احیای غارهای تاریخی کنزق سرعین طی ۲ سال

طیبه فلاحتی
طیبه فلاحتی شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۰
احیای غارهای تاریخی کنزق سرعین طی ۲ سال

بازسازی غارهای کنزق عاملی برای توسعه صنعت گردشگری و خارج شدن سرعین از تک محوری بودن خواهد شد.

روستای کنزق از توابع بخش سرعین شهرستان اردبیل، در سه کیلومتری شهر سرعین واقع شده‌ است. روستای تاریخی کنزق دارای غارهایی با معماری بی‌نظیر و قدمت تاریخی ۲ هزار و ۵۰۰ سال مربوط به دوره اشکانیان است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده ‌است.

اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل با اشاره به قدمت تاریخی و بی‌نظیر غارهای تاریخی کنزق از بازسازی و احیای این منطقه تا ۲ سال آینده خبر داد.

اکبر بهنام‌جو گفت:

غارهای موجود در روستای تاریخی کنزق فرصت مناسبی برای ایجاد بوم‌گردی در این منطقه گردشگرپذیر است.

وی بیان کرد:

مطالعات احیای این غارها انجام گرفته و بزودی مذاکره با یک سرمایه‌گذار مجرب برای به تکمیل این بنای تاریخی که مکمل بسیار خوبی برای بهبود صنعت گردشگری شهرستان سرعین خواهد بود، اقدام می‌شود .

بهنام‌جو با اشاره به وجود غارهای تاریخی فراوان در شهرستان سرعین تشریح کرد:

طرح مطالعات بوم‌گردی در این منطقه از هفته آینده آغاز شده و هم‌زمان جذب سرمایه‌گذار در این منطقه را در اولویت کاری قرار می‌گیرد.

وی افزود:

تلاش بر این است اجرای هر طرحی در کنزق بدون تخریب یا تحت‌تاثیر قرار دادن بافت این منطقه باشد و امید می‌رود روستای کنزق تا سال آینده به‌طور مناسب به یک مکان گردشگرپذیر تبدیل شده و به بهره‌برداری برسد.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان نیزدر این باره گفت:

پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰۰ غار تاریخی حفاری و برای استفاده از بوم‌گردی بهره‌برداری شود.

فلاحی با اشاره به تجربه موفق روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی گفت:

اگر این بنا با قدمت و جاذبه خاص به‌عنوان یک شهر زیرزمینی بین‌المللی مطرح گردد، عاملی برای توسعه صنعت گردشگری و خارج شدن سرعین از تک محوری بودن خواهد شد.

وی بیان کرد:

تکمیل زنجیره گردشگری شهرستان سرعین و خارج کردن این شهرستان از تک بعدی بودن ظرفیت گردشگری مهم‌ترین هدف سازمان میراث فرهنگی است.

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه