هواپیمایی اتحاد؛ معرفی ایرلاین های ایران و جهان

عماد جعفری
سه شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
هواپیمایی اتحاد؛  معرفی ایرلاین های ایران و جهان

هواپیمایی اتحاد یا ایرلاین اتحاد ایرویز یکی از بزرگترین ایرلاین‌های دنیا است که با ۱۲۷ فروند هواپیمای مدرن به بیش از ۱۲۰ مقصد در آفریقا، آسیای میانه، آسیا، اروپا، استرالیا و آمریکا پرواز انجام می‌دهد. 

شرکت هوایپیمایی اتحاد یا ایرلاین اتحاد ایرویز، شرکت هواپیمایی حامل پرچم امارات متحده عربی  و بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی آن بعد از ایرلاین امارات است. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در شهر ابوظبی قرار گرفته و فرودگاه بین‌المللی ابوظبی، قطب و آشیانه اصلی آن است. فعالیت شرکت هواپیمایی اتحاد از نوامبر سال ۲۰۰۳، با فرمان شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، اولین رئیس جمهور امارات متحده عربی آغاز شد. این شرکت هواپیمایی که اولین پرواز خود را به شهر العین، زادگاه خلیفه آل نهیان، انجام داد، سال ۲۰۰۴ با سفارش ۵ عدد بوئینگ و ۲۴ عدد ایرباس به تجهیز ناوگان خود پرداخت.

هوایپیمایی اتحاد

در حال حاضر، این شرکت هواپیمایی هر هفته حدود ۱۰۰۰ پرواز به بیش از ۱۲۰ مقصد در آفریقا، آسیای میانه، آسیا، اروپا، استرالیا و آمریکا انجام می‌دهد. در سال ۲۰۱۵، هواپیمایی اتحاد ۸/۱۴ مسافر جا به جا کرد که نسبت به سال گذشته‌اش ۲۲ درصد افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۶ نیز سایت world airline awards که شرکت‌های هوایی جهان را رده بندی می‌کند، شرکت هواپیمایی اتحاد را به عنوان ششمین خط هوایی برتر سال انتخاب کرد.

یکی از ارکان اصلی فعالیت شرکت هواپیمایی اتحاد، خرید سهم از دیگر شرکت‌های هواپیمایی است. شرکت‌هایی مانند ایر سربیا (۴۹%)، ایر برلین (۲۹.۲۱%)، آلیتالیا (۴۹%)، داروین ایرلاین (۳۴%) و جت ایرویز (۲۴%). طبق اعلام موسسه اروپایی jacdec، شرکت هواپیمایی اتحاد یکی از ده شرکت هواپیمایی برتر جهان از نظر امنیت پرواز است.

هوایپیمایی اتحاد

تاریخچه هواپیمایی اتحاد

هوایپیمایی اتحاد

شرکت هواپیمایی اتحاد، Etihad Airways، در سال ۲۰۰۳ توسط خاندان سلطنتی شیخ نشین ابوظبی تأسیس شد. پایگاه اصلی هواپیمایی اتحاد در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی بوده و دفتر مرکزی آن در شهرک خلیفه ابوظبی قرار دارد. اتحاد ایرویز در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۰.۳ میلیون مسافر را جابه‌جا کرده است که نسبت به سال قبل رشدی ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. این شرکت امروزه جزو بیست شرکت مطرح هوایی جهان و یکی از پیشرفته‌ترین ایرلاین‌های منطقه خلیج‌فارس محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های بارز این شرکت، عقد قراردادهای متعدد همکاری با شرکت‌های مطرح هواپیمایی جهان و حتی پیمان اتحاد با آنها است؛ از مشهورترین این شرکت‌ها می‌توان به داروین، ایربرلین، جت‌ایرویز هند و ویرجین‌ایر استرالیا اشاره کرد.

 تبلیغات هواپیمایی اتحاد

از مهم‌ترین فعالیت‌های اسپانسری شرکت هواپیمایی اتحاد می‌توان به حامی اصلی لیگ فوتبال آمریکا و کانادا در سال ۲۰۱۴، اسپانسر رسمی دسته اول لیگ فوتبال قبرس در سال ۲۰۱۳، حامی لیگ «هارلینگ»* جوانان ایرلند در سال ۲۰۰۸ و... اشاره کرد.

*هارلینگ (Hurling): نوعی ورزش سنتی ایرلندی که شبیه راگبی و منشا ایجاد ورزش راگبی شناخته می‌شود.

مقاصد هواپیمایی اتحاد

هوایپیمایی اتحاد

ایرلاین اتحاد در کنار بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان مانند بریتیش ایرویز، دلتا ایرلاینز، قطر ایرویز و ...، به هر ۶ قاره جهان پرواز دارد. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر روزانه به ۹۶ مقصد در خاورمیانه، اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا، آسیا و استرالیا پرواز مستقیم از فرودگاه بین‌المللی ابوظبی دارد.

ناوگان هواپیمایی اتحاد

هوایپیمایی اتحاد

ناوگان شرکت هواپیمایی اتحاد از ۱۲۷ فروند هواپیمای مدرن، متشکل از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ تشکیل‌ شده است. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر ۱۹۴ هواپیمای نو نیز در دست سفارش دارد.

هواپیماتعداد در ناوگان (فروند)
ایرباس A319-100۲
ایرباس A320-200۲۳
ایرباس A321-200۱۰
ایرباس A330-200۲۰
ایرباس A330-300۱۰
ایرباس A340-500۳
ایرباس A340-600۷
ایرباس A350-900۴۰
ایرباس A380-800۸
ایرباس A747-400F۴
بوئینگ 777-200LR۵
بوئینگ 777-300ER۲۴
بوئینگ 787-9۹
بوئینگ 747-400F۱
بوئینگ 747-8F۱
بوئینگ 777F۵

باربری (کارگو) هواپیمایی اتحاد

هوایپیمایی اتحاد

سه بوئینگ B777F، دو بوئینگ 400F-747 و چند ایرباس A330 و بوئینگ دیگر ناوگان ۱۰ فروندی باربری این شرکت را تشکیل می‌دهند که در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۶۸ هزار تن بار را جابه‌جا نمودند. اگرچه هدف این شرکت حمل بیش از ۵۰۰ هزار تن بار در سال است.

کلاس‌های پروازی هواپیمایی اتحاد

هوایپیمایی اتحاد

از دسامبر سال ۲۰۱۴، با آغاز به کار هواپیماهای ایرباس A380s و بوئینگ 787-9کلاس‌های پروازی جدیدی با نام رزیدنس، آپارتمنتس، فرست کلاس سوت، بیزینس استودیو و اکونومی اسمارت سیت در شرکت هواپیمایی اتحاد معرفی شدند.

به جز کلاس پروازی رزیدنس و آپارتمنتس که مختص هواپیماهای ایرباس A380s است، بقیه کلاس‌های پروازی در تمام هواپیماهای این شرکت موجود است.

رزیدنس (The Residence)

هوایپیمایی اتحاد

این کلاس پروازی که فقط در هواپیماهای ایرباس A380s موجود است، دارای کابین‌هایی یک نفره و دو نفره است و در هر هواپیما تنها سه کابین از آن وجود دارد. این کابین‌ها دارای اتاق نشیمن، اتاق خواب و دستشویی و حمام جداگانه، به همراه امکاناتی چون مبل راحتی، تخت دو نفره و تلویزیون هستند.

فرست کلاس آپارتمنت (First Class Apartment)

هوایپیمایی اتحاد

فرست کلاس آپارتمنت در هر هواپیما تنها ۹ جایگاه از آن به فروش می‌رسد، دارای صندلی، تخت و محل سرو غذای جداگانه است. این کلاس پروازی در هواپیمایی اتحاد، بهترین فرست کلاس در میان شرکت‌های هواپیمایی، از نظر نوآوری‌های لوکس شده است.

فرست کلاس سوئیت (First Class suite)

هوایپیمایی اتحاد

فرست کلاس سوئیت که تنها در هواپیماهای بوئینگ 787-9s قرار دارد، مخصوص هواپیماهایی با عرض باریک‌تر است و شامل یک تخت جداگانه با صندلی‌هایی بزرگ و راحت می‌شود.

بیزینس استودیو (Business Studio)

هوایپیمایی اتحاد

بیزینس استودیو دو مدل دارد؛ یکی با ۷۰ عدد صندلی در هواپیماهای ایرباس A380s، و یکی با ۲۸ عدد صندلی در هواپیماهای بوئینگ 787-9s قرار گرفته است. صندلی‌های این کلاس پروازی ۲۲ اینچی هستند و قابلیت تبدیل‌شدن به تخت را دارند.

اکونومی اسمارت سیت (Economy Smart Seat)

اکونومی اسمارت سیت صندلی‌هایی ۱۷ تا ۱۹ اینچی دارد که هریک دارای یک تاچ اسکرین با سرگرمی‌های مختلف هستند.

بار مجاز در هواپیمایی اتحاد

مقدار بار مجاز برای تمام کشورهای جهان به جز آمریکا، کانادا و برزیل به شرح زیر است:

  • فرست کلاس: حدکثر وزن ۴۰ کیلوگرم و ابعاد ۹۰×۷۲×۴۵ سانتیمتر
  • بیزینس کلاس: دو کیف با وزن کلی ۱۲ کیلوگرم با حداکثر ابعاد ۱۱۱ سانتیمتر در مجموع (مجموع طول و عرض و ارتفاع)
  • اکونومی: حداکثر وزن ۳۰ کیلو و ابعاد کلی ۹۰ سانتی برای قسمت بار و یک کیف ۷ کیلویی با همان ابعاد به‌صورت همراه
  • وزن بار کودکان نیز نباید از ۱۰ کیلوگرم تجاوز کند.

جوایز اهدایی به هواپیمایی اتحاد

هوایپیمایی اتحاد

این شرکت با وجود طول عمر کوتاه خود از زمان تشکیل جوایز متعددی را تصاحب کرده است. از مهم‌ترین این جوایز که تعداد آنها به ۳۰ عنوان می‌رسد می‌شود به موارد زیر اشاره نمود:

  • بهتری شرکت هواپیمایی جهان در سال ۲۰۰۹ از لحاظ داشتن بهترین صندلی‌های بیزینس کلاس
  • ایرلاین پیشرو جهان در سال ۲۰۰۹- ۲۰۱۰- ۲۰۱۱- ۲۰۱۲
  • ایرلاین پیشروی جهان در سال 2013 از لحاظ برتر بودن کابین‌های فرست کلاس
  • انتخاب شده توسط Skytrax به عنوان بهترین ایرلاین جهان در کابین‌های فرست کلاس در سال ۲۰۱۰ و در تمام بخش‌های کابین‌های فرست کلاس در سال ۲۰۱۳

حادثه در هواپیمایی اتحاد

هوایپیمایی اتحاد

پانزدهم نوامبر سال ۲۰۰۷، یک فروند هواپیمای ایرباس A340-600، در حال آزمون برای تحویل به شرکت هواپیمایی اتحاد بود که دچار حادثه شد. در این حادثه که در شهر تولوز فرانسه اتفاق افتاد، مهندسان در حال آزمایش موتورهای هواپیما بودند که ناگهان هواپیما حرکت و از روی چوب چرخ‌ها پرش کرده و با دیواره بتنی روبروی هواپیما برخورد می‌کند. این حادثه منجر به مجروح شدن ۵ نفر از سرنشینان هواپیما شد و هواپیمای آن نیز غیرقابل تعمیر اعلام شد.

دیدگاه