ثبت جهانی موزه تاریخ پزشکی بوشهر

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی جمعه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
ثبت جهانی موزه تاریخ پزشکی بوشهر

موزه تاریخ پزشکی بوشهر به‌عنوان هفتمین موزه تخصصی دانشگاهی در آسیا به ثبت جهانی می‌رسد.

مهدی هداوندخانی رییس دفتر برنامه ریزی و نظارت اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

 مجموعه موزه تاریخ پزشکی بوشهر به‌عنوان هفتمین موزه تخصصی دانشگاهی در آسیا با توجه به غنای اشیای جمع‌آوری شده به ثبت جهانی می‌رسد.

 در این موزه به گفته مهدی هداوندخانی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و تشکل‌های غیردولتی اشیای بسیار غنی و کاملی از شاخه پزشکی در ساختمانی با غنای تاریخی جمع‌آوری شده است.

مخاطب می‌تواند با توسعه تکنولوژی و فن‌آوری اطلاعات در موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس در بوشهر، به اطلاعات لازم در خصوص علوم پزشکی ایران به ویژه در منطقه خلیج‌فارس دسترسی پیدا کند.

رییس دفتر برنامه ریزی نظارت اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد بوشهر از استان‌های موفق کشور در راه‌اندازی موزه‌های بخش خصوصی به‌شمار می‌رود و در این راستا بسیار خوب عمل کرده است.

تعداد موزه‌های خصوصی در پنج سال اخیر در سطح کشور از ۳۲ به ۱۰۵ موزه افزایش یافته است.

ایشان در ادامه گفت:

 از سیاست‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توسعه موزه‌ها با مشارکت بخش خصوصی است و با این کار بار دولت کم و زمینه تقویت بخش خصوصی فراهم می‌شود.

۲ برابر اشیای تاریخی موجود در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، براساس اظهارت این مقام مسئول در میراث فرهنگی در دست مردم است و زمینه به نمایش گذاشتن این اشیا با توسعه موزه‌های بخش خصوصی نیز فراهم می‌شود.

هداوندخانی یادآور شد که در تقویت بحث گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی در جامعه موزه‌های فعال به‌عنوان ویترین هر منطقه نقش مهمی دارند.

ناصر امیرزاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت:

توسعه و تقویت موزه‌ها به ویژه در بخش خصوصی با توجه به ظرفیت‌های موجود در این استان از اولویت‌های این اداره کل است.

خلاقیت  ابزار و لازمه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به گفته ایشان است و تلاش می‌شود با استفاده از این ابزار این بخش توسعه یابد.

ایشان در ادامه گفت:

هرچند اتفاق‌های خوبی در مدیریت موزه‌های استان بوشهر رقم خورده است، ولی با توجه به قابلیت‌های استان همچنان از وضعیت آن‌ها ناراضی هستم و برای ارتقا و پویایی آن‌ها تلاش می‌شود.

در آینده نزدیک موزه فیلم و عکس و موزه چاپ و نشر علوی استان بوشهر  به گفته امیرزاده افتتاح می‌شود.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه