد، دقیقا جایی است که آب سبز-آبی اقیانوس آرام جنوبی با سواحل قرمز برخورد می‌کند. طبیعت در این منطقه، رنگ‌آمیزی عجیبی را به نمایش گذاشته است. همچنین، آب این منطقه، غنی از مواد مغذی است. به همین دلیل زندگی و رشد برای حیوانات دریایی مانند کوسه‌، ماهی، سمور دریایی، شیر دریایی و ۲۲۵ گونه‌ی مختلف از پرندگان مهاجر، امکان‌پذیر شده است.

ایسلا دل سل (ISLA DEL SOL)، بولیوی (BOLIVIA)

آمریکا

سواحل شنی سفید رنگ که در کنار صخره‌های سنگی خودنمایی می‌کند. از آنجایی که تمام سواحل جزایر در سطح دریا هستند، پس نتیجه می‌گیریم که ایسلا دل سل، جزیره‌ای غیرعادی و عجیب است. خط ساحلی آن، حدود ۱۲۵۰۰ فوت در امتداد بخش جنوبی دریاچه باستانی تیتیکاکا (Titicaca) کشیده شده است، جایی که گفته می‌شود حدود سه میلیون سال پیش تشکیل شده است. زیبایی این جزیره در بولیوی، برای قرن‌ها پایدار بوده است.

طبیعت محافظت شده‌ی برونزبرگ (BROWNSBERG NATURE RESERVE)، سورینام (SURINAME)

آمریکا

وفور رنگ سبز در طبیعت حفاظت شده‌ی برونزبرگ در سورینام، که بیش از ۱۵۰۰ گونه‌ی گیاهی را پوشش می‌دهد، در دامنه‌ی فلات قابل مشاهده است. این پارک طبیعی در کشوری واقع شده که کمترین بازدید را دارد، اما در جنگل‌های مرطوب آن، حیواناتی نظیر ساکی ریش مشکی، میمون زوزه‌کش، صد‌ها پرنده‌ی رنگارنگ و عجیب و غریب زندگی می‌کنند.

 

 

دیدگاه