آداب مترو سواری در جهان؛ از لندن تا توکیو

نگین توکلی
نگین توکلی دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
آداب مترو سواری در جهان؛ از لندن تا توکیو

مترو، یکی از موثرترین روش‌های حمل‌ونقل درون‌شهری به شمار می‌آید. متروسواری در هر شهر و کشوری، آداب‌ورسوم خاص خودش را دارد که بهتر است با آن آشنا شوید.

روزانه در سراسر جهان، مسافران خواب‌آلود و بازدیدکنندگان کنجکاو در قطارهای زیرزمینی مشغول تردد هستند و اگر شما هم تابه‌حال به شهرهای بزرگ سفر کرده‌اید یا ساکن آن‌ها هستید، حتما با قطارهای زیرزمینی شهری یا همان مترو روبه‌رو شده‌اید.

با اینکه منطق سفر با متروها و ترن‌های زیرزمینی، تقریبا در تمام دنیا یکسان است و شامل کشیدن کارت مترو در گیت عبور مسافر، پیداکردن سکو و پیاده‌شدن در ایستگاه صحیح می‌شود؛ اما قوانین، قواعد و ناگفته‌های آداب اجتماعی سفر با متروهای زیرزمینی اغلب می‌تواند برای افراد تازه‌وارد و بی‌تجربه مشکل‌ساز شود.

کجارو در این مقاله قصد دارد شما را با اشتباه‌ها و خطاهای رایج در سیستم متروی هفت شهر اصلی دنیا آشنا کند تا با اجتناب از آن‌ها، در سفر خجالت‌زده نشوید.

۱. لندن

مراقب فاصله قطار تا سکو باشید؛ آداب مترو سواری در جهان

متروی زیرزمینی شهر لندن که اغلب آن را با نام تیوب (ترن‌های زیرزمینی) می‌شناسند، قدیمی‌ترین سیستم زیرزمینی ریلی جهان به شمار می‌آید. متاسفانه، این مساله پیامدهای منفی نیز در پی داشت و حالت‌های مختلف پرخاشگری و آداب ناگفته بریتانیایی فرصت رشد پیدا کردند و تبدیل به معضلی اجتماعی شدند.

راه‌های مختلفی برای خشمگین‌کردن یک شهروند لندنی خسته در مترو وجود دارد؛ به‌طور مثال می‌توان به ایستادن در سمت چپ پله‌برقی، تلاش برای برقراری ارتباط چشمی با مسافران روبه‌رویی یا حتی وقت تلف کردن در گیت بلیط، اشاره کرد. فهرست آدابی که در لندن باید از آن‌ها اجتناب کنید، بسیار طولانی است؛ اما به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کردیم.

کارت اویستر (Oyster) را قبل از رسیدن به گیت مترو آماده کنید و در سمت راست پله‌برقی بایستید و به‌هیچ‌وجه به کسی خیره نشوید. در ضمن به تابلوی «مراقب فاصله قطار تا سکو باشید»، توجه کنید.

۲. پاریس

مراقب فاصله قطار تا سکو باشید؛ آداب مترو سواری در جهان

در شهر پاریس هر جا که بروید، بیش از ۵۰۰ متر با ایستگاه مترو فاصله ندارید؛ در واقع وسایل حمل‌ونقل برای شهروندان و بازدیدکنندگان، به‌طور باورنکردنی‌ای در دسترس و راحت هستند. در سفر اول‌تان به پاریس، برای اجتناب از اشتباه‌های لفظی تلاش کنید تا درِ مترو را برای افراد پشت سرتان باز نگه دارید؛ زیرا درِ برخی از متروهای قدیمی در پاریس کماکان به‌صورت دستی، بسته می‌شوند. به‌هیچ‌وجه در ساعات شلوغی از صندلی‌های تاشو استفاده نکنید و به یاد داشته باشید که پاریسی‌ها درست مانند لندنی‌ها، ارتباط چشمی را دوست ندارند.

نکته‌ای جالب: با توقف استفاده از بلیط‌های کاغذی مشهور و غیرکاربردی در متروی پاریس، از این به بعد، حداقل در گیت‌های بلیط، معطل نمی‌شوید و مسافران پشت سرتان را آزرده نخواهید کرد.

فراموش نکنید برای تهیه انواع تور پاریس همواره می‌توانید بهترین و ارزان‌ترین آفر تور و بلیط را در کجارو پیدا کرده و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

۳. توکیو

مراقب فاصله قطار تا سکو باشید؛ آداب مترو سواری در جهان

متروی توکیو در ساعات شلوغ، مملو از جمعیتی است که برای سوارشدن به یکدیگر فشار می‌آورند. نکته مهم برای استفاده از این مترو، رعایت رفتار شایسته و مناسب با دیگران است که در تئوری، ساده به نظر می‌رسد؛ اما در واقعیت، آن‌چنان هم واضح و روشن نیست! جالب است بدانید که تا سال ۱۹۷۴ به‌صورت مداوم، کارزارهایی برای اشاعه آداب‌ورسوم متروسواری در توکیو وجود داشت.

درست مانند دیگر متروها، پخش‌کردن موسیقی با صدای بلند حتی با هدفون، حرکتی ناپسند به شمار می‌آید. خوردن خوراکی، برقراری ارتباط چشمی با دیگر مسافران و صحبت با دوست‌تان با صدای بلند، در متروی توکیو اصلا به مذاق توکیویی‌ها خوش نمی‌آید.

مسافران مرد نیز باید از رفتن به واگن‌های مخصوص بانوان در ساعات شلوغ اجتناب کنند؛ به‌خصوص که واگن‌های مربوطه و زمان فعالیت‌شان، با علائمی روی سکو نشان داده شده‌ است.

۴. نیویورک سیتی

مراقب فاصله قطار تا سکو باشید؛ آداب مترو سواری در جهان

متروی نیویورک سیتی، بیشترین تعداد ایستگاه در شبکه ریلی زیرزمینی جهان را دارد؛ ضمن اینکه برخی از گیج‌کننده‌ترین علامت‌ها، تابلوها و وقفه‌های زیاد در خدمات‌رسانی به مسافران نیز از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. ظاهراً اکثر مسافران همیشگی مترو، به این وضعیت عادت دارند.

اگر نمی‌خواهید که در سفر  به این شهر، نیویورکی‌ها را عصبانی کنید، این نکات را به خاطر داشته باشید:

  • به میله‌های واگن قطار، تکیه ندهید.
  • ساندویچ‌های بودار نخورید.
  • زمانی که مردم در حال سوارشدن هستند، ورودی در را مسدود نکنید.
  • روی یک صندلی بنشینید و جای بیشتری اشغال نکنید.

در هر صورت، مهم‌ترین نکته‌ در متروی نیویورک این است که به دیگران کاری نداشته باشید و اگر سگی همراه‌تان است، حتما آن را در کیف یا سبد مخصوص، حمل کنید.

۵. مادرید

مراقب فاصله قطار تا سکو باشید؛ آداب مترو سواری در جهان

در تعریف کلی متروی مادرید می‌توان به شبکه ریلی مدرنی اشاره کرد که با ۱۷۰۰ پله‌برقی، بیشترین پله‌برقی را در سیستم متروی سراسر جهان دارد. بله، کاملا درست حدس زدید؛ یکی از مهم‌ترین آداب در مادرید، آداب پله‌برقی است.

خوشبختانه، قانون طلایی آن بسیار ساده است: سمت چپ نایستید. در سیستم متروی پایتخت اسپانیا، خوردن و آشامیدن حتی یک لیوان قهوه، رایج نیست. مسافران مرد نیز به یاد داشته باشند که در متروی مادرید، پاهایشان را دراز نکنند.

۶. برلین

مراقب فاصله قطار تا سکو باشید؛ آداب مترو سواری در جهان

گذاشتن پاها رو صندلی، ریختن آشغال در مترو، قراردادن کیف روی صندلی و اشغال‌کردن جای دیگران، در صدر کارهایی هستند که در متروی برلین، رفتارهای نامناسب تلقی می‌شوند. از طرف دیگر، خیره‌شدن مسافران به یکدیگر یا آشامیدن نوشیدنی، واقعا غیرمعمول نیست؛ پس خودتان را برای نگاه‌های مسافر کنارتان، آماده کنید.

اگرچه ظاهرا می‌توانید بدون خرید بلیط، سوار متروی برلین شوید؛ اما به هشدارهای بن وین (Ben Wein)، ساکن سابق برلین گوش کنید که می‌گوید:

ماموران بررسی بلیط، در لباس‌های نامحسوس با متخلفان برخورد می‌کنند.

در برلین، شما به‌صورت مستقیم به سکو می‌رسید، بدون اینکه از گیت بلیط عبور کنید. باور کنید که یک بلیط ارزش این را ندارد که خجالت‌زده یا جریمه شوید؛ پس حتماً قبل از سوارشدن به مترو، بلیط خود را در جایگاه‌های مخصوص بلیط قرار دهید.

اگر قصد سفر به آلمان و بازدید از برلین را دارید، تور آلمان را در کجارو می‌توانید با پایین‌ترین قیمت از فروشنده‌های معتبر همکار ما خریداری کنید.

۷. مکزیکوسیتی

مراقب فاصله قطار تا سکو باشید؛ آداب مترو سواری در جهان

متروی مکزیکو سیتی با ۱۲ خط مترو، به‌عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین متروهای دنیا شناخته می‌شود؛ چراکه روزانه بیش از پنج میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند. برای سوارشدن به این مترو نیز قواعدی وجود دارد که باید رعایت کنید. آدابی چون بازکردن فضا برای فرد پشت سری که می‌خواهد پیاده شود، احترام‌گذاشتن به فروشنده‌های متعدد مترو و همین طور قبل از سوارشدن، به مسافران اجازه دهید از واگن پیاده شوند. با رعایت این رفتارها در متروی مکزیکوسیتی، درست مانند بقیه به نظر می‌رسید.

به یاد داشته باشید که واگن‌های مخصوص بانوان و کودکان معمولا جلوی قطار قرار دارند و با علائم مشخص شده‌اند، پس اگر کودک یا زن نیستید، به‌سمت این واگن‌ها نروید.

مطالب مرتبط:

منبع thepointsguy

دیدگاه