۱۷ حقیقت جالب درباره ترکیه که نمی‌دانستید

سعید میرزاپور
سعید میرزاپور شنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
۱۷ حقیقت جالب درباره ترکیه که نمی‌دانستید

ترکیه یکی از کشورهای پربازدید منطقه است و سالانه افرادی زیادی از ایران و جهان به این کشور سفر می‌کنند. در این مقاله با حقایق باورنکردنی در خصوص ترکیه آشنا می‌شویم.

درباره ترکیه حقایق جالبی وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست و می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. در ادامه به ۱۷ حقیقت جالب درباره ترکیه می‌پردازیم.

۱- ترکیه دارای یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای جهان است

بازار ترکیه

بازار بزرگ استانبول یا Kapalı Çarşı تاریخی طولانی دارد و تاسیس آن به سال ۱۴۵۵ باز‌می‌گردد. این بازار بعد از پیروزی حکومت عثمانی به قسطنطنیه احداث شد و در طول زمان گسترش یافته و اکنون دارای ۶۱ خیابان و بیش از ۳ هزار مغازه است. زیربنای این بازار حدود ۳.۱ هکتار است و البته چندان امکان‌پذیر نیست که بتوانید در تمام بخش‌های این بازار گردش کنید. بر اساس گزارش Travel Leisure بازار بزرگ استانبول برترین جاذبه گردشگری جهان در سال ۲۰۱۴ بوده است که بیش از ۹۱ میلیون نفر از آن بازدید داشته‌اند.

بازار استانبول

۲- وجود مرغ در دسر

یکی از نشانه‌های حکومت عثمانی در ترکیه سینه مرغ است که به‌صورت یک نوع پودینگ سرو می‌شود. این پودینگ ترکیبی از مرغ سوخاری شده، شیر و شکر است که به‌همراه دارچین ارائه داده می‌شود و البته مزه بسیار خوبی دارد. گردشگران می‌‌توانند در تمام رستوران‌های ترکیه، این پودینگ را در منوی غذا مشاهده کنند.

۳- ترکیه، وارثی برای آثار تاریخی

ویرانه ephesus

در حقیقت ترکیه دارای ۱۵ اثر تاریخی است که در یونسکو ثبت شده و ۶۲ اثر تاریخی نیز در لیست Tentative ثبت شده است. در این بین می‌توان به معابد دوره نوسنگی (Göbekli Tepe)، شهر کتاب مقدس (افسوس - Ephesus) و میدان نبرد در جنگ جهانی اول (Gallipoli) اشاره کرد. تمام این ویژگی‌ها باعث شده‌اند که ترکیه یکی از شش مقصد پربازدیدجهان باشد.

۴- Santa Claus (بابا نوئل) در ترکیه به دنیا آمده است

Saint Nicholas در یکی از شهر‌های شمالی ترکیه با نام پاتارا (Patara) متولد شده است و البته وی تنها فرد مقدسی نیست که مربوط به ترکیه می‌شود. مکان استراحت مریم مقدس نیز نزدیک به شهر افسوس (Ephesus) بوده است. Saint Paul نیز در یکی از شهر‌های جنوبی ترکیه با نام تارسوس (Tarsus) متولد شده و از سایر افراد مقدس که در این کشور بوده‌اند می‌تواند به حضرت ابراهیم اشاره کرد. گفته می‌شود که کشتی نوح نیز بعد از وقوع یک سیل بزرگ، در ترکیه (کوه آرارات) به زمین نشسته است.

۵- یک نوع از لاک‌پشت‌های نادر مدیترانه در ترکیه حفاظت می‌شود

ساحل Iztuzu

ساحل ایزتوزو (İztuzu) در سمت غربی فتحیه قرار گرفته و یک منطقه حفاظت‌شده برای لاک‌پشت‌های دریایی به شمار می‌رود که در معرض انقراض هستند. لاک‌پشت‌ها بین ماه می و اکتبر به ساحل می‌رسند و به‌سمت ساحل می‌رود تا در آن تخم‌گذاری کنند و جمعیت خود را افزایش دهند. در این ساحل هر ساله حدود ۳۰۰ لانه لاک‌پشت به چشم می‌خورد و دولت نیز موفق شده است که تعادل مناسبی بین گردشگران و حیات این جانور در حال انقراض ایجاد کند. گفتنی است که ساحل پاراتا طولانی‌ترین ساحل در دریای مدیترانه است و حدود ۱۹ کیلومتر طول دارد.

۶- ترکیه گل لاله را به جهان هدیه داده است

گل لاله در ترکیه

معلوم نیست که گل لاله برای اولین بار در کجا روییده است؛ اما گفته می‌شود که گل لاله بین عثمانی‌ها محبوب بوده و لاله توسط این حکومت به اروپا معرفی شده است. گفته می‌شود که یک سفیر در دوره  سلطان سلیمان عثمانی در قرن شانزدهم پیاز گل لاله را به هلند برده است و همین باعث شده که هلند نیز با گل لاله معروف شود. از برخی کالا‌های دیگر که کشور‌های اروپایی از ترکیه به ارث برده‌اند می‌توان به قهوه و گیلاس اشاره کرد.

۷- اسکی روی طولانی‌ترین مسیر اسکی در اروپا

اسکی روی برف

ترکیه دارای مناطق کوهستانی بسیار زیادی است که در کنار سواحل زیبای این کشور جولان می‌دهند و گردشگران در فصل زمستان می‌توانند در دامنه این کوه‌ها اقامت کنند. Palandöken در سمت شرقی ترکیه و شهر ارزروم واقع شده است و دارای ۳۱۲۵ متر ارتفاع است که طولانی‌ترین مسیر اسکی (روی برف) در اروپا به شمار می‌رود.

۸- استانبول دارای یکی از هیجان‌انگیز‌ترین صحنه‌های هنری است

دوسالانه‌ی استانبول (Istanbul Biennial) اکنون در چهاردهمین دوره خود است و یکی از پربازدید‌ترین نمایشگاه‌های جهانی هنر به شمار می‌رود. گفتنی است که در سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه هنری بازدید کردند و به همین دلیل در بین برترین نمایشگاه‌های هنری در جهان قرار می‌گیرد. در سال جاری (۲۰۱۵) این دوسالانه در ۶۰ سالن برگزار خواهد شد که هر دو طرف تنگه بسفر (Bosphorus) را به خود اختصاص خواهد داد.

دوسالانه استانبول

۹- سفر بین قاره‌ها از طریق راه‌های زیر زمینی

مترو استانبول

شاید بتوان گفت که استانبول یکی از بزرگ‌ترین شهر‌های اروپا است اما بخش زیادی از آن در آسیا شکل گرفته است. این شهر دارای یک مسیر ریلی زیرزمینی است که به اروپا متصل می‌شود و از تنگه بسفر عبور می‌کند. گفتنی است که ترکیه مترو مارمارای را در سال ۲۰۱۳ تاسیس کرد.

۱۰- کشاورزی از ترکیه شروع شده است

کشاورزی در ترکیه

مورخان بر این باور هستند که کشاورزی حدود ۱۱ هزار سال پیش در ترکیه شروع شده است. در جنوب مرکزی این کشور، شهر Çatalhöyük زادگاه کشاورزی شناخته می‌شود و گفته شده که ساکنان این شهر گندم و جو را نیز به رژیم غذایی خود افزوده بودند. البته علف‌های همان دانه‌ها در حال حاضر نیز در جنوب ترکیه می‌رویند. گفتنی است که اکنون این کشور، یکی از ده کشور برتر در زمینه تولید غلات به شمار می‌رود.

۱۱- ترکیه میزبان مکان‌های مهمی از آیین مسیحیت است

ایا صوفیه در ترکیه

حدود ۹۹ درصد از جمعیت ترکیه مسلمان هستند؛ اما سالانه ده هزار مسیحی از این کشور به‌عنوان زائر بازدید می‌کنند. حفره غار (Grotto dug) که توسط روحانی Peter ساخته شده است، اولین مکان برای پرستش در مذهب مسیحیت در ترکیه به شمار می‌رود. در طول قرن اول میلادی بسیاری از کلیسا‌ها در زیر زمین ساخته می‌شدند و اکنون شواهدی از آن در شهر فیندیکلی (Findikli) وجود دارد. استانبول نیز به‌مدت ۱۵۰۰ سال است که میزبانی از مسجد-کلیسا جامع ایاصوفیه را بر عهده گرفته است و اکنون این محل تبدیل به یک موزه شده است. در شهر قیصریه (Kayseri) نیز کلیسای مربوط به ارامنه وجود دارد که قدمتی ۱۷۰۰ ساله دارد.

۱۲- کشتی گرفتن با بدن روغنی، ورزش ملی ترکیه است

حدود ۶۵۴ سال است که کشتی گرفتن در حالی که بدن کشتی گیران آغشته به روغن (اغلب روغن زیتون) است ورزش ملی ترکیه به حساب می‌آید. Oil Wrestling یا Grease Wrestling یک نوع از کشتی است که جهت لیز خوردن دست طرف مقابل، بدن خود را به روغن آغشته می‌کنند. البته مسابقه کشتی شتر‌ها نیز در هر زمستان در مناطق ساحلی دریای اژه برگزار می‌شود. کشتی گاو نر یکی دیگر از تفریحاتی است که در اطراف دریای سیاه محبوبیت دارد.

۱۳- معابد موجود در ترکیه مربوط به دوره شکار می‌شود

گوبکلی تپه gobekli tepe

این باور وجود دارد که انسان‌های نخستین تا پیش از زمان سکونت دائمی و کشاورزی، اقدام به ساخت سازه‌های بزرگ نمی‌کردند؛ اما بعد از این موضوع انسان‌ها سازه‌هایی را ساخته‌اند که نمونه‌های آن در گوبکلی تَپه (Göbekli Tepe) در جنوب ترکیه کشف شده است. اما شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد ۲ هزار سال قبل از انقلاب کشاورزی، بنا‌هایی ساخته شده بود. سازه موجود در گوبکلی تَپه به قبل از دوره سفالگری، زبان نوشتاری و اختراع چرخ باز‌می‌گردد.

۱۴- صنعت فیلم در ترکیه پررونق است

زمانی که Nuri Bilge Ceylan کارگردان فیلم Sleep won در سال ۲۰۱۴ جایزه نخل طلایی را از آن خود کرد نشان داد که صنعت فیلم در ترکیه احیا شده و اطلاعات منبی بر اینکه ساخت فیلم در این کشور ۵ برابر افزایش خواهد یافت و به ۱۰۰ فیلم در سال خواهد رسید، منتشر شد. ترکیه یکی از معدود کشور‌هایی است که میزان فروش فیلم‌های خانگی آن از فروش سینمایی فیلم‌های هالیوودی بیشتر است. البته مجموعه فیلم‌های تلویزیونی این کشور نیز به خاورمیانه صادر و پخش می‌شود.

۱۵- در ترکیه هر ۱۰ روز یک بار ، گیاه جدیدی کشف می‌شود

لاله واژگون

ترکیه دارای ۱۰ هزار نوع گیاه و ۸۰ هزار نوع حیوان است که همین موضوع باعث شده است جزو یکی از ۳۵ کشور با تنوع زیستی بالا به حساب بیاید. ترکیه یک مکان بسیار مناسب برای عاشقان گل به شمار می‌رود و لاله‌ واژگون بومی در این کشور نیز بسیار زیبا است.

۱۶- ترکیه مرکز جهان است

از طریق فرودگاه آتاتورک در استانبول، افراد تقریبا می‌توانند به همه جای دنیا سفر کنند و حدود ۲۶۰ مقصد از طریق این فرودگاه قابل دسترسی است. ناوگان هواپیمایی مدرن در ترکیه باعث شد که خطوط هوایی این کشور سریع‌تر رشد کند و اکنون ۴ سال است که خطوط هوایی ترکیه یکی از بهترین‌ها در اروپا به شمار می‌رود.

۱۷- یادگیری زبان ترکی با وجود ظاهر پیچیده، بسیار ساده است

زبان ترکی

زبان ترکی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و شاید برایتان جالب باشد که بدانید حروف در هم پیچیده زیر، یک کلمه ۷۰ حرفی است: Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine معنای این کلمه بدین صورت است: اگر شما از آن افراد هستید، ما به‌سادگی قادر نخواهیم بود تا هماننده سازنده‌های ناموفق، چیزی را بسازیم. این کلمه طولانی‌ترین کلمه‌ای است که در ترکی می‌توان ساخت و از کلمه Muvaffakiyet (موفقیت) گرفته شده است. شاید بتوان گفت شیوه حرف زدن ترک‌ها ترکیبی است از نوار آسیایی و چین، اما با این اوصاف یادگیری زبان ترکی کار ساده‌ای است. گفتنی است بر اساس اصلاحاتی که در سال ۱۹۲۰ صورت گرفت، شکل نوشتاری واژه‌های ترکی از عربی به لاتین تغییر شکل داد. با ۱۷ حقیقت جالب ترکیه آشنا شدیم، کدام‌یک از این حقایق برای شما جالب‌تر به نظر می‌رسد؟

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی ترکیه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه