سفر به چسکی کروملوف؛ میراث جهانی یونسکو در جمهوری چک

نسترن حشمتی
نسترن حشمتی چهار شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
سفر به چسکی کروملوف؛ میراث جهانی یونسکو در جمهوری چک

هنگامی که صحبت از نقاط دیدنی جهموری چک می‌شود، شهر چسکی کروملوف (Cesky Krumlov) را نباید از قلم انداخت. در این سفرنامه کجارو به معرفی این شهر می‌پردازد. 

شهر زیبای چسکی کروملوف که در سال ۱۹۹۲ توسط یونسکو به‌عنوان میراث جهانی ثبت شده است. این شهر در منطقه بوهمیای جنوبی (جنوب غربی جمهوری چک) قرار دارد. شهر کوچک چسکی کروملوف با کوچه‌های باریک، کافه‌ها و رستوران های فراوان، کلیسا، قلعه، صومعه، سالن تئاتر، موزه‌ها، گالری‌ها، رودخانه و ساختمان‌های رنگارنگ گردشگران را مجذوب خود می‌کند.

تاریخچه چسکی کروملوف

تاریخ شهر چسکی کروملوف (Cesky Krumlov) که با ساخت قلعه معروف آن شروع می‌شود، به قرن ۱۳ میلادی برمی‌گردد. چسکی یکی از شهرهای مهم پادشاهی بوهمیا بود و در سال ۱۳۰۲ میلادی ونسلوس دوم (Wenceslaus II) این شهر را به خانواده معروف رزنبرگ (Rosenburg Family) واگذار کرد. در آن زمان بیشتر جمعیت این شهر آلمانی زبان بودند و خانواده رزنبرگ تجارت و صنایع دستی را از مرزهای این شهر گسترش دادند و باعت رونق اقتصادی منطقه شدند.

در قرن ۱۵ میلادی معدن طلایی در نزدیکی این شهر کشف شد که معدنچی‌های آلمانی را به این نقطه کشاند و به اعتبار و ثروت شهر افزود. در سال‌های بعد این شهر بین خانوادهای هابسبورگ (Habsburg)، اگنبرگ (Eggenberg) و شوارزبرگ (Schwarzenberg) دست به دست شد تا بعد از جنگ جهانی دوم که این شهر به‌عنوان بخشی از جمهوری آلمان - اتریش به ثبت رسید. در اواخر سال ۱۹۱۸ میلادی ارتش چکسلواکی این منطقه را تصرف و به‌عنوان بخشی از کشور خود معرفی کرد. جالب است بدانید که قبل از جنگ جهانی دوم ادولف هیتلر در مرکز این شهر برای مردم سخنرانی کرد (هنوز اکثریت مردم این شهر آلمانی زبان بوده‌اند) و از آدولف شوارزبرگ، مالک قلعه، برای حضور دعوت کرد. از آنجایی که آدولف شوارزبرگ از مخالفان هیتلر بود در این سخنرانی حاضر نشد و پیش از سخنرانی شهر را ترک کرد. به این ترتیب، این شهر توسط آلمان نازی اشغال شد و بعد از جنگ جهانی دوم، آلمانی‌ها از این شهر اخراج شدند و شهر به کشور چکسلواکی برگردانده شد.

دیدنی‌های چسکی کروملوف

چسکی کروملوف

قلعه چسکی کروملوف نه‌تنها یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های این شهر، بلکه اروپای مرکزی به شمار می‌رود که سه سبک معماری گوتیک، رنسانس و باروک را در خود جای داده است. این قلعه دومین قلعه بزرگ در جمهوری چک است. قدم زدن در این قلعه که شامل ورودی‌های مختلف، حیاط‌ها، تونلی با کف پوش چوبی، پلی زیبا، سالن تئاتر، باغ و حوضچه آپ، انسان را محصور خود می‌کند. وقتی از مرکز شهر به‌سمت این قلعه حرکت می‌کنید پیش از ورود به قلعه پلی است که در زیر این پل سه خرس زندگی می‌کنند.

از زمان خانواده رزنبرگ در قرن ۱۶ میلادی خرس‌هایی برای محافظت از قلعه به این مکان آورده شدند که هنوز هم به‌عنوان بخشی از تاریخ این قلعه در آنجا نگهداری می‌شوند. برای بازدید داخل قلعه، تورهای مختلفی ارائه می‌شود که می‌توانید تهیه کنید؛ فقط به این نکته توجه داشته باشید که به‌دلیل بزرگی این قلعه، بعضی از این تورها بسیار طولانی هستند، بنابراین پیش از خرید تور بهتر است مدت زمان آن را چک کنید. در ضمن می‌توانید یکی از بهترین منظره‌های این شهر را از برج این قلعه ببینید. به غیر از این برج، برای گرفتن عکس، باغ Seminární zahrada نیز پیشنهاد می‌شود.

چسکی کروملوف

دو تئاتر معروف در این شهر وجود دارد که هر دو در محوطه قلعه قرار دارند؛ یکی تئاتر قدیمی با سبک معماری باروک که هنوز هم کنسرت، اپرا و نمایش در آن اجرا می‌شود و دیگری ساختمان تئاتر جدید در محوطه باغ قلعه که معماری آن بسیار جالب است. این تئاتر روباز گردان که ظرفیت ۶۵۸ بیننده دارد، طوری طراحی شده است که قابلیت چرخش به دو طرف را دارد؛ برای مثال، هنگامی که صحنه‌ای به پایان می‌رسد، تماشاچیان به‌آرامی به‌سمت دیگر باغ می‌چرخند تا صحنه بعدی شروع می‌شود. البته این تئاتر زیبا مشکلاتی را نیز برای شهر به وجود آورده است. به‌دلیل اینکه این تئاتر در سال ۱۹۵۸ میلادی ساخته شده، به قدمت تاریخی بنا ضربه زده و یونسکو تقاضای انتقال این بنا یا تخریب آن را داده است.

صومعه مینوریت (Minorite Monastery) از دیگر نقاط دیدنی شهر محسوب می‌شود. داخل این صومعه دو نمایشگاه وجود دارد که نگاهی اجمالی به شیوه زندگی، آداب و رسوم و انجام وظایف مذهبی راهبان می‌اندازد. در این صومعه راهبان زن و مرد، هرکدام در یک سمت ساختمان زندگی می‌کردند.

میدان اصلی شهر که لاترا (Latran) نام دارد، از دیگر جاذبه‌های شهر است. اگر موقع کریسمس به این شهر سفر کنید، بازار و درخت تزیین‌شده کریسمس را در این میدان می‌بینید. این میدان کوچک که توسط ساختمان‌های قدیمی احاطه شده است، جذابیت خاص خود را دارد. اطراف این میدان پر از رستوران‌های مختلف با غذاهای چکی، ایتالیایی، لبنانی، گیاهی و کافه‌های قشنگ و مغازه‌های مختلف برای خرید سوغاتی است.

چسکی کروملوف

رودخانه ولتاوا (Vltava) که از وسط این شهر می‌گذرد، بر زیبایی بصری این شهر افزوده است. اگر علاقه‌مند به ورزش رفتینگ و قایق رانی هستید می‌توانید از قسمتی از رود ولتاوا قایق رانی خود را شروع کنید و در شهر چسکی کروملوف به آن خاتمه دهید. در تابستان این شهر مقصد خوبی برای علاقه‌مندان به این رشته است.     

در این شهر تعداد زیادی موزه و گالری مانند موزه اگون شیل (Egon Schiele)، موزه عکاسی سیدل (Seidel) وجود دارد که بازدید از آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

بهترین زمان سفر

این شهر در تمامی فصل‌ها جاذبه خاص خود را دارد؛ بنابراین تمامی فصول به گردشگران پیشنهاد می‌شود. فقط توجه داشته باشید که در تابستان ممکن است هوای گرم و در زمستان هوای سرد و برفی منتظر شما باشد. از نظر تعداد گردشگر، این شهر دومین شهر پر بازدید جمهوری چک است و در تابستان تعداد گردشگر این شهر بسیار زیاد است.

حمل‌ونقل

از شهر پراگ با ماشین شخصی، قطار روزانه (کمتر از سه ساعت) یا اتوبوس روزانه (سه ساعت) می‌توانید به‌راحتی به این شهر سفر کنید. از شهر وین نیز با ماشین شخصی یا اتوبوس شاتل می‌توانید به این شهر سفر کنید. همچنین تورهای روزانه از شهرهای پراگ و وین برای این شهر برگزار می‌شود.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که بسیاری از گردشگران سفر یک‌روزه به این شهر دارند؛ ولی برای لذت بردن از گوشه و کنار چسکی کروملوف، یک شب اقامت پیشنهاد می‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع کجارو

دیدگاه