قیمت بنزین در کشور های مختلف چقدر است؟

پردیس جلالی | چهار شنبه, ۱۲ خرداد ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

ممکن است این‌طور به نظر ما برسد که در کشوری زندگی می‌کنیم که به دلیل منابع‌اش چندان نگرانی‌ از بابت بنزین ندارد. این در حالی است که در برخی کشور‌ها، بنزین به این سادگی در دسترس و تقریباً ارزان نیست. با کجارو همراه باشید تا سری به این کشورها بزنیم.

در این مقاله به کشور‌هایی در سراسر جهان خواهیم پرداخت که بنزین بیشترین قیمت را دارد و همچنین خواهیم دید که دلیل پرداخت مبلغ بالایی به طرق دیگر در کشور آمریکا به چه دلیلی است.

نروژ- هر گالون، ۹/۲۶ دلار (هر گالن آمریکا، ۳/۷ لیتر است.)

بنزین

نروژ گران‌ترین قیمت بنزین را در سراسر دنیا دارد. این را می‌توان از میزان زیادی از مالیات که صرف آن می‌شود فهمید. خوشبختانه به خاطر درآمد بالای کشورهای حوزه‌ی اسکاندیناوی، بخش کوچکی از بودجه‌ی هر خانواده صرف بنزین می‌شود.

ترکیه- هر گالون، ۸/۴۴ دلار

ترکیه

ترکیه هم بخش زیادی از مالیات خود را صرف بنزین می‌کند. اما اولویت بالایی برای استفاده از زغال سنگ‌اش برای تامین انرژی محلی دارد.

هنگ کنگ- هر گالون، ۸/۱۲ دلار

هنگ کنگ

با این که رانندگان در هنگ کنگ به نسبت همکارانشان در چین مقدار بیشتری پول برای بنزین می‌دهند، اما سرانه‌ قیمت بنزین در این کشور به نسبت کشورهای دیگر، پایین‌تر است.

ایتالیا- هر گالون، ۸/۱۱ دلار

ایتالیا

ایتالیا هم اکنون سال‌ها است که درگیر پسرفت اقتصادی است و ازقیمت بالای بنزین رنج می‌برد. و هنوز مالیات بنزین آن بسیار بالا باقی مانده است. این در حالی است که ایالات متحده در دهه‌های اخیر با تغییری در مالیات بنزین رو به رو نبوده است. البته اقتصاد دانان معتقدند که مردم آمریکا این هزینه‌ها را در قالب موارد دیگری مربوط به رانندگی مانند تصادفات اتومبیل، تراکم ترافیک و آلودگی هوا که برای سلامتی انسان مضر است می‌پردازند.

هلند- هر گالون، ۸/۰۷ دلار

هلند

هلند نیز یکی از بزرگ‌ترین پرداخت کنندگان مالیات سنگین بنزین در اتحادیه‌ی اروپا باقی مانده است. که این مساله قیمت سوخت را در این کشور بالا می‌برد. اما فرهنگ استفاده‌ فراوان از دوچرخه در سطح شهر‌ها ، این مساله را تا حد بسیار زیادی برای استفاده کنندگان از وسایل نقیله حل کرده است. این در حالی است که در امریکا از آن جایی که مالیات بنزین درطی سال‌ها افزایش نیافته است، بودجه‌ زیربنایی حمل و نقل به عهده‌ی مالیات پردازان در سایر موارد گذاشته شده است تا این اختلاف را جبران کنند.

دانمارک – هر گالن، ۷/۶۴ دلار

دانمارک

دانمارک نیز مالیات بالایی برای بنزین دارد. اگر مردم آمریکا بخواهند بدانند که کشورهای اروپایی چگونه هزینه‌های اجتماعی رو به افزایش رانندگی را حساب می‌کنند، باید گفت که این مبلغ بیش ازدو برابر قیمت بنزین از طریق مالیات می‌باشد. چیزی که ممکن است برای بسیاری از آمریکایی‌ها قابل تحمل نباشد.

انگلستان – هر گالن، ۷/۳۳ دلار

انگلستان

انگلستان نیز یکی از بیشترین قیمت‌های بنزین در دنیا را دارد. اما این کشور بیشتر قسمت‌های قلمروی خود را برای اکتشاف نفت خام به کار انداخته است تا بتواند میزان تولید داخلی خود را افزایش دهد. از آنجایی که وسایل نقلیه‌ی بیشتری به سوخت احتیاج پیدا می‌کنند، اقتصاد دانان معتقدند که هر چه میزان استفاده از این وسایل نقلیه بیشتر باشد، طبیعتا میزان هزینه‌های جانبی آن نیز افزایش خواهد یافت این مطلب بیش از هر جای دیگری در ارتباط با کشور‌هایی که بیشتر از اتومبیل استفاده کرده و مسافت‌های طوولانی را با آن می‌پیمایند صادق است.

پرتغال – هر گالن، ۷/۱۸ دلار

پرتغال

پرتغال نیز از کشور‌هایی است که مالیات بنزین را بالا نگه داشته است. دلیل این مساله، تلاش دولت این کشور برای مبارزه با آلودگی هوایی است که ممکن است به بیشه‌زار‌های درخت چوب پنبه‌ی آن که جنبه‌ی اقتصادی دارند آسیب بزند. (پرتغال نیمی از چوب پنبه‌ی جهان را تامین می‌کند.) رانندگان این کشور اغلب درحالی دیده می‌شوند که سعی دارند به آن سوی مرز اسپانیا که مالیات کمتری دارد رفته و بنزین بزنند.

بلژیک – هر گالن، ۷/۱۵ دلار

بلژیک

بلژیک درطی سال‌های اخیر با کاهش قیمت بنزین مواجه بوده است. اما هنوز هم با توجه به این که تمام بنزین این کشور از واردات نفت تامین می‌شود، یکی از کشورهایی است که گران‌ترین قیمت سوخت را دارند. مانند دیگر کشور‌های اتحادیه‌ی ‌اروپا، بلژیک نیز مالیات بالایی بر روی بنزین خود گذاشته است.

درست است که بالا رفتن مالیات بنزین برای کشور‌هایی چون آمریکا در کوتاه مدت، شوک اقتصادی بزرگی خواهد بود، اما در طولانی مدت با بالا رفتن قیمت بنزین، میزان هزینه‌های این مساله کاهش می‌یابد. به عنوان مثال دیگر مرگ و میر کمتری را در اثر تصادفات اتومبیل شاهد خواهیم بود، سلامت زنان باردار و نوزادان حفظ خواهد شد و البته به دلیل پایین آمدن تراکم ترافیک، دسترسی به مکان‌های مختلف آسان‌تر خواهد بود.

مطالب مرتبط:

منبع ALLDAY

دیدگاه