فرودگاه زاهدان ؛ معرفی فرودگاه های ایران

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا پنجشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
فرودگاه زاهدان ؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه بین‌المللی زاهدان مهم‌ترین فرودگاه استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود که حدود ۶۵ سال پیش به‌صورت رسمی آغاز به کار کرده است.

استان سیستان و بلوچستان با مساحت حدود ۱۸۲ هزار کیلومتر مربع در جنوب شرقی ایران پهناورترین استان کشور محسوب می‌شود. این استان مرزهای طولانی آبی و خاکی با کشورهای پاکستان، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس دارد و از این‌رو، از موقعیت استراتژیکی برخوردار است.

زاهدان یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان، در محدوده شمالی این استان قرار دارد. زاهدان به جهت مرزی بودن، از موقعیت استراتژیک جغرافیایی، تجاری و نظامی و شرایط خاص برخوردار است؛ به‌گونه‌ای که از یک‌سو راه‌آهن پاکستان که از مرز میرجاوه وارد ایران می‌شود و از سوی دیگر راه‌آهن سراسری ایران به این شهر منتهی می‌شود. البته هشتمین فرودگاه ایران نیز در شهر زاهدان قرار دارد که از ۶۵ سال قبل فعالیت خود را رسما آغاز کرده است.

فرودگاه زاهدان

تاریخچه

فرودگاه زاهدان در جنوب شرقی شهر زاهدان، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و مهم‌ترین فرودگاه این استان است. این فرودگاه در سال ۱۳۳۲ به‌طور رسمی افتتاح شده و به‌عنوان هشتمین فرودگاه بین‌المللی کشور و دارا بودن موقعیت ویژه‌ای که در شرق کشور از آن برخوردار است، اهمیت بسزایی در حمل و نقل و توسعه استان دارد.

فرودگاه زاهدان

اوایل اين فرودگاه جهت استفاده برای پست و گمرک بود و و از دو چادر تشكيل می‌شد. پس از بهره‌برداری در همان سال شروع عمليات ساخت ساختمان آن آغاز شد. در يكی از اسناد استانداری سيستان و بلوچستان در سال ۱۳۳۵ آمده است: در سفر دولت وقت در شانزدهم مرداد ۱۳۳۵ هواپيمای دولتی روی باند جديد جلو عمارت جديد گمرک هدايت و متوقف شده كه خود نشان‌دهنده وجود ساختمان جديد فرودگاه در سال ۱۳۳۵ است.

فرودگاه زاهدان

عکس: خبرگزاری ایرنا

در ابتدا يک پرواز در هفته توسط شركت هواپيمايی ايران در مسير تهران، يزد، زاهدان، كراچی و بمبئی انجام می‌شد كه از اين طريق تجار ايرانی را جابه‌جا می‌كرد. اين پرواز گواه اين است كه فرودگاه زاهدان از همان ابتدا پرواز بين‌المللی انجام می‌داده است.

پایانه‌ها و امکانات رفاهی

فرودگاه زاهدان

عکس: www.knaviation.net

هم‌اكنون مساحت فرودگاه زاهدان ۹۰۰ هكتار و دارای سه ترمينال داخلی، بين‌المللی و حج است كه هر كدام به ترتيب ۴۲۰۰، ۲۰۰۰ و ۱۲۵۰ متر مربع مساحت دارند. علاوه بر این، ترمینال‌های فرودگاه زاهدان امکانات رفاهی مانند غرفه‌های تجاری، شعبه‌‌های بانکی، رستوران و بوفه، اتاق سیگار، اتاق مادر و کودک، مانتیور لمسی راهنمای گردشگری مسافر و... دارند.

فرودگاه زاهدان به‌صورت ۲۴ ساعته عملياتی است و دارای سيستم‌های ناوبری مانند ILS-RCAG-NDB. DME-VOR است. فرودگاه بين‌المللی زاهدان از نظر ایمنی زمینی دارای CAT7 است.

مشخصات فرودگاه

فرودگاه زاهدان

 • نوع فرودگاه: عمومی (مسافری)
 • کد یاتا: ZAH
 • کد ایکائو: OIZH
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۹۱ متر
 • شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه زاهدان:  هواپیمایی عراق، ایران‌ایر، ایران‌ایرتور، آسمان و ماهان
 • فاصله هوایی تا تهران: ۱۱۲۱ کیلومتر معادل یک ساعت و ۵۴ دقیقه پروازی

موقعیت جغرافیایی و اطلاعات تماس

 • نشانی: زاهدان، بلوار شهید مطهری، فرودگاه بین‌المللی زاهدان
 • مرکز تلفن: ۳۲۲۲۷۷۴ (۰۵۴۱)
 • تلفن مستقیم: ۳۲۳۶۳۰۸۷
 • دورنگار: ۳۲۶۳۰۸۷
 • پست الکترونیک: zahedanravabet@gmail.com
 • وب‌سایت: zahedan.airport.ir

اطلاعات پرواز

فرودگاه زاهدان به شهرهای تهران، مشهد، كرمان، اصفهان، شيراز، چابهار و گرگان پرواز دارد و در مسيرهای بين‌المللی به مسير دبی برنامه‌ای و مسيرهای دمشق ، بغداد، نجف و جده به‌صورت غير برنامه‌ای پرواز دارد.

به‌دنبال خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما داخلی در کمترین زمان هستید؟ ما در کجارو این امکان را فراهم کرده‌ایم که با یک جستجو ساده بتوانید انواع بلیط‌های هواپیما را یک‌جا با یکدیگر مقایسه کرده و از آژانس‌های هواپیمایی معتبر خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه