تور مجازی: کوه های رنگارنگ ژئوپارک ژانگی دانکسیا؛ چین

زینب موحدی
زینب موحدی سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
تور مجازی: کوه های رنگارنگ ژئوپارک ژانگی دانکسیا؛ چین

پارک ملی ژئولوژی ژانگی دانکسیا در چین که شهرتش را مرهون سازه‌های سنگی رنگارنگ خود است، حاصل همکاری چندین میلیون ساله‌ی ابر و باد و مه و خورشید و فلک است. 

چین از لندفرم‌های زیبا و منحصربه‌فردی برخوردار است که از کلمه‌ی ویژه‌ای برای توصیف استفاده می‌شود: دانکسیا (Danxia). این اسم به مناظر مختلفی پوشیده از ماسه‌های قرمز اشاره می‌کند که سراسر آن را صخره‌های رنگی شیب‌دار فرا گرفته است.

لندفرم‌های دانکسیا در چند منطقه از چین به چشم می‌خورند؛ یک ژئوپارک ملی در نزدیکی ژانگی هست که نام همین منطقه را هم با خود یدک می‌کشد. کوه‌های رنگارنگ ژانگی دانکسیا، به اعتقاد خیلی از رسانه‌های جمعی، یکی از چشم‌نوازترین لندفرم‌های چین و مقصد خیلی از برنامه‌های تور چین است. 

ژانگی دانکسیا

ژئوپارک ژانگی دانکسیا در چین

به نظر می‌رسد که پیدایش چشم‌اندازهای کوهستانی زیبای ژئوپارک ژانگی دانکسیا (Zhangye Danxia Geopark)، حاصل فرایندهای خاص زمین‌شناسی، شرایط آب و هوایی و گذشت زمان است. ۸۰ میلیون سال پیش، دریاچه‌ای در این منطقه وجود داشت که حالا، رسوب‌های جا مانده از ماسه سنگ‌ها و سایر مواد معدنی آن، جای آب خشک شده‌ی دریاچه را گرفته و در گذشت زمان، فعالیت‌های صفحه‌های تکتونیک زمین باعث شکل‌گیری این لندفرم کوهستانی شد که در مسیر تکاملش به این شکل طی سال‌های متمادی، از فرسایش ناشی از بارش باران و وزن باد هم بی‌نصیب نمانده است. 

ژانگی دانکسیا

ژئوپارک ژانگی دانکسیا در چین

حاصل این رویدادها، پدیدآمدن منظره‌ای منحصربه‌فرد از غارها، آبگیرها، دره‌ها و ستون‌ها است که مساحتی به وسعت ۳۲۲ کیلومتر مربع را در بر گرفته است. هیچ‌کدام از این سازه‌ها شبیه دیگری نیستند؛ رنگ قرمز نسبت به رنگ‌های دیگر غالب است و طیف‌های متفاوت این رنگ را در همه‌جا می‌توان دید؛ بافت‌ها و اندازه‌ها نیز با هم فرق می‌کنند. محیط، در نتیجه‌ی تغییر زاویه‌ی تابش خورشید و محل سایه، رنگ متفاوتی به خود می‌گیرد.

جاده‌ی ابریشم در زمان‌های دور از قلب زمین‌هایی عبور می‌کرد که اکنون ژئوپارک ژانگی دانکسیا در آن واقع شده است. مارکوپولو، جهانگرد معروف ونیزی هم‌زمانی برای تماشای این رنگین کمان نفس‌گیر، قدم به این سرزمین شگفت‌آور گذاشته بود. در سال ۲۰۱۰، ژانگی دانکسیا به‌همراه پنج لندفرم دانکسیای دیگر که همگی در بخش نیمه حاره‌ی جنوب شرقی چین قرار گرفته‌اند، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شدند.

گالری عکس‌های لندفرم دانکسیا در ژئوپارک ژانگی دانکسیا

امروزه، گردشگران زیادی با استفاده از تور برای دیدن این شگفتی زمین‌شناختی به چین می‌آیند، بنابراین مسیرها دسترسی و سایبان‌های چوبی زیادی برای رفاه حال آن‌ها و حفاظت از محیط ساخته‌اند و حالا، فرصت دیگری برای ستایش این کوه‌های رنگارنگ مرموز و اعجاب‌انگیز فراهم شده است: تور مجازی این پدیده‌ی زمین‌شناختی را تماشا کنید و لذت ببرید.

تور مجازی ژانگی دانکسیا

مطالب مرتبط:

منبع airpano

دیدگاه