کمترین بازدید از کدام کشور اروپایی صورت می‌گیرد؟

نگین توکلی
نگین توکلی جمعه، ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
کمترین بازدید از کدام کشور اروپایی صورت می‌گیرد؟

کشور سان‌مارینو، کشوری کوچک با قدمتی باستانی در قاره سرسبز اروپا، با وجود چشم‌اندازهای فوق‌العاده، متاسفانه گردشگران کمی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. با این کشور زیبا، بیشتر آشنا شوید.

قاره اروپا بر اساس گزارش سازمان گردشگری جهانی ملل متحد، بیشترین آمار گردشگران بین‌المللی را نسبت به دیگر مناطق در جهان دارا است.

آمار سرسام‌آور ۶۱۶ میلیون نفری که سال گذشته از این قاره بازدید کردند، با انتخاب‌های سختی در میان ده‌ها مقصد گردشگری که هرکدام تاریخی مهیج و چشم‌اندازهای افسانه‌ای و متنوع را به توریست‌ها ارائه می‌کنند، روبه‌رو بوده‌اند. تاکنون، فرانسه اغواکننده‌ترین مقصد گردشگری بوده است، اما آیا می‌دانید، کم‌بازدیدترین مکان، کجا است؟

این مقاله توسط کریستین بلا، تهیه‌کننده ارشد در بخش سفر نشنال جئوگرافی، نوشته شده است.

سان مارینو

عکس از آژانس خبری ژینهوا

کشور کوچک سان‌مارینو با مساحت ۶۱ کیلومتر مربع روی صخره‌ای با مناظری وسیع و خارق‌العاده از ایتالیا قرار دارد.

سان‌مارینو، کشوری کوچک و محصور در خشکی، روی صخره‌ای که توسط کشور ایتالیا احاطه شده است، عنوان کم‌بازدیدترین کشور در قاره اروپا، را به دوش می‌کشد. این کشور زیبا تنها مساحت ۶۱ کیلومتر مربعی را روی نقشه اشغال کرده است.

برای دوستداران تاریخ

سان‌مارینو، در قرن چهارم تاسیس شده است و یکی از قدیمی‌ترین جمهوری‌های دنیا به شمار می‌آید. سان‌مارینو، در حین تکثیر شهرها در سراسر اروپا، از یک مرحله بحرانی برای توسعه مدل‌های دموکراتیک در سراسر جهان، از گذر زمان جان سالم به در برده است.

در پایتخت این کشور زیبا که آن هم سان‌مارینو نام دارد و هیچ خودرویی در آن دیده نمی‌شود، گشت بزنید. این شهر که جزو میراث تاریخی یونسکو است، در قالب قرون‌وسطایی با سه دژ با ابهت که شاهد گذشته متلاطم آنجا بوده‌اند، نشانه‌گذاری شده است.

سان مارینو

عکس از فلاویو ولناری

شهر تاریخی و باستانی سان‌مارینو، کماکان، جذابیت قرون‌وسطایی خود را حفظ کرده است.

چشم‌اندازهای افسانه‌ای

کوه تیتانو (Titano)، بخشی از دامنه‌های کوهستان آپنینی (رشته‌کوهی در شبه‌جزیره ایتالیا)، دارای چشم‌اندازهایی زبیا از ایتالیا و مناظری شفاف از دریای آدریاتیک، در سان‌مارینو، است.

نیمکت‌های سنگی فراوانی در دامنه‌های کوهستان، مکان‌هایی برای نشستن در زیر نور آفتاب در کرانه‌های سرسبز تا دهکده‌های دورافتاده کشور را به شما پیشنهاد می‌کنند.

در مسیر ریلی در کوهستان از شهر زیبای بورگو ماژوره (Borgo Maggiore) به مرکز تاریخی که به مناظر بدیع ایتالیا در هر جهت احاطه دارد، بروید.

برای عاشقان غذا

تمام روش‌های طبخ غذایی شمال ایتالیا در اینجا نیز وجود دارند؛ به‌خصوص سنت قدیمی تهیه پنیر. غذاهای سنتی سان‌مارینو، پاستا و وعده‌های گوشتی، با سبزیجات محلی تازه و غنی است.

در این منطقه، علاقه خاصی به‌نوعی نان لواش به نام پیادا (piada) وجود دارد که شبیه پیادینا (piadina ) از منطقه امیلیا رومانیا است.

متئورا معروف به صخره‌های معلق، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مجموعه‌های کلیسای ارتدکس یونان است. این ۶ صومعه روی ماسه سنگ طبیعی ستون‌هایی سنگی در یونان مرکزی ساخته شده‌اند. متئورا در سال ۱۹۸۸ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. شباهت زیادی بین متوئورا و سان‌مارینو وجود دارد.

برای علاقه‌مندان به معماری

گردشگران در موزه تاریخی زنده سان‌مارینو، این پایتخت تاریخی، غرق می‌شوند. این موزه شامل صومعه‌های قرن چهاردهم و شانزدهم، تداتر تیتانوی قرن هجدهمی و یک کلیسای نئوکلاسیک ساخته شده در قرن نوزدهم است. پالاتزو پابلیکو (Palazzo Pubblico)، نمایانگر پالاتزو وکیو در فلورانس در ابعادی کوچک‌تر است.

برای خریداران زیرک

سیاست بدون مالیات‌بودن اجناس در سان مارینو، خرید در این منطقه را نسبت به ایتالیا ارزان‌تر کرده است.  ظروف سرامیکی مدرن و قرون‌وسطایی در کنار تمبرهای پستی چاپ‌شده در اواخر قرن نوزدهم که تنها در داخل مرزهای کشور قابل استفاده بوده‌اند، مجموعه‌داران را شیفته خود می‌کند.

برای عاشقان سفر

سان‌مارینو، عضو اتحادیه اروپا نیست، ولی مرزهای کشور ایتالیا برای گردشگرانی که قصد سفر کمتر از ۱۰ روز را به سان‌مارینو دارند، به این کشور زیبا باز است. بهترین مبداهای شهری در ایتالیا برای سفر یک‌روزه به سان‌مارینو، فلورانس و بلونیا هستند که تنها سه ساعت با آن فاصله دارند.

مطالب مرتبط:

دیدگاه