جمهوری چک

جمهوری چک (Czech Republic) نام کشوری است که در اروپای مرکزی قرار دارد و با مساحتی معادل ۷۸ هزار و ۸۶۶ کیلومتر مربع، صد و پانزدهمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۱۱ میلیون، هشتادو چهارمین کشور پر جمعیت به شمار می‌رود. چک از غرب با آلمان، از جنوب با اتریش، از شرق با اسلواکی و از شمال‌شرقی با لهستان همسایه است. پایتخت جمهوری چک، پراگ (Prague) نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان برنو، استراوا و پلزن را نام برد. 

زبان رسمی مردم کشور، چکی است که از مجموعه زبان‌های اسلاو شمرده می‌شوند. دین بیشتر ساکنان کشور مشخص نیست و تنها حدود ۱۰٪ از جمعیت را مسیحیان تشکیل می‌دهند. چک در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد و با وجودی که عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، واحد پول آن کرونا (Kč) است. نظام سیاسی جمهوری چک، دموکراسی نیابتی پارلمانی چندحزبی است که در آن نخست‌وزیر در راس کشور قرار می‌گیرد و پارلمان از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان تشکیل شده است.

بیشتر مرزهای جمهوری چک مناطق کوهستانی هستند و به دریا راه ندارند. در مرزهای جنوب غرب جنگل بوهم، در شمال غرب کوهستان ارتس و در شمال کشور ناحیه زودت و کوهستان کرکونوشه قرار گرفته‌‌‌اند. آب و هوای کشور قاره‌ای و مرطوب است و زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی تقریبا گرم دارد. کشاورزی در اقتصاد کشور، نقش مهمی ایفا می‌کند و عمده محصولات آن، جو و چغندرقند به شمار می‌آیند. دامداری و جنگل‌داری نیز در چک متداول است. کارخانه ماشین‌سازی شکودا و کارخانه‌های تولید کریستال از دیگر پایه‌های اقتصاد پویای کشور هستند. از صادرات جمهوری چک، می‌توان به سنگ آهن و زغال‌سنگ اشاره کرد. این کشور در طول جنگ سرد یکی از قطب‌های اقتصادی و صنعتی در بلوک شرق بود و در حال حاضر یکی از موفق‌ترین سیستم‌های اقتصادی اروپا را با نرخ رشدی بالا دارا است.

چک با آثار تاریخی شگرف یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در اروپا شمرده می‌شود. میدان قدیمی شهر در صدر دیدنی‌های چک قرار دارند. ساعت نجومی پراگ واقع در میدان متعلق به قرن ۱۵ میلادی است و چهره‌ ۱۲ حواریون و یاران حضرت مسیح روی آن قرار دارد. در بازدید از میدان قدیمی، حتما به بالای برج تالار قدیمی شهر سر بزنید تا بتوانید شاهد چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از پراگ باشید. پل چارلز با مجسمه‌های باشکوه خود، در سال ۱۳۵۷ میلادی ساخته شده است و همواره گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. قلعه پراگ نیز از پربازدیدترین بناهای تاریخی پراگ محسوب می‌شود. این قلعه که به سال ۹۷۰ میلادی تعلق دارد، زمانی اقامتگاه پادشاهان بوهمیا بوده و امروزه به اقامتگاه رئیس‌جمهور تبدیل شده است.

در نزدیکی قلعه پراگ، کلیسای جامع سنت ویتوس قرار گرفته است که خود از جاذبه‌های توریستی چک به‌شمار می‌رود. از مهم‌ترین ویژگی‌های کلیسای جامع سنت ویتوس می‌توان به شیشه‌های رنگی پنجره‌های آن، موزائیک‌‌های مربوط به سال ۱۳۷۰ میلادی و کلیسای کوچک سنت واتسلا با محرابی که با بیش از ۱۳۰۰ سنگ گران‌بها ساخته شده است، اشاره کرد. از دیگر دیدنی‌های مهم چک می‌توان جزیره کامپا، کنیسه اسپانیا و برج پودر را نام برد.

ساعت محلی جمهوری چک ۲.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور دوست‌داشتنی، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به جمهوری چک

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map