زیباترین پارک های ملی اروپا؛ از پارک ملی دورمیتور تا دریاچه های پلیتویک (قسمت دوم)

مریم حیدرشناس
مریم حیدرشناس چهار شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
زیباترین پارک های ملی  اروپا؛ از پارک ملی دورمیتور تا دریاچه های پلیتویک (قسمت دوم)

در قاره سرسبز اروپا پارک‌های ملی طبیعی خیره‌کننده‌ای وجود دارد که دارای جنگل‌های انبوه، دریاچه‌های زیبا و چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای هستند. با کجارو همراه باشید.

در بخش اول مقاله « زیباترین پارک‌های ملی در اروپا» نیمی از ۱۴ پارک ملی برتر در قاره سبز را با هم مرور کردیم. در ادامه سایر پارک‌های ملی اروپا را برای شما خواهیم گفت تا به برترین آن برسیم.

  پارک ملی دورمیتور

پارک ملی در اروپا

پارک ملی دورمیتور (Durmitor) در مونته‌نگرو واقع شده است. این پارک قله‌های متعددی دارد که با زاویه‌ای تیز بالا رفته‌اند و توسط تنگ‌دره‌های بسیاری احاطه شده است.

بازدید از این پارک به کسانی توصیه می‌شود که عاشق فتح قله‌ها هستند و از دیدن رودخانه‌های یخچالی و انجام ورزش‌هایی همچون اسکی و اسنوبرد لذت می‌برند. این پارک زیبا جزو میراث جهانی یونسکو هم قرار گرفته است.

  لوچ لوموند و تروساچ

پارک ملی در اروپا

در مرکز اسکاتلند پارک ملی تروساچ (Trossachs) و لوچ لوموند (Loch Lomond) دیده می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ملی بریتانیا است. کوه‌های خیره‌کننده‌ای مثل «بن مور» (Ben More)، «بی لوموند» (Be Lomond) و «استاب بینین» (Stob Binnein) در این پارک قرار دارند.

 این پارک مخصوص افرادی است که عاشق پیاده‌روی در طبیعت هستند. در این پارک تعداد انگشت شماری روستای کوچک هم وجود دارد که می‌توان برای صرف نهار در آن‌ها توقف کرد.

  پارک ملی اردسا

پارک ملی در اروپا

پارک ملی اردسا (Ordesa) از جمله زیباترین و اولین پارک‌های ملی اروپا به شمار می‌رود. این پارک زیبا ۱۵۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و در مرز فرانسه و اسپانیا واقع شده است.

در پارک ملی اردسا رودهای خروشان، دره‌های سرسبز، آبشارها، صخره‌های عمودی و سبزه‌زارهای انبوه به چشم می‌خورد. این پارک مکانی معرکه برای دوست‌داران حیات‌وحش است؛ چراکه زیستگاه مارموت، گراز وحشی، بز کوهی، جغد، عقاب طلایی، کرکس، شاهین و انواع مختلف پرندگان است.

  پارک ملی واتناجوکول

پارک ملی در اروپا

پارک ملی واتناجوکول (Vatnajökull) در جزیره ایسلند واقع شده است. در مرکز این پارک باشکوه یخچال طبیعی واتناجوکول قرار دارد. سراسر این پارک مملو از تضاد است که شامل قله‌های برفی کوه‌ها، رودخانه‌های آبی عمیق و حتی بعضی مناطق زمین‌گرمایی در حال حاضر‌ فعال می‌شود.

برجسته‌ترین مکان در این پارک تالاب یخچال طبیعی جوکولسارلون (Jokulsarlon) است که کوه‌های یخی و دو آبشار زیبا به نام اسوارتیفوس (Svartifoss) و دتیفوسیس (Dettifosis) زیبایی آن را تکمیل می‌کنند.

جذاب‌ترین شیوه برای کشف این پارک ملی پیاده‌روی در آن است. برای کسانی هم که می‌خواهند شب را در این پارک سپری کنند، کمپ‌های بسیاری تعبیه شده است.

  پارک ملی تریگلاو

پارک ملی در اروپا

پارک ملی تریگلاو (Triglav) تنها پارک ملی اسلوونی است که کوه تریگلاو، یعنی بلندترین قله در اسلونی با ارتفاع ۲۸۶۴ متر را احاطه کرده است. در این پارک ملی کوه‌های بلند و دره‌های سرسبز در کنار هم دیده می‌شوند. این مکان برای کوه‌نوردان حرفه‌ای بسیار ایده‌آل است.

رودهای سوکا (soca) و ساوا (Sava) در این پارک جریان دارند که در نهایت به دریای سیاه و آدریانیک می‌رسند. اما دریاچه‌های این پارک جاذبه‌ی اصلی آن محسوب می‌شود که مردم اسلونی و گردشگران سراسر دنیا را به سوی این مکان زیبا می‌کشانند.

  پارک ملی هوهه تائرن

پارک ملی در اروپا

پارک ملی هوهه تائرن (Hohe Tauern) در رشته کوه‌های آلپ شرقی و مرکزی در اتریش واقع شده است و بزرگ‌ترین طبیعت در کوه‌های آلپ محسوب می‌شود.

یخچال‌های طبیعی، جنگل‌ها و آبشارهای بسیاری در این پارک دیده می‌شود. از فعالیت‌های مورد علاقه در این پارک می‌توان به پیاده‌روی در آن و بالا رفتن از قله‌های اصلی آن اشاره کرد. اگرچه با رانندگی در این پارک و عبور از تونل‌های آن هم به همان اندازه می‌توان از مناظر آن لذت برد.

 پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک

پارک ملی در اروپا

اما می‌رسیم به پارکی که رتبه‌ی نخست را درمیان پارک‌های ملی اروپا به خود اختصاص داده است. پارک ملی زیبایی به نام «دریاچه‌های پلیتویک» (Plitvice) که در میانه‌ی کشور کرواسی در جنوب شرقی اروپا واقع شده است.

این پارک زیبا به صورت جنگلی است که ۱۶ دریاچه رنگارنگ در آن دیده می‌شود. هریک از این دریاچه‌ها با آبشارهایی به هم متصل شده‌اند و منظره‌ای خیره‌کننده خلق کرده‌اند. این پارک معرکه جزو میراث جهانی یونسکو هم محسوب می‌شود.

جنگل‌های این پارک ملی، مملو از درختان راش، صنوبر و کاج است که زیستگاهی برای خرس، گرگ، خفاش و سیاه گوش هستند.

مطالب مرتبط:

منبع touropia

دیدگاه