از جشنواره های دیدنی قبرس بیشتر بدانید

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی یکشنبه، ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
از جشنواره های دیدنی قبرس بیشتر بدانید

جشنواره‌هایی نظیر جشنواره گل رز، روز استقلال قبرس، جشنواره هنر خیابانی و جشنواره توت‌فرنگی در طول سال در قبرس برگزار می‌شود و امکان آشنایی با فرهنگ غنی این کشور را فراهم می‌کنند.

قبرس چیزی فراتر از یک کشور جزیره‌ای آرام با سواحل زیبا است. هزاران سال تاریخ و فرهنگ غنی، چشم‌اندازهای دیدنی و اهالی خون‌گرم و مهمان‌نواز در این کشور میزبان گردشگرانی هستند که روزبه‌روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. قبرس علاوه بر جاذبه‌های متعدد، با جشنواره‌های فوق‌العاده هنرهای نمایشی و سنت‌های منحصربه‌فرد، گردشگران زیادی را خود جذب کرده است. با ما همراه باشید تا تعدادی از معروف‌ترین جشنواره‌های قبرس را به شما معرفی کنیم.

۱. جشنواره رز در آگروس

جشنواره های قبرس

روستای آگروس، محلی عالی برای تولید گل رز و فرآورده‌های آن در قبرس به شمار می‌رود. بازدیدکنندگان با شرکت در جشنواره گل رز (Festival of Roses) می‌توانند از کارگاه‌های آموزشی مختلف دیدن کرده، در برداشت گل رز شرکت کنند، با نحوه تولید آن آشنا شوند، صنایع دستی سنتی روستا را مشاهده کنند، از غذاها و نوشیدنی‌هایی که از گل رز تهیه شده است میل کرده و در کنسرت‌های موسیقی و رقص و پایکوبی شرکت کنند. این جشنواره در اواسط ماه مه در روزهای شنبه و یکشنبه برگزار می‌شود و از صبح تا شب ادامه دارد.

۲. روز استقلال قبرس

جشنواره های قبرس

روز استقلال قبرس اول اکتبر است و از سال ۱۹۶۰ تاکنون در این روز جشن‌های مفصلی برگزار می‌شود که رویداد اصلی این روز، یک رژه بزرگ نظامی است که از مرکز پایتخت آغاز می‌شود و تا کاخ ریاست جمهوری ادامه دارد. قبرس طی مبارزات طولانی و دشوار بین سال‌های ۱۹۵۹. ۱۹۵۵ توانست از استعمار بریتانیا خارج شده و رسما یک کشور مستقل شود. این روز تعطیلی عمومی است و برنامه‌های مختلفی در آن برگزار می‌شود.

۳. جشنواره گل لارناکا

جشنواره های قبرس

آنتستیریا یا جشنواره گل لارناکا در واقع جشن بیدار شدن بهار و طبیعت است و قدمت آن به یونان برمی‌گردد که به احترام خدای باروری برگزار می‌شد. از برنامه‌های این مراسم می‌توان به نمایشگاه گل، رژه گل، فروش گل، اجراهای موسیقی و رقص اشاره کرد. حرکت دسته‌جمعی قایق‌های تزیین شده با گل‌های تازه و کودکان در لباس‌های سنتی، بخشی از این مراسم بهاری است که در امتداد اسکله کنار دریا در لارناکا اتفاق می‌افتد.

۴. جشنواره بین‌المللی موسیقی فاروس چمبر

جشنواره های قبرس

جشنواره بین‌المللی موسیقی فاروس چمبر یکی از مهم‌ترین رویدادهای موسیقی کلاسیک در جهان به شمار می‌رود که بنیاد هنرهای فاروس میزبانی آن را بر عهده دارد. این جشنواره در ماه مه و ژوئن در سالن کنسرت کارخانه کفش نیکوزیا و خانه سلطنتی واقع در کوکلیا در نزدیکی پافوس برگزار می‌شود. اجراهای فوق‌العاده عالی نوازندگان و نوآوری‌های هنری در کنسرت‌ها باعث شده است جایگاه بین‌المللی در جهان پیدا کند به‌طوری که هر سال بیش از ۲۰۰۰ بازدیدکننده خود را به این جشنواره می‌رسانند.

۵. جشنواره هنر خیابانی

جشنواره های قبرس

جشنواره هنر خیابانی در اوایل ماه مه در مرکز منطقه قدیمی لیماسول در خیابان ساریپولو برگزار می‌شود. برنامه‌های این مراسم شامل موسیقی، گرافیتی (نقاشی‌های یواری)، نقاشی، شعبده‌بازی، فروش صنایع دستی، غذا و نوشیدنی است.

۶. جشنواره قرون‌وسطا

جشنواره های قبرس

جشنواره قرون‌وسطا در صومعه قرون‌وسطایی مرکز تاریخی ایا ناپا، در اوایل ماه اکتبر برگزار می‌شود. اجراهای نمایشی در صومعه، کنسرت‌های موسیقی و رقص، تولیدات بازار سنتی، کارگاه‌های آموزشی برای تولید سفال و سبد و غیره، نمایشگاه محصولات قرون‌وسطایی از برنامه‌های این جشنواره به حساب می‌آید.

۷. جشنواره توت‌فرنگی

جشنواره های قبرس

جشنواره توت‌فرنگی هر دو سال یک‌بار در جنوب شرق این جزیره در روستای درینیا برگزار می‌شود. در طول این مراسم، بازدیدکنندگان می‌توانند توت‌فرنگی و نوشیدنی‌ها و شیرینی‌های تهیه شده از توت‌فرنگی را میل کنند و از اجراهای موسیقی لذت ببرند. علاوه بر این، امکان خرید صنایع دستی سنتی نیز وجود دارد.

۸. جشن آب کاتاکلیسموس

جشنواره های قبرس

جشن آب کاتاکلیسموس به‌طور سنتی در همه شهرهای قبرس در اواخر بهار و اوایل تابستان (روز بعد از ترینیتی مقدس) برگزار می‌شود، هر چند که اهمیت خاصی برای لارناکا به یک عنوان یک شهر ساحلی دارد. در واقع در این مراسم نجات نوح از خطر سیل را جشن می‌گیرند. علاوه بر فعالیت‌های مفرحی که آب در آن‌ها وجود دارد (مانند ویندسرفینگ)، برنامه‌های دیگری نظیر اجراهای موسیقی، برنامه‌های فولکلور، اجراهای خوانندگی، رقص و شعر، کنسرت‌ها و رویدادهای تفریحی نیز جریان دارد.

۹. کارناوال

جشنواره های قبرس

جشن کارناوال در سراسر قبرس با اجرای رژه‌ها و لباس‌های سنتی برگزار می‌شود، اما بزرگ‌ترین جشن به لیماسول اختصاص دارد که شامل یک هفته جشن ماسک، کنسرت و رژه زیبای شناورهای تزیین شده است. یک روز بعد از کارناوال، مردم محلی دوشنبه سبز (روز اول لنت) را در قالب پیک‌نیک غذاهای گیاهی و مسابقه بادبادک بازی جشن می‌گیرند.

۱۰. جشن ایستر

جشنواره های قبرس

ایستر (عید پاک) یکی از رویدادهای بزرگ در سراسر قبرس به شمار می‌رود که هرروز هفته مقدس، خدمات روزانه در کلیساها برپا است و کلیساها به زیبایی هرچه تمام‌تر با گل‌های سفید تزیین می‌شوند. بعد از آن، تندیس مسیح در خیابان‌ها به حرکت درمی‌آید و در عصر شنبه ایستر، آتش‌بازی بزرگی به راه می‌افتد. در یکشنبه ایستر، ناقوس کلیساها در سراسر جزیره نواخته می‌شود و مردم با آتش‌بازی آن را جشن می‌گیرند. در این مراسم می‌توان تارت‌های سنتی خوشمزه که در نانوایی‌های محلی در دسترس است را میل کرد که لذت این جشن را دوچندان می‌کند.

۱۱. جشنواره شکسپیر

جشنواره های قبرس

سالن تئاتر باستانی باشکوه کوریون، در نزدیکی لیماسول قرار دارد که هر سال میزبان اجراهای نمایشی از نمایشنامه‌های شکسپیر است که معمولا در اواخر ژوئن برگزار می‌شود. نمایش‌ها و اجرای کنسرت‌ها توسط هنرمندان برجسته را می‌توان از برنامه‌های جشنواره شکسپیر دانست. هر سال جمعیت زیادی در آمفی‌تئاتر مشرف به دریای مدیترانه برای تماشای این نمایش‌ها جمع می‌شوند.

۱۲. جشنواره پافوس آفرودیت

جشنواره های قبرس

جشنواره پافوس آفرودیت، یکی از جشنواره‌های هنرهای نمایشی قبرس است که در فضای باز قلعه پافوس برگزار می‌شود. سه اجرای اپرای پشت سر هم در اوایل سپتامبر اجرا می‌شود و هنرمندان محلی و بین‌المللی در این مراسم حضور دارند و تجربه‌ای را برای شما رقم می‌زنند که در تمام طول عمر فراموش نخواهید کرد.

۱۳. جشنواره بین‌المللی کیپریا

جشنواره های قبرس

جشنواره بین‌المللی کیپریا، بزرگ‌ترین جشنواره فرهنگی قبرس محسوب می‌شود و گردشگران این فرصت را پیدا می‌کنند تا برخی از هنرمندان محلی و بین‌المللی را در اقصانقاط قبرس از نزدیک ببینند. طیف گسترده‌ای از هنرمندان از نمایش و اپرا گرفته تا باله و سینما به هنرنمایی می‌پردازند.

 

 

مطالب مرتبط:

منبع kiprinform

دیدگاه