زندگی در اصفهان چگونه است؟

مرتضی گودرزی
مرتضی گودرزی جمعه، ۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
زندگی در اصفهان چگونه است؟

اصفهان، شهری توریستی، تاریخی و صنعتی است که به نصف جهان شهرت دارد و دومین شهر مهم ایران بوده که به سرعت رشد کرده و فرهنگ‌ها و ادیان گوناگونی را در دل خود جای داده است. 

اصفهان کجاست؟

استان اصفهان با مساحتی حدود ۱/۱۰۷۰۹۰ کیلومتر مربع در مرکز ایران واقع شده است، این استان از شمال به استان‌های مرکزی، قم و سمنان از جنوب به استان‌های فارس، کهگیلویه و بویر احمد از شرق به استان یزد و از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال بختیاری محدود است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۸۷ این استان شامل ۲۲ شهرستان و ۹۷ شهر، ۴۵ بخش و ۱۲۴ دهستان است و مرکز آن شهر اصفهان است. استان اصفهان میان کوه‌های مرکز ایران و دامنه‌های شرق زاگرس واقع شده و از چند ناحیه کوهستانی و جلگه‌ای به شرح زیر تشکیل شده است:

اصفهان

۱. ناحیه کوهستانی مغرب که شهرستان‌های فریدن و فریدونشهر را شامل می‌شود.

۲. ناحیه کوهستانی شمال و شمال غرب که شهرستان‌های نطنز، کاشان و گلپایگان را در بر می‌گیرد.

۳. ناحیه کوهستانی اردستان که شهرستان اردستان را به‌وسیله دو رشته‌کوه در مغرب از حوزه زاینده رود و در شرق از کویر لوت جدا می‌سازد. این ناحیه کوهستانی به‌وسیله یک رشته کوه کم ارتفاع به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌گردد. قسمت شمالی، شهرستان‌های نائین، اردستان و قسمت جنوب شهرستان‌های یزد را که در دامنه شیر کوه واقع شده در بر می‌گیرد.

۴. قسمت جلگه‌ای استان از آبرفت‌های زاینده رود به وجود آمده و با شیب ملایمی از جنوب غرب تا جنوب شرق ادامه یافته و به باتلاق گاوخونی منتهی می‌شود.

 موقعیت اصفهان روی نقشه

اصفهان در ۴۲۵ کیلومتری تهران و در جنوب این شهر قرار دارد. محدوده شهری آن به چهارده منطقه شهری تقسیم می‌شود و در خارج از محدوده شهری نیز از غرب به‌سمت خمینی‌شهر و نجف آباد، از جنوب کوه صفه و سپاهان شهر، از سمت شمال به شاهین شهر و از شرق نیز به منطقه بیابانی منتهی می‌شود. در قسمت شمالی و شرقی به کویر محدود می‌گردد و در قسمت غربی و جنوبی نیز به سلسله کوه‌های زاگرس منتهی می‌شود. کوهستان کرکس در پنجاه کیلومتری شمال اصفهان و زرد کوه بختیاری در جنوب غربی آن قرار دارد. وجود آب‌هایی همانند زاینده‌رود که از کوه‌های زاگرس به‌ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته دلیل پیدایش این شهر است. شهر اصفهان روی دشتی به نسبت هموار با شیبی در حدود ۲ درصد و به طرف شمال شرقی بنا شده است. در طی سده‌های گذشته نیز به سبب وجود آب فراوان‌تر و آلودگی کمتر در سمت جنوب غربی توسعه بیشتری یافته است.

اصفهان

در روزگاران پیش, منطقه و شهر اصفهان نقش پلی داشت که قسمت‌های کم ارتفاع شرق فلات ایران را با سرزمین‌های کوهستانی غرب مرتبط می‌ساخت و برای اتراق سرمازدگان کوهستان غرب و گرمازدگان و خستگان هوای خشک شرق، محل مناسب و مطلوبی بود. پیش از برپایی پادشاهی مادها, اصفهان مرز شرقی ممالکی بوده است که بابلی‌ها از آن اطلاع داشته‌اند و به احتمال قوی جزو ناحیه (انزان) یا (انشان) بوده است.

جمعیت زبان و دین مردم اصفهان

ادیان اصفهان

طبق آخرین سرشماری آماری سال ۹۰  تعداد کل جمعیت استان در سال ۱۳۹۰ معادل ۴۸۷۹۳۱۲ نفر بوده است.

در هرم سنی جمعیت استان جمعیت ۲۷-۲۲ سال بیشتر جمعیت در گروهای سنی را به خود اختصاص داده‌اند و طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۰، تعداد ۲۴۷۶۰۲۱ نفر مرد و تعداد ۲۴۰۳۲۹۱ نفر زن، در اصفهان ساکن هستند.

دین اسلام و مذهب تشیع دین و مذهب رسمی اصفهان است ولی از سده‌های پیش ارامنه، یهودیان، بهاییان و زرتشتیان و سایر اقلیت‌های مذهبی نیز در شهر زندگی می‌کرده‌اند. جلفا که در جنوب اصفهان قرار گرفته منطقه‌ای است که بیشتر ارمنی نشین است و از منطقه‌های خوب شهر نیز قلمداد می‌شود. اصفهان شهری است که اسلام به‌صورت تدریجی و آرام‌آرام به رضا و رغبت از سوی مردم اصفهان پذیرفته شد.

مردم اصفهان

امروزه یهودیان اصفهان از قدیمی‌ترین اهالی این شهر هستند که در گذشته در محله جویباره ساکن بوده‌اند ولی اکنون بیشترشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. اندک یهودیانِ باقی‌مانده هم بیشتر در خیابان فردوسی، آمادگاه و سیدعلیخان ساکن هستند.

در اصفهان، ارامنه و دیگر شاخه‌های مسیحی، زرتشتیان، ورشوییان، بهاییان، بودایی، ربانیان (هندوهای تاجرپیشه) و یهودیان زندگی می‌کردند. اصفهان در جایگاه یک پایتخت و با شکوفایی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی که در روند تاریخی خود داشت، همواره کانونِ نگرشِ اقلیت‌ها بوده است.

اقتصاد اصفهان

33

اقتصاد استان، بر پایه‌های محکمی چون کشاورزی، دامداری، صنایع دستی، معدن و صنعت پایدار است. اصفهان را می‌توان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های سیب‌زمینی، سیب درختی، پیاز، گندم، جو و برنج در کشور دانست. از کل مجموعه‌ی زیر کشت فرآورده‌های کشاورزی سالانه‌ی استان، غلات با ۸/۵۹ درصد، بیشترین میزان را داراست همچنین نزدیک به ۱۰ درصد از زمین‌های قابل کشت را، باغ‌های میوه در برگرفته است.

پرورش دام و پرندگان و ماهی نیز، در استان رواج دارد. صنایع دستی نیز، سهم ویژه‌ای از درآمد استان را بر دوش می‌کشد. وجود بیش از ۱۶۰ گونه صنایع دستی در استان که دارای اهمیت صادراتی فراوانی هستند، جایگاه استان را در کشور شامخ کرده است. بارزترین صنایع دستی استان را فرش، کاشی، میناکاری، خاتم‌سازی، نگاره گری، سفال، سرامیک، قلم‌زنی، منبت‌کاری، معرق‌کاری، قلم کار و تذهیب تشکیل می‌دهد.

همچنین وجود کارخانه‌های بزرگی مانند، فولاد مبارکه، پتروشیمی، صنایع نساجی و غیره اصفهان را به یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور تبدیل کرده است.

 آب‌وهوای اصفهان

اصفهان

استان اصفهان در مرکز فلات ایران است و به‌علت گستردگی زیاد، شامل بخش‌های متعدد کوهستانی و جلگه‌ای است.

آب‌وهوای استان اصفهان به‌طور کلی معتدل خشک است، اما با توجه به تاثیر بادها و دوری و نزدیکی به منطقه کوهستانی غرب و دشت کویر در شرق و جنوب شرقی، می‌‌توان آب‌وهوای آن را به ۳ بخش متمایز تقسیم کرد:

  • آب‌وهوای بیابانی که شمال شهرستان نائین، حوزه بیابانک و انارک تا شمال اردستان را در بر می‌گیرد. مشخصه ویژه آن تغییر شدید و سریع درجه حرارت، کمی بارش باران و وزش بادهای تند در طول سال است.
  • آب‌وهوای نیمه بیابانی که شهرستان اصفهان را در بر می‌گیرد و خشکی هوا و کمیِ بارندگی از مشخصات این نوع آب‌وهوا است. رودخانه زاینده‌رود به‌طرز چشمگیری روی آب‌وهوای این ناحیه تاثیر مثبت دارد و آن را تعدیل می‌کند.
  • آب‌وهوای نیمه مرطوب سرد که قلمرو غرب و جنوب غربی اصفهان را در بر می‌گیرد. به نسبت افزایش ارتفاع، میزان بارندگی افزایش می‌یابد و از درجه گرمای هوا کاسته می‌شود.

آب و هوا

بر اساس گزارش ایستگاه سینوپتیک شهر اصفهان در سال ۱۳۷۳، حداکثر درجه حرارت ۴۰/۶ درجه‌ سانتی‌گراد، حداقل درجه حرارت ۱۰/۶- درجه سانتی‌گراد و متوسط درجه‌ حرارت سالانه ۱۶/۷ درجه‌ سانتی‌‌گراد ثبت شده است. طبق همین گزارش، تعداد روزهای یخبندان استان ۷۶ روز و متوسط میزان بارندگی سالانه آن ۱۱۶/۹ میلی‌متر است.

بادهایی که در استان اصفهان می‌وزند، عموماً بادهای غربی و جنوب غربی‌اند. روی‌هم‌رفته بادهای شدید فقط در نواحی بیابانی استان می‌وزند و سایر بادهای استان معمولا به‌صورت نسیم و بادهای خفیف محلی‌‌اند. شهر اصفهان از نظر آب‌وهوا ممتاز و فصول چهارگانه آن بسیار منظم است، چنانکه آغاز و پایان هر فصل به‌خوبی مشهود است.

فرودگاه اصفهان

فرودگاه اصفهان

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان که فرودگاه جدید این شهر است در ۱۰ ناتیکال مایلی شرقی اصفهان در منطقه کویری، در مساحت ۱۰۴۱ هکتار با هدف ارائه خدمات هوایی برنامه‌ای و غیر برنامه‌ای، آموزشی و انجام پروازهای مسافری در سال ۱۳۶۱ تاسیس و رسما به‌صورت عملیاتی وارد ناوگان هوایی کشور شد.

این فرودگاه دارای سیستم‌ها و تجهیزات ناوبری، خودروهای کف‌ساز، ماشین‌های برف روب و جاروب جهت ایمنی مناطق پروازی و دو باند به طول ۴۳۹۷ متر و عرض ۴۵ متر و ۱۰ جایگاه پذیرش جهت انواع هواپیماهای مسافربری موجود و ترمینال پروازهای داخلی به مساحت ۱۳۷۵۰ متر مربع و ترمینال خارجی با سطح زیربنای ۷۳۰۰ متر مربع است.

 راه‌آهن اصفهان

قطار اصفهان

 استان اصفهان با توجه به برخورداری از پتانسیل مهم صنعتی و اقتصادی در سال ۱۳۴۷ به شبکه سراسری راه‌آهن پیوست و رسالت خود را بر تامین مواد اولیه و توزیع محصولات صنعتی استان قرار داد. این اداره‌کل دارای ۶۱۵ کیلومتر خط اصلی، ۲۲۱ کیلومتر خط مانوری و ۹۹ کیلومتر خط صنعتی و تجاری است.

مترو اصفهان

قطار شهری به نام متروی اصفهان نیز معروف است. این شبکه به سبب گذر از منطقه‌های باستانی این شهر با مخالفان بسیاری همراه شده و تاکنون به منطقه‌های باستانی همانند: خیابان چهارباغ و سی‌وسه پل آسیب رسانده است. شبکه درون‌شهری مترو دارای ۵ خط جداگانه است. خط شماره یک شمالی - جنوبی و دارای بیست و یک ایستگاه است. این خط از شمال غربی آغاز شده و به کوه صفه در جنوب ختم می‌شود. خط شماره دو نیز محور شرقی - غربی دارد که بیست و یک ایستگاه را شامل می‌شود. این خط از شمال شرقی آغاز می‌شود و تا خمینی شهر ادامه می‌یابد. خط شماره سه از فولادشهر در جنوب غرب اصفهان آغاز شده و در ایستگاه میدان آزادی به پایان می‌رسد. خط شماره چهار دنباله خط اول تا بهارستان و شهر مجلسی است و خط شماره پنج هم دنباله خط اول از سمت شمال به‌سمت شاهین‌شهر است

هزینه مسکن در اصفهان

در اصفهان، پایین‌ترین و بالاترین قیمت مسکن در شهر اصفهان از یک میلیون تا ۱۸ میلیون تومان به‌ازای هر متر مربع، متفاوت است، بنابراین حداقل هزینه مورد نیاز برای خرید یک آپارتمان ۷۰ متری در اصفهان ۷۰ میلیون تومان و حداکثر یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان است.

تب قیمت در شمال شهر

اصفهان

آپارتمان‌ها در مناطق و نواحی شمال اصفهان دارای قیمت‌های متنوعی هستند، در هر خیابان بسته به نوع کوچه‌ و ساختمان‌ها قیمت هر متر مربع آپارتمان متفاوت است. هر متر مربع آپارتمان در خیابان کاشانی شمالی و رباط بین یک و نیم تا سه و نیم میلیون تومان معامله می‌شود، با این قیمت هر متر مربع آپارتمان به‌طور میانگین بین دو تا سه میلیون تومان است، همچنین میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در خانه اصفهان دو نیم میلیون تومان و خیابان جابر انصاری سه تا چهار میلیون تومان است. علاوه بر این آپارتمان‌های منطقه ملک شهر دارای قیمت‌های متفاوتی است و در حال حاضر در این منطقه هر متر مربع از یک و نیم تا سه و نیم میلیون تومان خریدوفروش می‌شود.

مرکز شهر، پر افت و خیز

اصفهان اپارتمان

در خیابان آیت‌الله طیب هر متر مربع آپارتمان از سه میلیون تومان به بالا و چهارباغ عباسی قیمت هر متر مربع آپارتمان به متری پنج میلیون تومان می‌رسد، اما در خیابان آمادگاه هر متر مربع آپارتمان هفت میلیون تومان معامله می‌شود. خیابان‌های اطراف میدان نقش جهان به‌دلیل شلوغی مسیرها نسبت به سایر خیابان‌ها قیمت پایین‌تری دارند، چنان که در خیابان فرشادی به‌طور متوسط هر آپارتمان متری چهار میلیون تومان به فروش می‌رسد و هر متر مربع در خیابان نشاط نیز دو و نیم میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

حاشیه زاینده رود

زاینده رود

چه خیابان‌هایی که منتهی به حاشیه زاینده رود می‌شوند و چه آنهایی که در مجاورت زاینده رود قرار دارند، بالاترین قیمت‌های زمین را به خود اختصاص داده‌اند. هر متر مربع در خیابان‌هایی همچون چهارباغ خواجو و ابوالحسن اصفهانی بین چهار تا ۷ میلیون تومان و هر متر مربع آپارتمان در خیابان مشتاق اول بین۶ تا ۸ میلیون تومان معامله می‌شود، اگرچه آپارتمان‌های نوساز و لوکس در این خیابان تا متری ۱۵ میلیون تومان نیز قیمت می‌خورند. خیابان‌های عباس‌آباد و آذر نیز که به حاشیه زاینده رود منتهی می‌شوند نزدیک به ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع معامله می‌شوند.

شرق اصفهان وضعیتی عجیب دارد به‌طوری که آپارتمان‌های خیابان‌های جدید قیمت‌هایی بسیار بالاتر نسبت به خیابان‌های قدیمی پیدا کرده‌اند. همچنین قیمت آپارتمان در خیابان‌هایی نظیر سروش و پروین بین سه تا پنج میلیون تومان و عسگریه شش میلیون تومان در هر متر معامله می‌شود، ولی خیابان دشتستان به‌طور میانگین هفت میلیون و آپارتمان‌های نوساز در آن تا ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع نیز به فروش می‌رسد. در این میان میدان لاله و خیابان‌های اطراف آن پایین‌ترین قیمت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند به‌طوری که در خیابان لاله هر متر مربع آپارتمان یک میلیون تومان معامله می‌شود.

غرب اصفهان و محله‌های تعیین کننده قیمت آپارتمان

خیابان‌هایی غرب اصفهان دارای محلات متعددی هستند که با توجه به سابقه و اهالی آن‌ها قیمت هر آپارتمان متفاوت است. در خیابان کهندژ بر اساس مناطق و محلات هر متر مربع آپارتمان بین یک تا ۲/۵  میلیون تومان خریدوفروش می‌شود، همچنین خیابان آتشگاه هر متر مربع آپارتمان بین ۲ تا ۳ میلیون تومان قیمت دارد، در این میان منطقه ناژوان و خیابان‌های نزدیک به آن متری ۷ میلیون تومان است و خیابان صائب تا ۸ میلیون و خیابان خیام نیز از ۴ تا ۶ میلیون تومان به‌ازای هر متر مربع زمین قیمت گذاری شده است.

جنوب اصفهان، آپارتمان متری ۱۸ میلیون تومان

اصفهان

قیمت خیابان‌هایی که در جنوب شهر قرار دارند از مربع طلایی که می‌توان آن را نیز جزء جنوب اصفهان حساب کرد بالاتر می‌رود. خیابان مرداویج به‌طور میانگین هر آپارتمان متری ۱۴ میلیون تومان معامله می‌شود و هزار جریب بسته به فاصله و نوساز بودن آپارتمان، هر متر مربع پنج تا ۱۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود، اما بالاتر از همه خیابان ملاصدرا با آپارتمان‌هایی به‌طور میانگین ۱۸ میلیون تومان به‌ازای هر متر مربع بالاترین قیمت‌های مسکن اصفهان را به خود اختصاص داده است.

به شهرک‌ها نیز که نگاه کنیم اوضاع مساعدی برای خریداران مسکن وجود ندارد. کوی امام جعفر صادق به‌طور متوسط آپارتمان متری ۶ میلیون تومان، سپاهان شهر ۳ تا ۴ میلیون تومان و بهارستان نیز بین دو و نیم تا ۳/۵ میلیون تومان خریدوفروش می‌شود.

دانشگاه‌های اصفهان

دانشگاه صنعتی اصفهان

  •  دانشگاه غیرانتفاعی شیخ بهایی اصفهان
  •  دانشگاه صنعتی اصفهان
  •  دانشگاه دولتی اصفهان
  •  دانشگاه دولتی پیام نور اصفهان
  •  دانشگاه جامع علمی کاربردی فرهنگ و هنر شماره
  •  دانشگاه غیرانتفاعی علوم و فن آوری سپاهان

دیدنی‌های اصفهان

دیدنی های اصفهان

نظر شما درباره شهر اصفهان چیست؟ آیا این شهر را به‌عنوان محل زندگی آینده خود انتخاب خواهید کرد؟ آیا تجربه زندگی در اصفهان را دارید؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان کجارو درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه