جراحی زیبایی به جاذبه گردشگری در ایران تبدیل شد

تیم  کجارو
تیم کجارو یکشنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵
جراحی زیبایی به جاذبه گردشگری در ایران تبدیل شد

بالا بودن کیفیت خدمات انجام شده و میزان رضایت‌مندی بیماران در کنار هزینه پایین و مناسبی که در ایران و در مقایسه با کشورهایی مانند کانادا، استرالیا یا آمریکا حتی کشورهای همسایه ایران انجام می‌شود، باعث شده تا متقاضیان خارجی جراحی پلاستیک در ایران بسیار زیاد شود.

در سال‌های اخیر گردشگری به‌عنوان صنعت بدون دود، به منبع درآمد سرشار در تجارت جهانی و عنصر مهمی در بهبود و تنظیم موازنه بازرگانی و تراز پرداخت‌های بسیاری از کشورها تبدیل شده است. این صنعت یک صنعت منحصربه‌فرد اقتصادی تلقی می‌شود و طرفداران بسیاری دارد. رشد قابل‌توجه و چشمگیر گردشگری در ۵۰ سال اخیر نشان‌دهنده اهمیت فراوان اقتصادی و اجتماعی این پدیده است.

یکی از موارد مهم در گردشگری، توریسم سلامت است که در ایران به‌دلایل بسیاری رشد یافته است. گردشگری سلامت به‌عنوان خدمتی به نسبت نوظهور، در بازار گردشگری امروزه مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته در این میان کشورهای در حال توسعه به‌دلیل هزینه‌های پایین‌تر نسبت به کشورهای توسعه‌یافته به مقاصد مهمی برای دریافت خدمات پزشکی تبدیل شده‌اند.

البته این نوع گردشگری به‌دلیل حساسیت بالا و اهمیت سلامت افراد، نیاز به استانداردهایی دارد که این استانداردها شامل وجود دانش فنی، علمی و همچنین زیرساخت‌های پزشکی و درمانی است. در این میان، کشورهایی در منطقه آسیا مانند ترکیه، مالزی، هند، ایران و امارات متحده عربی با بهره‌گیری از دانش علمی و همچنین حمایت‌های مالی و غیرمالی از برنامه‌های توسعه گردشگری سلامت به‌ویژه گردشگری درمانی و در نتیجه ایجاد خدمات با استاندارد لازم و قیمت مناسب، توانسته‌اند به موفقیت‌های قابل‌قبولی در این بازار دست یابند.

هم‌اکنون نه‌تنها خود ایرانی‌ها بلکه بسیاری از افراد از کانادا، اتریش، آمریکا و کشورهای همسایه با عنوان گردشگری پزشکی برای انجام جراحی زیبایی به ایران سفر می‌کنند. بالا بودن کیفیت خدمات انجام شده و میزان رضایت‌مندی بیماران در کنار هزینه پایین و مناسبی که در ایران و در مقایسه با کشورهایی مانند کانادا، استرالیا یا آمریکا حتی کشورهای همسایه ایران انجام می‌شود، باعث شده تا متقاضیان خارجی جراحی پلاستیک در ایران بسیار زیاد شود. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک، گردشگری سلامت یا درمانی یکی از موضوعات جدید در عرصه گردشگری والبته پزشکی به شمار می‌آید که هم‌اکنون در ایران رو به رشد است. هزینه پایین جراحی و همچنین کیفیت بالای این عمل در ایران باعث شده تعداد افرادی که برای عمل زیبایی به ایران مراجعه می‌کنند، همواره افزایش یابد.

در کنار کیفیت بالای خدمات پزشکی در ایران، این کشور به‌دنبال افزایش جذب گردشگران پزشکی خارجی برای انجام عمل‌های زیبایی در ایران است. بنا بر گزارش‌های موجود، بسیاری از اتباع خاورمیانه، آسیای مرکزی، اروپا، استرالیا و آمریکا برای انجام عمل زیبایی به ایران سفر می‌کنند.

دکتر علیرضا فدایی نائینی فوق تخصص جراحی پلاستیک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی در مصاحبه با اسپوتنیک اعلام کرد:

هزینه جراحی‌های زیبایی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا به‌گونه‌ای است که قابلیت جلب متقاضیان خارجی را دارد.

وی تاکید کرد که هم‌اکنون متداول‌ترین عمل جراحی زیبایی، جراحی بینی است و سطح انجام جراحی پلاستیک در ایران بسیار بالا بوده و ایران می‌تواند در این زمینه به‌سادگی با کشورهای غربی و به‌طور کلی با کشورهای جهان رقابت کند.

نائینی در مورد مشکلات موجود در این بخش نیز می‌افزاید که در خصوص کمبودهای عرصه سلامت زیبایی در ایران باید بگویم، متاسفانه به‌دلیل نبود سیستم‌های نظارتی کارآمد و دقیق در حیطه جراحی زیبایی برخی از عمل‌ها کیفیت مناسبی ندارند، البته شاید مسئولان نظارتی سرگرم موارد دیگری باشند که از اولویت بیشتری در مقایسه با جراحی‌های زیبایی برخوردار است.

وی در ادامه بیان کرد که حدود چند صد هزار متخصص گوش و حلق و بینی، متخصصان پوست و ۳۰۰ فوق‌تخصص جراحی زیبایی پاسخگوی سیل انبوه متقاضیان انجام عمل‌های زیبایی ایران نیستند و باعث شده تا بخشی از بار انجام عمل‌های زیبایی بر دوش همکاران پزشک عمومی قرار گیرد. در این شرایط نیز به‌دلیل عدم آموزش کافی اغلب کیفیت جراحی‌ها کاهش می‌یابد.

دکتر نائینی ادامه داد که مسائل مالی باعث می‌شود پزشکان به انجام خدمات زیبایی رو بیاورند، چراکه در سیستم‌های غیر زیبایی بیمه دخیل است و به‌دلیل حجم زیاد بدهی سیستم بیمه به پزشکان، پزشکان عمومی به زیبایی روی آورده که در نتیجه ممکن است کاهش کیفیت را به‌همراه داشته باشد.

این استاد دانشگاه بیان کرد که متاسفانه حتی در برخی موارد مشاهده شده که افراد غیر پزشک یا حتی فردی که تنها در اتاق عمل ناظر بوده و کمک کرده نیز اقدام به انجام خدمات زیبایی کند؛ بنابراین لازم است تا نظارت بیشتری صورت بگیرد. با این وجود معتقدم عمل‌های زیبایی در ایران خوب و با قدرت پیش می‌رود و به‌راحتی قابل رقابت با بسیاری از کشورهای توانمند دنیا است.

مطالب مرتبط:

دیدگاه