بلندترین آبشارهای جهان | 20 آبشار مرتفع + عکس و توضیحات

نگین توکلی
نگین توکلی چهار شنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
بلندترین آبشارهای جهان | 20 آبشار مرتفع + عکس و توضیحات

آبشارها با خلق منظره‌ فروریختن ده‌ها متر مکعب آب از لبه‌ یک صخره یا از دل کوه‌ها از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی هستند که چشم هر بیننده‌ای را باشکوه خود به حیرت وا می‌دارند.

آبشارهای زیادی در سراسر دنیا وجود دارد که همه آن‌ها در نوع خود بسیار زیبا و توصیف‌ناپذیر هستند؛ اما در این بین برخی مشخصه‌ها همچون ارتفاع، حجم آب یا پهنای آبشارها سبب شده است تا آن‌ها از هم متمایز شوند. در نظر داشته باشید که نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد که تمام آبشارهای بلند دنیا کشف شده‌اند و ممکن است هر لحظه، آبشاری بلندتر از تمام لیست معرفی شده در ادامه مطلب کشف شود.

بلندترین آبشارهای جهان:

آبشار تنگه دانمارک؛ بزرگترین آبشار جهان در زیر آب

 • ارتفاع آبشار: ۳۵۰۵ متر 

آبشار تنگه دانمارک

منبع عکس: dailynews.lk

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بلندترین آبشار دنیا در زیر آب قرار دارد. آبشار تنگه دانمارک (Denmark Strait cataract) با حدود ۳۵۰۰ متر ارتفاع، زیر تنگه دانمارک واقع شده است؛  گذرگاهی آبی در بین گرینلند و ایسلند که اقیانوس منجمد شمالی را به شمال اقیانوس اطلس متصل می‌سازد. این تنگه که بخشی از آن در مدار قطب شمال قرار دارد، ۴۸۰ کیلومتر درازا و در باریک‌ترین قسمت خود ۲۹۰ کیلومتر پهنا دارد.

درباره شکل‌گیری آبشار تنگه دانمارک می‌توان گفت که آب با چگالی بیشتر و سردتر از دریاهای شمال اروپا (Nordic Seas) با آب سبک‌تر و گرم‌تر دریای ایرمینگر (the Irminger Sea) برخورد می‌کند. آب سردتر، سنگین‌تر می‌شود و به‌سمت پایین و زیر آب گرم و روی یک فرورفتگی بزرگ در کف اقیانوس، جریان می‌یابد. در نتیجه این اتفاق جریانی به‌سمت پایین با سرعت تقریبی پنج میلیون متر مکعب بر ثانیه به وجود می‌آید.

۱. آبشار توگلا؛ آفریقای جنوبی

 • ارتفاع آبشار: ۹۴۸ متر 
 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۹۶۹ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۴۱۱ متر
 • تعداد ریزشگاه: پنج
 • عرض میانگین آبشار: ۱۵ متر
 • سرچشمه آبشار: رودخانه تولگا
 • مدت زمان جریان آبشار: چهار ماه (بیشترین جریان در فصل باران)
 • آدرس: Royal Natal National Park, Giants Castle Game Reserve, South Africa (مشاهده روی نقشه)

آبشار توگلا

منبع عکس: chetor.com

توگلا (Tugela)، نام مجموعه‌ای از آبشارهای فصلی است که در کوه‌های اژدها (Drakensberg) در پارک ملی «رویال ناتال» (Royal Natal) در استان «کوازولو ناتال» (KwaZulu-Natal) آفریقای جنوبی قرار دارد. این آبشار به‌صورت رسمی به‌عنوان اولین آبشار بلند دنیا شناخته می‌شود.

آبشار توگلا دارای پنج ریزشگاه است و ارتفاع کلی آن را ۹۴۸ متر می‌دانند؛ با این حال، طبق اندازه‌گیری‌های جدید یک هیئت علمی در سال ۲۰۱۶، ارتفاع ریزشگاه آب آبشار، ۹۸۳ متر اعلام شد. این داده‌ها در همان سال برای تایید به پایگاه جهانی داده‌های آبشارها فرستاده شد. توگلا را می‌توان در زمان‌های خاصی از سال و به‌خصوص پس از باران‌های شدید فصلی از جاده اصلی نیز مشاهده کرد. این آبشار از رودخانه توگلا سرچشمه می‌گیرد؛ رودخانه‌ای که خود از کوه‌های فلات «مونت آکوس سورسز» (Mont-Aux-Sources) تغذیه می‌شود.

در بالای آبشار، یک کمپ و کلبه کوهستانی نه چندان مجهز وجود دارد که افراد می‌توانند پس از صعود از این آبشار از طریق نردبان زنجیری نصب شده در آن به استراحت بپردازند. بالا رفتن از آبشار توگلا بسته به آمادگی جسمانی‌های متفاوت از حدود چهار تا هشت ساعت زمان می‌برد. برای رسیدن به این آبشار سه مسیر وجود دارد که جالب‌ترین آن‌ها از شهر «فوثدیتجهابا» (Phuthaditjhaba) در مرکز کشور آفریقای جنوبی آغاز می‌شود و شما را از طریق جاده‌های R57،R74 به پارک ملی سلطنتی ناتال می‌رساند.

۲. آبشار متن باخ؛ سوئیس

آبشار متن باخ

منبع عکس: europeanwaterfalls.com

آبشار «متن باخ»، بلندترین آبشار در منطفه اوراسیا است

آبشار «متن باخ» (Mattenbachfälle) در نزدیکی روستای «لاتر برونن» (Lauterbrunnen) در منطقه «برنر اوبرلند» (Berner Oberland) در کشور سوئیس قرار دارد. ارتفاع این آبشار که از دیواره شرقی دره «لاتر برونن» به‌سمت پایین فرو می‌ریزد، در ابتدا، ۸۴۰ متر تخمین زده شد؛ با این حال، یک گروه تحقیقاتی در سال ۲۰۲۰، ارتفاع «متن باخ» را ۹۳۰ متر اعلام کردند. پس از اعلام ارتفاع جدید، آبشار «متن باخ»، عنوان بلندترین آبشار در منطقه اوراسیا را به خود اختصاص داد.

آبشار «متن باخ» از یخ‌ها و برف‌های ذوب شده یخچال طبیعی Silberhorn gletscher در ارتفاع ۳۶۹۵ متری و Giesengletscher سرچشمه می‌گیرد. بهترین زمان بازدید از این آبشار، اوایل فصل تابستان است؛ زمانی که کماکان برف‌های زیادی در این منطقه وجود دارند و هوا نیز گرم‌تر شده است. آبشار «متن باخ»، یک آبشار کم‌آب محسوب می‌شود.

دره «لاتر برونن» با وجود ۷۲ آبشار، یکی از زیباترین مناطق گردشگری کشور سوئیس است. نام این دره در زبان سوئیسی به‌معنای «تنها منابع» است. از محبوب‌ترین فعالیت‌های گردشگری در این دره به غیر از تماشای آبشارها می‌توان به پاراگلایدر سواری، هایکینگ و اسکای دایوینگ اشاره کرد.

۳. آبشار ترس هرماناس؛ پرو

 • ارتفاع آبشار: ۹۱۴ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۸۵۹ متر
 • تعداد ریزشگاه: سه
 • عرض میانگین آبشار: ۱۲ متر
 • مدت زمان جریان آبشار: ۱۲ ماه (بیشترین جریان در فصل باران)
 • آدرس: 12330, Peru (مشاهده روی نقشه)

آبشار ترس هرمانس

منبع عکس: chetor.com

ترس هرماناس (Tres Hermanas)، سومین آبشار بلند دنیا در جنگل ملی حفاظت‌شده‌ «اوتیشی» (Otishi) در منطقه «آیاکوچو» (Ayacucho) در منطقه‌ای سرسبز و استوایی در کشور پرو قرار دارد. نام این آبشار در زبان اسپانیایی به‌معنای سه خواهر است؛ زیرا آبشار ترس هرمانس دارای سه ریزشگاه با سطح مشخص است. دو ردیف این آبشار ۹۱۴ متری به یک حوضچه بزرگ و سومین ردیف آن به رودخانه «کوتیویرنی» (Cutivireni) می‌ریزند.

۴. آبشار اولوپنا؛ هاوایی

 • ارتفاع آبشار: ۹۰۰ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۹۰۰ متر
 • عرض میانگین آبشار: ۱۲ متر
 • آدرس: Hawaii 96748, United States (مشاهده روی نقشه)

آبشار اولوپنا

منبع عکس: chetor.com

آبشار اولوپنا (Olo’upena) در شمال شرقی جزیره مولوکای (Molokai) در جزایر هاوایی واقع شده است و با ارتفاع ۹۰۰ متری به‌عنوان چهارمین آبشار بلند دنیا و بلندتری آبشار آمریکا و اقیانوسیه شناخته می‌شود. آبشار خیره‌کننده اولوپنا از جریان‌های آب کوتاه و فصلی تشکیل شده است و بر لبه‌ یکی از بلندترین صخره‌های کنار دریا در جهان قرار دارد؛ صخره‌ای که بین دره‌های «پِلکونو» (Pelekunu) و «وایلائو» (Wailau) واقع شده است. این آبشار را تنها می‌توان از آسمان یا اقیانوس تماشا کرد؛ زیرا اولوچنا در دل صخره‌ها قرار دارد و به دریا سرازیر می‌شود.

چند شرکت گردشگری در هاوایی، تورهای همراه با راهنما و قایق را در امتداد این ساحل صخره‌ای خارق‌العاده برای گردشگران فراهم کرده‌اند تا آن‌ها بتوانند آبشار اولوپنا را از نزدیک مشاهده کنند. یک امکان دیگر، تماشای این آبشار با هلیکوپتر است؛ البته باید بدانید که بازدید از اولوپنا با قایق، تجربه جذاب‌تری است؛ زیرا گردشگران می‌توانند به آبشار نزدیک شوند و مه حاصل از ریزش آب از این بنای طبیعی را حس کنند.

در زمان وزیدن باد، یک پدیده طبیعی در جزیره مولوکای رخ می‌دهد؛ باد، شاخه‌های آب آبشار را با خود بلند می‌کند و به آسمان می‌برد. متاسفانه افراد کمی تاکنون موفق به تماشای این صحنه شده‌اند؛ زیرا برای بازدید از آبشار اولوپنا با قایق یا هلیکوپتر، هوا باید صاف باشد. چند آبشار بلند دیگر نیز در این منطقه وجود دارند که در میان آن‌ها می‌توان به آبشار «هالوکو» (Haloku) با ارتفاع ۷۰۰ متری در ۳۰۰ متری غرب اولوپنا و آبشار «پوکائوکو» (Puukaoku) با ۸۴۰ متر ارتفاع در ۵۰۰ متری شرق اولوپنا اشاره کرد.

۵. آبشار یومبیلا؛ پرو

 • ارتفاع آبشار: ۸۹۵٫۵ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۵۹۸ متر
 • تعداد ریزشگاه: چهار
 • عرض میانگین آبشار: هشت متر
 • آدرس: 01140, Peru (مشاهده روی نقشه)

آبشار یومبیلا

منبع عکس: chetor.com

شکل آبشار تماشایی یومبیلا به قلب شباهت دارد و به همین دلیل به این نام، مشهور شده است

آبشار یومبیلا (Yumbilla) در جنگل‌های بارانی و انبوه در منطقه‌ شمالی پرو، «آمازوناس» (Amazonas) و در جنگل «کوییسپس» (Cuispes) قرار دارد. نام این آبشار در زبان «کچوا» (Quechua)، به‌معنای قلب عاشق است. جالب است بدانید که شکل آبشار تماشایی یومبیلا به قلب شباهت دارد و به همین دلیل به این نام، مشهور شده است. این آبشار، جزو آبشارهای نوع ردیفی شناخته می‌شود؛ زیرا دارای چهار یا پنج ریزشگاه مختلف است. آب آبشار یومبیلا از غاری به نام «سن فرانسیسکو» (Caverna San Francisco) سرچشمه می‌گیرد.

آبشار یومبیلا با حدود ۸۹۶ متر ارتفاع، پنجمین آبشار بلند دریا است و با وجود اینکه حجم آب کمی دارد، چشم هر بیینده‌ای را به خود خیره می‌کند؛ زیرا آب سرازیر شده از آن به قطره‌های نقره‌فامی شباهت دارد که از میان فضای مه‌آلود جنگل، راه باز کرده‌اند و به‌سمت پایین سرازیر می‌شوند. این آبشار به‌تازگی و در سال ۲۰۰۷، با یک گزارش که توسط موسسه‌ جغرافیایی بین‌المللی پرو (IGN) تهیه شده بود؛ ابتدا در روزنامه‌های ملی پرو و سپس در رسانه‌های بین‌المللی شناخته شد.

برای رسیدن به آبشار یومبیلا باید از شهر «چاچا پویاس» (Chachapoyas)، مرکز منطقه آمازوناس با اتوبوس، تاکسی یا موتور به شهر کوییسپس بروید. این مسافت ۶۳ کیلومتری، حدود ۷۵ تا ۸۵ دقیقه زمان می‌برد. از شهر کوییسپس تا پای آبشار، حدود ۶ کیلومتر راه است که برای طی کردن آن به‌صورت پیاده یا با الاغ به یک ساعت تا یک ساعت و نیم زمان نیاز دارید. به گردشگران پیشنهاد می‌شود تا برای بازدید از این آبشار، راهنمای محلی استخدام کنند. از محبوب‌ترین فعالیت‌های گردشگران در این منطقه می‌توان به تماشای حیات وحش، هایکینگ و بازدید از دو آبشار «پابلون» (Pabellón) با ۴۰۰ متر ارتفاع و «چیناتا» (Chinata) با ۵۸۰ متر ارتفاع در چهار کیلومتری یومبیلا اشاره کرد.

۶. آبشار اسکورگا؛ نروژ

 • ارتفاع آبشار: ۸۷۵ متر
 • عرض میانگین آبشار: ۱۵ متر
 • مدت زمان جریان آبشار: ۹ ماه (بیشترین جریان در ماه‌های آوریل تا ژوئیه)

آبشار اسکورگا

منبع عکس: worldwaterfalldatabase.com

آبشار اسکورگا (Skorga) با ۸۷۵ متر ارتفاع، اولین آبشار بلند نروژ و ششمین آبشار بلند دنیا است. این آبشار در شرق روستای سان‌دال‌سورا (Sunndalsora)، شهر ساندال (Sunndal) در استان «موره او رومسدال» (More og Romsdal) نروژ قرار دارد. آب آبشار اسکورگا از دو دریاچه کوچک تامین می‌شود که خود از برف‌های ذوب شده یخچال طبیعی «کالد» (Kald Glacier) سرچشمه می‌گیرند. این آبشار، جزو آبشارهای دم اسبی محسوب می‌شود و برخلاف همسایه خود، آبشار وینوفوسن از دره به‌خوبی قابل‌مشاهده نیست.

۶۰۰ متر ابتدایی آبشار اسکورگا به‌خوبی از داخل دره دیده می‌شود؛ در حالی که برای مشاهده ۲۷۵ متری بالایی آن، باید به بالای ارتفاعات اطراف بروید. به همین دلیل، بسیاری از بازدیدکنندگان، آبشار وینوفوسن را بلندتر از آبشار اسکورگا می‌دانند. این آبشار به‌خوبی از اتوبان ۷۰ در شهر ساندال، دیده می‌شود.

۷. آبشار وینوفوسن؛ نروژ

 • ارتفاع آبشار: ۸۴۵ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۰۰۶ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۵۷۵ متر
 • تعداد ریزشگاه: سه
 • عرض میانگین آبشار: ۱۵۲ متر
 • سرچشمه آبشار: یخچال طبیعی وینوفونا
 • مدت زمان جریان آبشار: ۹ ماه (بیشترین جریان در ماه‌های می تا سپتامبر)
 • آدرس: 6600 Sunndalsøra, Norway (مشاهده روی نقشه)

آبشار وینوفوسن

منبع عکس: chetor.com

آبشار وینوفوسن (Vinnufossen) در شرق روستای «سان‌دال‌سورا»، شهر ساندال در استان «موره او رومسدال» نروژ قرار دارد و به‌عنوان دومین آبشار بلند اروپا شناخته می‌شود. این آبشار، بخشی از رودخانه‌ وینو (Vinnu) است که از کوه «وینوفجلت» (Vinnufjellet Mountain) به‌سمت پایین جریان پیدا کرده است. آب آبشار بلند وینوفوسن توسط یخچال «وینوفونا» (The Vinnufonna Glacier) تامین و در نهایت به رودخانه «دریوا» (Driva) در نزدیکی روستای «هول سند» (Hoelsand) سرازیر می‌شود.

وینوفوسن در میان بومیان منطقه با نام‌های وینو و «وینو فالت» (Vinnufallet) شناخته می‌شود. مسیر دسترسی به این آبشار ساده است و گردشگران می‌توانند به‌راحتی از طریق جاده ۷۰ (از سان‌دال‌سورا به‌سمت شرق) به آن برسند. بازدیدکنندگان پس از حدود ۵٫۵ کیلومتر رانندگی از روستای سان‌دال‌سورا، آبشار وینوفوسن را در سمت چپ دره مشاهده می‌کنند. بهترین زمان سفر برای تماشای آبشار زیبای وینوفوسن، فصل تابستان است؛ زمانی که شرایط آب و هوایی ثابت است و هوا گرم‌تر می‌شود.

۸. آبشار پوئکاوکو؛ هاوایی

آبشار پوئکاوکو

منبع عکس: chetor.com

آبشار باریک و بلند پوئکاوکو را فقط از داخل هلیکوپتر می‌توان مشاهده کرد؛ زیرا به‌طور عمیقی در صخره‌ها فرو رفته است

آبشار پوئکاوکو (Pu’uka’oku) در شمال شرقی و در امتداد ساحل جزیره مولوکای در آمریکا، هشتمین آبشار بلند دنیا و دومین آبشار بلند آمریکا است. این آبشار که در بالای مجموعه‌ای از بلندترین صخره‌های جهان بنام صخره‌های «هالوکو» (Haloku Cliffs) شکل گرفته است، ۸۴۰ متر ارتفاع دارد و آب آن به دره سرسبزی سرازیر می‌شود.

آبشار باریک و بلند پوئکاوکو را فقط از داخل هلیکوپتر می‌توان مشاهده کرد؛ زیرا به‌طور عمیقی در صخره‌ها فرو رفته است. این آبشار در فصول خشک سال، کم‌آب است؛ اما در فصل باران از ماه نوامبر تا مارس (اواسط آبان تا اواسط فروردین)، پرآب می‌شود. از آبشار پوئکاوکو، تصاویر زیادی در دسترس نیست؛ اما به گفته افرادی که آن را دیده‌اند، این آبشار، یکی از حیرت‌انگیزترین جلوه‌های طبیعت است.

۹. آبشار جیمز بروک؛ کانادا

 • ارتفاع آبشار: ۸۴۰ متر
 • تعداد ریزشگاه: یک
 • عرض آبشار: ۴٫۶ متر
 • سرچشمه آبشار: یخچال طبیعی
 • آدرس: Gibsons, BC V0N 1V6, Canada (مشاهده روی نقشه)

آبشار جیمز بروک

منبع عکس: chetor.com

آبشار جیمز بروک (James Bruce) به‌همراه چند آبشار دیگر در پارک استانی «پرنسس لوئیزا مارین» (The Princess Louisa Marine Provincial Park) در بریتیش کلمبیا‌، کانادا واقع شده است. این آبشار که از بقایای یخچال کوچک در ارتفاع ۱۵۲۴ متری از سطح دریا تغذیه می‌کند از صخره‌های «پرینسس لوئیزا» (Princess Louisa) سرازیر می‌شود و به نهر «لاکیلتس» (Loquilts Creek) و در ادامه به خلیج کوچک «پرینسس لوئیزا» می‌ریزد.

آبشار جیمز بروک، نهمین آبشار بلند دنیا و بلندترین آبشار آمریکای شمالی است. دو جریان موازی آب این آبشار در تمام مواقع سال، به‌خصوص در فصل گرما، به‌صورت دائمی جریان ندارند. جیمز بروک در یک کیلومتری شمال آبشار شناخته شده «چاتر باکس» (Chatterbox Falls) قرار دارد و برای رسیدن به آن باید مسیر را از طریق هلیکوپتر یا قایق و سپس هایکینگ طی کنید.

۱۰. آبشار براون؛ نیوزلند

 • ارتفاع آبشار: ۸۳۶ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۸۳۶ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۲۴۴ متر
 • تعداد ریزشگاه: ۶
 • عرض میانگین آبشار: ۱۲ متر
 • سرچشمه آبشار: دریاچه بروان
 • آدرس: Southland 9679, New Zealand (مشاهده روی نقشه)

آبشار براون

منبع عکس: chetor.com

آبشار براون (Browne) در پارک ملی «فیوردلند» (Fiordland) در کشور نیوزلند واقع شده است. این آبشار با چشم‌اندازی خیره‌کننده احاطه شده است و گونه‌های متنوعی از گیاهان و پرندگان در اطراف آن زندگی می‌کنند. آبشار براون از دریاچه براون در ارتفاع ۸۳۶ متری از سطح دریا سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به خلیج کوچکی در اقیانوس می‌ریزد. نیمه پایینی این آبشار، پوشیده از یک پوشش متراکم گیاهی است؛ به همین دلیل، نمی‌توان آن را به‌راحتی مشاهده کرد.

آبشار براون در بالای فلات «داوت فول ساند» (Doubtful Sound)، بزرگ‌ترین فلات نیوزیلند در جنوب غربی کشور قرار دارد. نام این آبشار از روی یک عکاس هوایی به نام «ویکتور کارلایل براون» (Victor Carlyle Browne) برداشته شده است؛ فردی که در دهه ۱۹۴۰ در یکی از پروازهایش، آبشار و دریاچه براون را کشف کرد.

۱۱. آبشار ژِرس کِرِد فوسن؛ نروژ

 • ارتفاع آبشار: ۸۳۱ متر
 • عرض میانگین آبشار:‌ ۱۵ متر
 • سرچشمه آبشار: دریاچه
 • مدت زمان جریان آبشار: ۷ ماه (بیشترین جریان در ماه‌های مارس تا ژوئیه)

آبشار ژرس کرد فوسن

منبع عکس: worldwaterfalldatabase.com

بهترین زمان بازدید از آبشار «ژرس کرد فوسن» از اواخر بهار تا اوایل تابستان است

دره مشهور «نارِی دالِن» (Nærøydalen) نروژ، یکی از بهترین نمونه‌های دره‌های تراشیده شده در یخچال طبیعی روی زمین است و صدها آبشار با ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر در آن جاری هستند. بیشتر این آبشارها در تمام طول جریان ندارند و دارای حجم آب کمی هستند؛ با این حال، چند آبشار مهم از نظر حجم جریان آب و ارتفاع در این دره وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به احتمال زیاد، آبشار «ژرس کرد فوسن» (Kjerrskredfossen) است. این آبشار در جنوب غربی شهر «گود وانیِن» (Gudvangen) و آبشار شناخته شده «کی ال فوسن» قرار دارد.

آبشار «ژرس کرد فوسن» از دو جریان موازی تشکیل می‌شود. آب این آبشار از یک دریاچه کوچک و برف‌های ذوب شده سرچشمه می‌گیرد و در نهایت یک آبشار ۸۳۰ متری دم اسبی را به وجود می‌آورد. اگرچه بستر آبی تغذیه کننده این آبشار، کوچک است؛ احتمال می‌رود که «ژرس کرد فوسن» در تمام طول سال جریان داشته باشد؛ زیرا این منطقه از نروژ در طول سال، شاهد بارش‌های سنگین باران و برف است. بهترین زمان بازدید از این آبشار از اواخر بهار تا اوایل تابستان است.

۱۲. آبشار لوس چوروس دی کورا؛ ونزوئلا

 • ارتفاع آبشار: ۸۲۱ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۵۴۹ متر
 • تعداد ریزشگاه: سه

آبشار «لوس چوروس دی کورا» (Los Chorros de Cura)، بلندترین آبشار کشور ونزوئلا، یک آبشار با حجم آب متوسط است که در بخش‌های مرکز شرقی ایالت «آراگوآ» (Aragua) قرار دارد. گفته می‌شود که این آبشار ۸۲۱ متری دارای سه ریزشگاه با ارتفاع ریزش ۳۵۰ متر، ۲۲۰ متر و ۸۰ متر است.

۱۳. آبشار آنخل؛ ونزوئلا

 • ارتفاع آبشار: ۸۰۷ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۴۸۷ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۸۰۷ متر
 • تعداد ریزشگاه: یک
 • عرض میانگین آبشار: ۱۰۷ متر
 • مدت زمان جریان آبشار: ۱۲ ماه
 • تاریخ اکتشاف: ۱۹۳۳
 • آدرس: Auyán-tepui, Canaima National Park, Bolívar State, Venezuela (مشاهده روی نقشه)

آبشار آنخل

منبع عکس: chetor.com

آبشار «کرپاکوپای مرو» (Kerepakupai Merú) یا «پارکوپا ونا» (Parekupa Vena) در ایالت بولیوار (Bolivar) و در در منطقه‌ «گرَن سابانا» (the Gran Sabana region) در جنگل‌های دورافتاده پارک ملی کانایما (Canaima) قرار دارد؛ پارکی که دومین پارک ملی بزرگ کشور ونزوئلا به شمار می‌آید. این آبشار که در فضای مجازی با نام آبشار آنخل (Angel) شناخته می‌شود، در سال ۱۹۳۳ به‌صورت تصادفی توسط یک کاوشگر آمریکایی به نام جیمز کروفورد آنخل (James Crawford Angel) کشف شد و به همین دلیل، نام آن را آنخل گذاشتند. هواپیمای او در حین پرواز برفراز این منطقه، دچار نقص فنی شد و جیمز به ناچار فرود آمد. 

آبشار آنخل در زمان کشف با ۹۷۹ متر ارتفاع، به‌عنوان بلندترین آبشار پیوسته و یک‌پارچه جهان معرفی شد که به‌صورت دائمی جریان داشت؛ اما در تحقیقات بعدی، مشخص شد که ارتفاع این آبشار، ۸۰۷ متر است. آبشار آنخل، یکی از شاخه‌های رودخانه کاراو (Carrao) را تشکیل می‌دهد و در میان بومیان با نام‌های سالتو آنخل (Salto Angel) و سالتو چورون مرو (Salto Churún Merú) نیز شناخته می‌شود. این آبشار در بخش غربی پارک در حاشیه‌ «کوه آئویان تپوئی» (Auyantepui Mountain) قرار دارد. 

پارک ملی کانایما با مساحتی نزدیک به کشور بلژیک، میراث جهانی یونسکو است و تنها از طریق مسیرهای هوایی می‌توان به آن رسید. این پارک با تنوع عجیب حیات وحش استوایی‌ و چشم‌اندازهای بی‌نظیر و باشکوه، یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری ونزوئلا است؛ با وجود اینکه این آبشار در جنگلی دور افتاده و منزوی واقع شده است و مسیر دسترسی به آن مشکل است. برای رسیدن به آبشار آنجل، پس از ورود به کمپ پارک، باید حدود ۵۰ کیلومتر راه را طی کنید؛ مسافتی پنج ساعته از طریق قایق و جنگل‌نوردی.

۱۴. آبشار استورِس کِرِد فوسن؛ نروژ

 • ارتفاع آبشار: ۸۰۰ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۳۲۵ متر

آبشار «استورس کرد فوسن» (Storeskredfossen) در «منطقه» (Aurland) در استان «وست لند» نروژ قرار دارد و با ۸۰۰ متر ارتفاع به‌عنوان چهاردهمین آبشار بلند دنیا و چهارمین آبشار بلند نروژ شناخته می‌شود.

۱۵. آبشار وای هیلاو؛ هاوایی

 • ارتفاع آبشار: ۷۹۲ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۸۹۹ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۷۹۲ متر
 • تعداد ریزشگاه: یک
 • عرض میانگین آبشار: هشت متر
 • سرچشمه آبشار: رودخانه‌ وای‌هیلاو
 • مدت زمان جریان آبشار: ۱۲ ماه (بیشترین جریان در فصل باران)
 • آدرس: Waimea, HI 96743, United States (مشاهده روی نقشه)

آبشار وای هیلاو

عکاس: نامشخص

آبشار وای هیلاو (Waihilau Falls) در دره‌ زیبا و سرسبز وایمانو (Waimanu) در هاوایی واقع شده است. این آبشار به‌عنوان سومین آبشار بلند هاوایی و سیزدهمین آبشار بلند دنیا شناخته می‌شود. وای‌هیلاو از رودخانه‌ای به همین نام تغذیه می‌شود و جزو گروه آبشارهای دم اسبی است.

مسیر دسترسی به آبشار وای هیلاو مشکل است؛ به همین دلیل، این منطقه کاملا بکر و دست نخورده است. این آبشار در کنار سه آبشار بلند دیگر در دره وایمانو قرار دارد و فردی که بتواند خود را به این دره برساند، موفق به تماشای زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی در هاوایی خواهد شد. گردشگران از دو طریق کوهنوردی و کایاک‌رانی می‌توانند به این آبشار برسند.

۱۶. آبشار کلونیال کریک؛ آمریکا 

 • ارتفاع آبشار: ۷۸۳ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۷۷۸ متر
 • تعداد ریزشگاه: ۱۳
 • عرض میانگین آبشار: ۱۲ متر
 • سرچشمه آبشار: یخچال طبیعی
 • مدت زمان جریان آبشار: ۱۲ ماه
 • آدرس: Washington 98283, United States (مشاهده روی نقشه)

آبشار کلونیال کریک

عکاس: نامشخص

آب آبشار کلونیال کریک از یک دریاچه تامین می‌شود. این آبشار در تمام طول سال جریان دارد؛ اما به‌دلیل قرارگیری در ارتفاع ۱۷۷۸ متری از سطح دریا، بیش از نیمی از آن، حتی در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان، پوشیده از برف است. به همین دلیل، تماشای آبشار کلونیال کریک به‌صورت کامل در زمان پرآبی، تقریبا غیرممکن است. گردشگران، معمولا از راه دور، این آبشار را تماشا می‌کنند؛ زیرا نزدیک شدن به آن، کاری سخت و دشوار است.آبشار کلونیال کریک (Colonial Creek Falls) در پارک ملی آبشارهای شمالی (The North Cascades National Park) در ایالت واشنگتن قرار دارد و یکی از بلندترین آبشارها در قاره‌ آمریکا است. این آبشار درمجموع مسیری حدود ۱۳۰۰ متر را با ۱۳ شاخه‌ خود در شیبی حدود ۶۵ درجه می‌پیماید.

۱۷. آبشار مونگه فوسن؛ نروژ

 • ارتفاع آبشار: ۷۷۳ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۷۷۳ متر
 • تعداد ریزشگاه: یک
 • عرض میانگین آبشار: ۲۳ متر
 • سرچشمه آبشار: دریاچه
 • آدرس: 6330 Verma, Norway (مشاهده روی نقشه)

آبشار مونگه فوسن

عکاس: نامشخص

آبشار مونگه فوسن (Mongefossen) در دره «رومس دالن» (Romsdalen) در شهرستان «راوما» (Rauma) در استان «موره او رومسدال» (Møre og Romsdal)، نروژ واقع شده است. این آبشار که یکی از بلندترین آبشارهای دنیا و یکی از مهم‌ترین آبشارهای اروپا به شمار می‌آید، از رودخانه «مانگیل وا» (Mongeelva) تغذیه می‌کند؛ رودخانه‌ای که خود از پنج دریاچه و دو یخچال طبیعی کوچک سرچشمه می‌گیرد.

در مورد ارتفاع  آبشار مونگه فوسن، اختلافاتی وجود دارد؛ اما در بسیاری از منابع ۷۷۳ متر ذکر شده است. از جریان این آبشار، مانند بیشتر آبشارهای دیگر نروژ، برای تامین انرژی هیدروالکتریسیته استفاده می‌شود.

۱۸. آبشار گوکتا کاتاراکس؛ پرو

 • ارتفاع آبشار: ۷۷۱ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۲۴۹۱ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۵۴۰ متر
 • تعداد ریزشگاه: دو
 • عرض میانگین آبشار:‌ ۳۰ متر
 • سرچشمه آبشار: 
 • مدت زمان جریان آبشار: ۱۲ ماه
 • آدرس:  01120, Peru (مشاهده روی نقشه)

آبشار گوکتا

عکاس: نامشخص

آبشار گوکتا کاتاراکس (Gocta Catarats)، آبشاری جاودانه است که از دو شاخه‌ آب تشکیل شده و در کشور پرو، استان «چاکاپویا» (Chachapoyas) در آمازوناس (Amazonas) قرار دارد. این آبشار، ۷۷۱ کیلومتر با لیما، پایتخت پرو فاصله دارد و در شمال شرقی آن واقع شده است. اگرچه این آبشار قرن‌ها بود که برای مردم بومی پرو شناخته شده بود؛ اما وجود آن تا قبل از سفر اکتشافی آلمانی‌ها به پرو در سال ۲۰۰۵ که توسط «استفان زیمِندروف» (Stefan Ziemendorff) با همراهی گروهی از کاشفان پرویی صورت گرفت، برای عموم ناشناخته بود.

«زیمِندروف» که در سال ۲۰۰۲ به پرو سفر کرده بود، مقامات دولتی پرو را تشویق کرد تا تحقیقات بیشتری درباره این آبشار انجام دهند؛ زیرا به گفته او، آبشار گوکتا کاتاراکس، یکی از زیباترین آبشارهای جهان است. طبق گزارش روزنامه «ال کامرشیو» (El Comercio) در پرو، مردم بومی از نفرین پری دریایی بلوند زیبایی که در آب‌های این آبشار زندگی می‌کرد، هراس داشتند؛ به همین دلیل، مکان این آبشار را بین خود مخفی نگه می‌داشتند. در این گزارش آمده است:

به نظر می‌رسد که یک پری دریایی شبیه به روح با موهای سفید از آبشار گوکتا کاتاراکس محافظت می‌کند و موهای او را می‌توان از دیوارهای یو شکل عظیم از کف آبشار دید.

آب آبشار گوکتا کاتاراکس به رودخانه «کوکو هوآی کو» (Cocahuayco) می‌ریزد. فصل خشک سال، بهترین زمان بازدید از این آبشار است؛ زیرا در فصل بارانی با وجود بارش‌های فراوان، آبشار از کنترل خارج می‌شود. آبشار گوکتا کاتاراکس از سال ۲۰۰۷ به‌عنوان یک جاذبه گردشگری در کشور پرو مطرح شد و هم‌اکنون در ۱۰ کیلومتری آن، یک هتل با اتاق‌هایی با چشم‌انداز آبشار برای اقامت وجود دارد. گردشگران می‌توانند برای رسیدن به آبشار، سوار اسب شوند یا پای پیاده به‌سمت آن بروند.

۱۹. آبشار کی اِل فوسِن؛ نروژ

 • ارتفاع آبشار: ۷۶۵ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۸۳۲ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۱۹۸ متر
 • تعداد ریزشگاه: هشت
 • عرض میانگین آبشار: هشت متر
 • سرچشمه آبشار: دریاچه
 • مدت زمان جریان آبشار: ۱۰ ماه (بیشترین جریان در ماه‌های مارس تا ژوئیه)
 • آدرس: 5747 Gudvangen, Norway (مشاهده روی نقشه)

آبشار کی ال فوسن

منبع عکس: worldwaterfalldatabase.com

آبشار «کی ال فوسن» (Kjellfossen) یا «شل فوسن» در نزدیکی روستای »گود وانیِن« در شهرستان «سون او فیوردانه» در نروژ غربی واقع شده است. این آبشار که به‌عنوان نوزدهمین آبشار بلند در جهان شناخته می‌شود، حدود ۷۶۵ متر ارتفاع دارد؛ البته برخی منابع، ارتفاع این آبشار را ۸۴۰ متر بیان کرده‌اند.

آبشار «کی ال فوسن» در نزدیکی آبدره تماشایی و مشهور «نوریریورد» (Nærøyfjord) قرار دارد و برای قرن‌ها به‌عنوان بلندترین آبشار جهان شناخته می‌شد. این آبشار در بیشتر سال جریان دارد؛ اما بهترین زمان بازدید از آن در طول فصل بهار و اوایل تابستان است؛ زمانی که برف‌ها آب شده‌اند و بارش باران در حداکثر مقدار خود است. بازدید از آبشار «کی ال فوسن» در فصل پاییز و زمستان توصیه نمی‌شود؛ زیرا در این زمان از سال، آبشار یخ می‌زند.

۲۰. آبشار ژوهانسبورگ؛ آمریکا 

 • ارتفاع آبشار: ۷۵۱ متر
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۷۰ متر
 • طولانی‌ترین ریزشگاه: ۲۴۱ متر
 • تعداد ریزشگاه: پنج
 • عرض میانگین آبشار: دو متر
 • سرچشمه آبشار: یخچال طبیعی
 • مدت زمان جریان آبشار: (بیشترین جریان در ماه‌های ژوئیه تا اکتبر)
 • آدرس: Washington, United States (مشاهده روی نقشه)

آبشار ژوهانسبورگ

عکاس: نامشخص

آبشار ژوهانسبورگ (Johannesburg) در نزدیکی گذرگاه آبشار، در پارک ملی آبشارهای شمالی در ایالت واشنگتن قرار دارد. این آبشار عظیم و تماشایی از جریان‌های کوچکی که از یخچال‌های طبیعی در کوه جوهانسن (The Johannesburg Mountain) جاری می‌شوند، تغذیه می‌کند.

لیست بلندترین آبشارهای جهان در این مقاله از پایگاه داده‌های جهانی آبشارها (World Waterfall Database) در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۱ برداشته شده است.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم مقاله بلندترین آبشارهای ایران را نیز در کجارو مطالعه کنید.

پرسش‌های متداول

مرتفع ترین آبشار جهان کدام است؟

آبشار تنگه دانمارک، بزرگترین آبشار جهان در زیر آب و آبشار توگلا در آفریقای جنوبی، بلندترین ابشار جهان است. 

ارتفاع بلندترین آبشار دنیا چقدر است؟

ارتفاع آبشار توگل، بلندترین آبشار دنیا، ۹۴۸ متر است

آیا آبشار آنخل، بلندترین آبشار دنیا است؟

خیر

بلندترین آبشار دنیا در زیر آب قرار دارد یا روی زمین؟

بلندترین آبشار دنیا در زیر آب قرار دارد. آبشار تنگه دانمارک (Denmark Strait cataract) با حدود ۳۵۰۰ متر ارتفاع، زیر تنگه دانمارک واقع شده است

منبع عکس کاور: rollandfeel.smokingpaper.com

مطالب مرتبط:

دیدگاه