رنگین کمان غذا در سفره افطار آسیا ؛ مالزی و سنگاپور

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا پنجشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
رنگین کمان غذا در سفره افطار آسیا ؛ مالزی و سنگاپور

سفره افطار مسلمانان مالزی و سنگاپور ترکیبی از انواع غذاهای خوشمزه و متنوع برگرفته از فرهنگ مالایی است.

در ماه رمضان در تور مالزی یا تور سنگاپور شرکت می‌کنید؟ پس غذاهای این کشورها در این ماه مبارک را بشناسید.

مسلمانان مالزی و سنگاپور نیز مانند مردم سایر کشورهای مسلمان در تمام طول روز از خوردن و آشامیدن امتناع می‌کنند و در پایان روز روزه خود را با غذاهای سالم و خوشمزه برگرفته از آشپزی سنتی مالایی افطار می‌کنند. حتی در ماه رمضان غذاهای سنتی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شوند. بنابراین، در ادامه به برخی از محبوب‌ترین خوراکی‌های سفره افطار مردم مالزی و سنگاپور خواهیم پرداخت.

بوبور لامبوک (Bubur Lambuk)

افطار مالزی و سنگاپور

روزه‌داران مالزی و سنگاپور نیز افطار خود را با غذاهای سبکی مانند سوپ و پوره آغاز می‌کنند و به هیچ عنوان به سراغ غذاهای تند نمی‌روند. بوبور لامیوک نیز یکی از غذاهای سبکی است که در زمان سحر و افطار صرف می‌شود. این سوپ ترکیبی از پوره برنج، سیب‌زمینی شیرین، گوشت، میگو و ادویه جات است.

بوبور لامبوک غذای سبک و به‌دلیل عدم استفاده از ادویه‌های تند، زود هضم است و از گذشته طبق رسم به‌صورت رایگان سرو می‌شود.

کتوپات (Ketupat)

افطار مالزی و سنگاپور

کتوپات نوعی دامپلینگ است که برنج داخل پوششی از برگ‌های نخل پخته می‌شود. این پوشش گیاهی قابلیت جذب آب را دارد. البته کتوپات به‌تنهایی سرو نمی‌شود، بلکه در ایام عید پس از خارج کردن پوشش خارجی آن به‌همراه رندانگ (Rendang، غذای گوشتی پرادویه)، ساتای (Satay، گوشت کبابی به سیخ کشیده شده و چاشنی زده همراه با سس) یا سایر غذاهای ویژه عید صرف می‌شود.

برای مالایی‌ها کتوپات یکی از سمبل‌‌های عید فطر محسوب می‌شود و این مسئله ریشه در باورهای مردم جاوه دارد. آن‌‌ها بر این باور هستند که کتوپات نماد ngaku lepat یا اقرار به گناه و بخشیده شدن (ماهیت اصلی ماه رمضان) است.

***دامپلینگ که با نام جیائوزی نیز شناخته می‌شود نوعی غذای چینی است که آرد گندم و آب در آن به‌صورت خمیر درآمده و بعد از نازک شدن توسط وردنه به‌عنوان پوشش موادی مانند گوشت، میگو و سبزیجات استفاده می‌‌شود. مواد پس از پیچانده شدن در خمیر به‌وسیله آب‌ پز کردن، سرخ کردن، روغن پزی عمیق یا بخارپز کردن پخت می‌‌شوند.

هاری رایا (Hari Raya) یکی دیگر از غذاهای برنجی مالایی ویژه رمضان است که در آن برنج به‌صورت رول در برگ موز پخته شده و پس از پخت برش زده شده و به‌همراه گوشت و سبزیجات سرو می‌شود.

راملی برگر (Ramly Burgers)

افطار مالزی و سنگاپور

راملی برگر نوعی همبرگر به سبگ مالایی است که در طول ماه رمضان در بازارهای شبانه پاسار مالام تهیه و فروخته می‌شود. این همبرگر با نوع غربی خود دارای وجوه مشترک است، ولی موادی مانند ادویه‌های ویژه مالزی، ورسسترشایر (Worcestershire) و تخم‌مرغ به آن افزوده می‌شود.

مقام‌های دولتی سنگاپور شدیدا مخالف راملی‌برگرهای وارداتی بوده و در مرزها محموله‌ها را ضبط می‌کنند و تولیدکنندگان داخلی سعی در عرضه و تامین تقاضای این غذای محبوب خیابانی را دارند.

رندانگ (Rendang)

افطار مالزی و سنگاپور

رندانگ نوعی غذای گوشتی است که از گوشت قرمز، اردک یا مرغ تهیه می‌شود. برای طبخ این غذا گوشت مورد نظر در شیر نارگیل و ادویه‌جات برای ساعت‌های طولانی و به‌آرامی پخته می‌شود. مدت زمان پخت طولانی باعث غلیظ شدن سس و نرم شدن گوشت می‌شود.

کوئه لاپیس (Kuih Lapis)

افطار مالزی و سنگاپور

کوئه لاپیس نوعی دسر ویژه ماه رمضان است. اگرچه لاپیس به کشور مالزی تعلق دارد، ولی در سایر کشورهای جنوب شرق آسیا نیز به‌عنوان نماد ماه رمضان تهیه می‌شود.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم برای گشت و گذار در مالزی و سنگاپور، جاهای دیدنی مالزی و جاهای دیدنی سنگاپور را در کجارو ببینید.

مطالب مرتبط:

منبع tripsavvy

دیدگاه