زیباترین خانه‌ ها و هتل های درختی جهان را بشناسید

سعید  صالحی
سعید صالحی پنجشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
زیباترین خانه‌ ها و هتل های درختی جهان را بشناسید

بسیاری از ما در کودکی دوست داشتیم خانه درختی داشته باشیم. امروزه به لطف معماری مدرن، خانه‌های درختی زیبایی ساخته شده است که می‌توان چند شب در آن‌ها اقامت داشت.

خانه‌های درختی معمولا توسط مردم برای اوقات فراغت ساخته می‌شود؛ ولی در گذشته هدف اصلی ساخت آن‌ها،‌ حفاظت در مقابل حیوانات وحشی بوده است. در بعضی از مناطق گرمسیری، خانه‌ها یا به درختان بسته یا بالای ستون‌هایی مرتفع‌تر از سطح زمین نگه داشته شده‌اند که برای حفاظت در برابر حیوانات کاربرد دارند. مردمان کروایی، قبیله‌ای پاپوایی در جنوب شرقی پاپوا هستند که حتی امروزه هم در خانه‌های درختی‌ای زندگی می‌کنند که ارتفاع‌شان به ۴۰ متر می‌رسد و به‌عنوان دفاع در برابر قبیله همسایه ساخته شده‌اند. 

یکی از مواردی که حس کنجکاوی و خلاقیت انسان‌ها را به خوبی به تصویر می‌کشد، خانه‌های درختی است. کسانی که شرایط لازم را داشته باشند، برای خود خانه درختی می‌سازند تا هنگام احساس خستگی، به آن پناه ببرند. بیشتر خانه‌های درختی با استفاده از چوب و شبیه به کلبه‌ای کوچک ساخته می‌شوند؛ اما در مواردی دیده‌ایم که برخی‌ها برای خود خانه درختی عجیب‌وغریب می‌سازند که نمونه‌اش را تنها در فیلم‌های تخیلی دیده‌ایم.

خانه درختی

همه ما زمانی که بچه بودیم، در آرزوی داشتن خانه درختی در نزدیکی خانه‌ اصلی خود بودیم. برای برخی از افراد این مسئله فقط یک آرزو باقی مانده و بسیاری از آن‌ها این آرزو را از خاطر خود برده‌اند، ولی برای تعداد انگشت‌شماری از مردم، این آرزو برآورده شده است. خانه‌های درختی برای این طراحی شدند که ما را با طبیعت آشنا کنند. آن‌ها ما را به عقب، یعنی زمانی که انسان‌ها توسط حیات وحش احاطه شده بودند، می‌برند. زمانی که برای غذا باید شکار می‌کردند، برای زنده ماندن تلاش و برای بقا باید می‌آموختند. انسان چیزهای زیادی را از طبیعت آموخت، اما امروزه این طبیعت زیبا به مرور از بین می‌رود. اما هنوز انسان‌هایی هستند که دوست دارند در طبیعت زندگی کنند، در آرامش و سکوت، هوای پاکیزه با ترانه‌های گوش نواز پرندگان و حس آزاد در فضایی که نه قانونی و نه محدودیتی وجود دارد. درست در طبیعت که هیچ حد و مرزی ندارد و اصلا محدود نیستند.‌ 

آرزوی خیلی‌ها در کودکی، داشتن یک خانه درختی زیبا بود

به‌عنوان یک بزرگسال، حتما آرزوهای کودکی را به ياد دارید. کودکی که مشتاق بالا رفتن از يک خانه درختی است تا همه اسباب‌بازی‌هايش را پخش کند و تمام روز را با بهترین دوست‌های خود سرگرم باشد. سرانجام زمانی می‌رسد که يک نفر به خاطر دعوا بر سر اسباب‌بازی گریه‌کنان پايين بیاید. اگر چنین تجربه‌ای را در کودکی نداشتید، اصلا نگران نباشيد، چون شما هنوز هم می‌توانید فرصت خود را برای لذت بردن از خانه‌­های درختی داشته باشيد.

خانه درختی

در حال حاضر حتی می‌توانید یک شب را در اتاق­‌هايی با طراحی خوب و مدرن در خانه‌های درختی رزرو کنيد. حتی امکان بازدید چند ساعته از آن‌ها هم وجود دارد. در ادامه می‌توانید با زیباترین خانه‌های درختی دنیا که تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده‌اند، بیشتر آشنا شود. با استفاده از این مجموعه، ما امیدواریم که کودک درون شما بیدار شود و مجددا به زمانی برگردید که در آرزوی داشتن خانه درختی بودید. شاید درخشش یک آرزو در ذهن شما انگیزه‌ای شود که یک شب در این خانه‌های درختی اقامت داشته باشید.

خانه درختی سه طبقه؛ بریتیش کلمبيا، کانادا

خانه درختی

خانه درختی سه طبقه در منطقه‌ی بریتیش کلمبيا، در کشور کانادا که در نيمه راه بين سيکاموس و رولستوک در جنوب شرقی بريتيش کلمبيا قرار گرفته، به‌عنوان بلندترين خانه درختی در این کشور با ارتفاع ۱۵ متر با ۶۴ پله شناخته شده است.

خانه درختی آينه‌ای؛ سوئد

خانه درختی

خانه درختی آينه‌ای در کشور سوئد یک ساختار آلومینیومی سبک وزن ۴ * ۴ * ۴ متری دارد که در اطراف یک تنه درخت قرار گرفته و کاملا از شیشه‌ی آینه‌­ای پوشيده شده است. پوشش آينه‌­ای این خانه‌‌ی درختی، تصویر جنگل و آسمان را به سمت بيرون منعکس می‌کند، به‌طور هم‌زمان پنجره‌های داخلی ديد ۳۶۰ درجه از محیط اطراف را به شما می‌دهد. این هتل درختی در روستای کوچک هارادز، در نزدیکی مدار قطب شمال واقع شده است.

خانه درختی لانه پرنده؛ سوئد

خانه درختی

یکی دیگر از هتل‌های درختی فوق‌العاده در کشور سوئد خانه درختی لانه پرنده است. در طبیعت پرندگان لانه خود را در محیط اطراف پنهان می‌کند که حتی خود آن‌ها ممکن است هنگام پیدا کردن خانه‌شان گیج شوند. در طراحی داخلی خانه درختی لانه‌ی پرنده از پنل‌های چوبی بدون هیچ پنجره‌ای ساخته شده است. طراحی این هتل درختی مناسب برای حداکثر چهار نفر است.

رستوران درختی زرد؛ اوکلند، نيوزلند

خانه درختی

این رستوران درختی که در کشور نیوزیلند است را  می‌تواند مثل پيله ابريشم، یک فانوس، یا هر چیز دیگری که تصور می‌کنيد، در نظر گرفت. این رستوران درختی به‌عنوان يادبودی از پناهگاه بچه‌ها در حين بازی طراحی شده، با این تفاوت که این بار یک رستوران است که بزرگسالان می‌توانند با يک پياده‌روی ۶۰ متری تا بالای آن بروند.

خانه‌های درختی روح کُره اسب‌های آزاد؛ ونکوور، کانادا

خانه درختی

خانه‌های درختی روح کُره اسب‌های آزاد در شهر ونکوور در کشور کانادا است. دلیل این نام‌گذاری این است که کُره‌های چوبی در خانه‌‌ی درختی روح کُره اسب‌های آزاد به‌صورت معلق قرار داده شده‌اند. هر کُره برای محکم بودن با سه طناب عمودی به يک درخت مجزا وصل شده است. رسیدن به بالای این خانه می‌تواند توسط یک پله مارپیچ و یک پل معلق کوتاه که همگی توسط طناب‌ها معلق هستند، ممکن شود.

خانه درختی مرکز سالخوردگان؛ گنت، بلژيک

خانه درختی

 خانه درختی مرکز سالخوردگان در کشور بلژيک يک خانه درختی است، اما متاسفانه نمی‌توانيد از آن بالا برويد. در اصل اين کار یک مجسمه است تا خانه درختی که توسط بنجامين وردنک ساخته شد. این خانه‌ی درختی يک پايه از جنس سنگ فوكد فاكس دارد که به سمت بيننده خم شده است. این خانه نمای مزين به آجر فاکس، یک پنجره بزرگ در قسمت جلو، درب شیشه‌ای و حتی صندوق پستی دارد. مفهوم انتزاعی این خانه درختی که با اسم مرکز سالخوردگان شناخته می‌شود، نشان دادن رابطه بین دوران کودکی (يک خانه درختی مناسب برای کودکان) و سنین پیری (مرکز سالخوردگان) است.

خانه درختی O2؛ آمریکا

خانه درختی

خانه درختی O2 (اکسیژن) در کشور آمریکا قرار دارد. این فقط یکی از خانه‌های درختی طراحی شده توسط داستین فیدر است که از پنل‌های مثلثی پلی پروپیلن شفاف ۳۲ سانتی‌متری ساخته شده است. تمام مواد استفاده شده در این خانه درختی بازیافتی بوده و در تمام پروژه‌های دیگر فیدر و تیمش برای ساخت سایر خانه‌های درختی مورد استفاده قرار گرفته است.

خانه درختی برای پرندگان و مردم؛ مرکز موموفوکو آندو، ژاپن

خانه درختی

اگر می‌خواهید ببینید چگونه پرندگان در داخل خانه‌های خود زندگی می‌کنند، بازدید از این خانه درختی که توسط شرکت معروف نندو در ژاپن طراحی شده است را از دست ندهید. خانه‌ای که قطعا ارزش بالارفتن را دارد. این  خانه توسط سه درخت بزرگ حمایت به دو قسمت مجزا تقسیم می شود. یک قسمت، ۷۸ لانه برای پرندگان و قسمت دیگر یک راه برای ورود یک انسان است.

چایخانه تتسو؛ یاماشی، ژاپن

خانه درختی

این چایخانه توسط ترونوبو فوجیموری در ژاپن طراحی شده است و نمای داخلی آن یادداشت‌های مینیمالیست و فانتزی زیادی دارد که همه‌ی چشم‌ها را به خود جذب می‌کند. بازدید کننده‌ها در حین بالارفتن از این چای‌خانه که کاملا توسط درختان شکوفه گیلاس احاطه شده است، تجربه‌ی بی‌نظیری را کسب خواهند کرد. این خانه‌ی درختی مصداق بارز یک طراحی ساده و زیبا است.

خانه درختی UFO؛ سوئد

خانه درختی

خانه درختی UFO (شی پرنده ناشناس) در کشور سوئد قرار دارد. در حالی که خانه درختی آینه‌­ای و لانه پرنده کاملا با طبیعت سازگارند، در طراحی یوفو از مواد خاصی استفاده شده است. خانه درختی یوفو از مواد کامپوزیتی سبک ساخته شده و می‌تواند دو بزرگسال و سه کودک را در خود جای دهد. این خانه‌ی درختی یک اتاق بزرگ خانوادگی دارد که اقامت در آن می‌تواند برای یک شب بسیار خاطره‌انگیز باشد.

مطالب مرتبط:

منبع whenonearth

دیدگاه