بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو، جمهوری آذربایجان

حمیده کریمی
حمیده کریمی چهار شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو، جمهوری آذربایجان

قدم زدن در بازارهای خیابانی و تماشای زندگی روزمره مردم یکی از بهترین روش‌ها برای آشنایی با سبک زندگی در یک کشور خارجی است. در باکو، بازارچه‌های خیابانی متعددی وجود دارد که می‌توانید گشت و گذار در آن را تجربه کنید.

بازدید از بازارچه‌ها فرصت خوبی برای آشنایی با سبک زندگی اهالی یک منطقه است. در بازارچه‌ها به‌راحتی می‌توانید از نزدیک فرهنگ و سبک زندگی مردم را تماشا کنید. علاوه بر این می‌توانید محصولات بومی و سوغات بخرید و دوستان و آشنایان خود را در خاطرات سفرتان، شریک کنید.

نه‌تنها در باکو بلکه در بسیاری از شهرهای دنیا به‌خصوص در آسیا، بازارچه‌های خیابانی و بازارهای کوچک و بزرگی وجود دارند که جزو جاذبه‌های توریستی هستند. البته معمولا توریست‌های کنجکاو به این بازارها به‌خصوص بازارهای کوچک‌تر سر می‌زنند.

تضاد جالبی در بازارچه‌های باکو و ساختمان‌ها و جاذبه‌های مجلل و گران‌قیمت آن وجود دارد. تور باکو یکی از تورهای پرطرفدار خارجی است. بسیاری از آژانس‌های گردشگری برای باکو تورهای متعددی دارند. اگر قصد دارید سفر خارجی بروید و باکو را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اید، با کمک کجارو می‌توانید تورهای ارائه شده توسط بهترین و معتبرترین آژانس‌های گردشگری را جست‌وجو کنید. در نهایت، با توجه به قیمت و تاریخ مد نظرتان می‌توانید بهترین تور را برای سفر به باکو انتخاب کنید.

آفر تور باکو

در باکو، فرصت بازدید از بازارچه‌های خیابانی را از دست ندهید. در ادامه، چند مورد از این بازارها را معرفی می‌کنیم.

نکاتی در مورد بازارچه‌های خیابانی در باکو

قبل از اینکه بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو را معرفی کنیم، بد نیست نکاتی را در مورد این بازارها عنوان کنیم. بازارها تنوع زیادی دارند؛ از بازارهای شلوغ و پرزرق و برق گرفته تا بازارچه‌های کوچک با غرفه‌های محدود که چندان شناخته شده هم نیستند و سوغاتی‌های توریستی می‌فروشند. برخی دیگر از بازارها به فروش میوه و محصولات تازه اختصاص دارند. انواع اسنک و لباس در کنار خیابان‌ها و در این بازارها در کنار سایر محصولات عرضه می‌شود.

مشهورترین بازارهای باکو دو مورد هستند. یکی تازه بازار و دیگری یاسیل بازار. دیگر بازارها زیاد مشهور نیستند و تقریبا هیچ توریستی به آن‌ها سر نمی‌زند بنابراین برای پیدا کردن آن‌ها ممکن است با مشکل مواجه شوید و باید از اهالی کمک بگیرید.

اگر می‌خواهید سریع‌تر به این بازارها دسترسی پیدا کنید، می‌توانید از راهنمایان تور کمک بگیرید یا اینکه از پذیرش هتل، مسیر رسیدن به بازار را بپرسید.

در آذربایجان زیاد مردم به زبان انگلیسی تسلط ندارند به‌خصوص در نواحی حومه. بد نیست که اصطلاحات ضروری زبان آذربایجان یا روسی را یاد بگیرید تا بهتر بتوانید با اهالی گفت‌وگو کنید.

تازه بازار

بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو

اگر می‌خواهید سبک زندگی محلی و فرهنگ آذربایجان آشنا شوید بدون اینکه از پایتخت فاصله بگیرید، حتما به تازه بازار سر بزنید. تازه بازار بزرگترین بازار باکو است و درنیمه راه مسیر بین Nizami و ایستگاه متروی ۲۸ مه قرار دارد.

بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو

اهالی شهر می‌گویند که این بازار ۷۰ سال پیش راه افتاده است و در زمان شوروی نیز فعالیت می کرده است. امروزه مردم از این بازار محصولات تازه، آجیل، سبزیجات معطر و ادویه می‌خرند. ماهیان دریای خزر و غذاهای محلی آذربایجان نیز در بعضی غرفه‌ها عرضه می‌شود. این بازار فرصت خوبی برای ثبت عکس‌های رنگارنگ و زیبا از سبک زندگی اهالی شهر است.

ساعت کار بازار از ساعت ۸ صبح تا ۷ بعدازظهر است.

یاسیل بازار

بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو

یاسیل بازار یا بازار سبز، یکی از اصیل‌ترین و بومی‌ترین تجربه‌های سفر شما به باکو را رقم می‌زند. وقتی در مرکز شهر، در ایچری شهر و در مراکز خرید بزرگ باکو قدم می‌زنید، قشر عادی باکو را نمی بینید. ولی در این بازار که بازار محبوب اهالی شهر است، می‌توانید زندگی مردم عادی را از نزدیک تماشا کنید.

همان طور که از اسم این بازار می‌توانید حدس بزنید، به فروش محصولات تازه و ارگانیک اختصاص دارد.

فروشندگانی از سراسر آذربایجان، محصولات ارگانیک و انواع میوه‌های بومی را در این بازار عرضه می‌کنند. قیمت‌های پایین و مشارکت مستقیم در اقتصاد محلی، باعث شده این بازار فرصتی عالی برای همه باشد.

هم فروشندگان و هم خریداران و هم گردشگران از حضور در این بازار منفعت می‌برند. فروشندگان محصولات خود را مستقیم عرضه می‌کنند، خریداران، محصولات مورد نظر را با قیمت مطلوب مستقیما از تولیدکننده می‌خرند. گردشگران نیز با گشت و گذار در بازار، سبک زندگی مردم را می‌بینند و اگر نیاز به خرید داشته باشند، تازه‌ترین و مرغوب‌ترین محصولات تازه را می‌خرند.

بازارچه محلی روسی

این بازارچه محلی در منطقه Sanbunchu قرار دارد و چهره واقعی زندگی ساکنان شهر را به تصویر می‌کشد. در این بازار، فروشندگان اشیا و یادگاری‌هایی از دوران شوروی، لباس‌های قدیمی و وسایل الکترونیکی می‌فروشند. در زمان شوروی اهالی منطقه که کم درآمد بودند روزهای آخر هفته به این بازار می‌رفتند تا بتوانند با فروش این‌گونه اجناس، درآمد اندکی داشته باشند. این بازار هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. پیدا کردن این بازارچه کار راحتی نیست و باید از اهالی منطقه برای پیدا کردن آن کمک بگیرید.

این بازارچه روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر باز است.

بازارهای ایچری شهر

بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو

یکی از بهترین تفریحاتی که می‌توانید در باکو داشته باشید، گشت و گذار در منطقه قدیمی و قرون‌وسطایی ایچری شهر است. هر جایی که گردشگران مرفه حضور داشته باشند، سر و کله فروشندگان هم پیدا می‌شود. در خیابان‌های قدیمی این منطقه  می‌توانید قدم بزنید و از مقابل فروشگاه‌ها و مغازه‌های کوچک بگذرید. این مغازه‌ها معمولا فرش‌های سنتی آذربایجان را می‌فروشند. بقیه مغازه‌ها به فروش سوغاتی‌هایی مثل مگنت و جاکلیدی و یادگاری‌هایی از دوران شوروی اختصاص دارند.

معمولا ساعت کار این مغازه‌ها از ۸ صبح تا ۱۰ شب است.

بازارچه‌های دیگر باکو

بهترین بازارچه‌های خیابانی باکو

وقتی از باکو دیدن می‌کنید و از خیابان‌ها می‌گذرید، در گوشه و کنار شهر، به فروشنده‌های مختلفی برخورد می‌کنید که مغازه‌های بزرگ و لوکس ندارند. بعضی از آن‌ها در صندوق ماشین خود، محصولاتی را به کوچه و خیابان آورده‌اند و می‌فروشند. برخی دیگر غرفه‌هایی در خیابان ایجاد کرده‌اند و بعضی دیگر دست‌فروشی می‌کنند.

این فروشنده‌ها محصولات مختلفی دارند. یا گل‌فروشی می‌کنند یا غذاهای سنتی آذربایجان را عرضه می‌کنند.

توریست‌های کنجکاو و ماجراجو ممکن است به بازار آهن سر بزنند. در این بازار، صنعتگران محصولات دست‌ساز خود را عرضه می‌کنند. قبل از اینکه برای سر زدن به این بازارهای کوچک و محلی هیجان‌زده شوید حتما از کمک یکی از اهالی استفاده کنید و توصیه‌های او را جدی بگیرید.

مطالب مرتبط:

منبع theculturetrip

دیدگاه