جشن ثبت جهانی جنگل ابر در بسطام برگزار می‌شود

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا یکشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
جشن ثبت جهانی جنگل ابر در بسطام برگزار می‌شود

طبق اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان جشن ثبت جهانی جنگل ابر آبان ماه امسال در بسطام برگزار خواهد شد.

مهدی جمال، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، از برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل ابر در روزهای ۲۱ و ۲۲ آبان در بخش بسطام شهرستان شاهرود خبر داد و افزود:

جشن ثبت جهانی جنگل ابر هم‌زمان با برگزاری جشن ملی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به‌طور هم‌زمان در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، سمنان و خراسان شمالی برگزار می‌شود.

او با اشاره به ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو، تصریح کرد:

یک ناحیه از ۶ ناحیه این جنگل‌ها که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است به جنگل ابر شاهرود اختصاص دارد، با ثبت این مجموعه جنگل ارزشمند با عنوان جنگل‌های هیرکانی، استان سمنان دارای نخستین اثر ثبت جهانی شد.

جمال گفت:

جنگل ابر شاهرود به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد در سطح ملی مطرح شده و ثبت جهانی آن زمینه معرفی هرچه بیشتر این میراث طبیعی را در سطح بین‌المللی فراهم کرده است.

در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو، جنگل‌های هیرکانی ایران به ثبت جهانی رسید. جنگل‌های هیرکانی پس از بیابان لوت، دومین اثر بزرگ طبیعی ایران بوده که در فهرست جهانی قرار گرفته است. جنگل‌های هیرکانی در بخش‌هایی از پنج استان سمنان، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی قرار دارند.

منطقه ابر در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود استان سمنان قرار دارد و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی استان سمنان محسوب می‌شود. این منطقه که به نام جنگل‌های ابر معروف است، ارتفاعات آن به‌شکل چمنزار بوده و مراتع آن دارای درخت است و در پایین‌دست آن نیز جنگل با گونه‌های متنوع دیده می‌شود.

عکس کاور: علی حاج‌زوار

مطالب مرتبط:

دیدگاه