غذاهای محلی سنگاپور، ویترینی از غذاهای ملل مختلف

مینا رهبری
مینا رهبری یکشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
غذاهای محلی سنگاپور، ویترینی از غذاهای ملل مختلف

سنگاپور کشوری کوچک با تنوع قومیتی زیاد بوده، یعنی علاوه بر مردم بومی خود، میزبان مهاجرانی از کشورهای دیگر نیز است. غذاهای این کشور نیز مانند مردم آن، ترکیبی از غذاهای مالایی، چینی، اندونزیایی، هندی و تاثیرات فرهنگ و غذاهای غربی است. با گشت زدن در خیابان‌های این شهر یا فودکورت‌های مراکز خرید آن می‌توانید طعم ناب غذاهای سنگاپوری را بچشید. با کجارو همراه باشید تا با غذاهای خاصی که در سنگاپور پخته می‌شود آشنا شوید.

در سنگاپور می‌توانید انواع غذاهای آسیایی را بچشید که مهاجران از اقصانقاط این  قاره، به‌خصوص شرق و جنوب شرق آسیا به سنگاپور آورده‌اند. به‌رغم اینکه سنگاپور کوچک‌ترین کشور جنوب شرق آسیا است، اما تنوع غذایی زیادی دارد. در ادامه مشهورترین غذاهایی را که می‌توانید در سنگاپور سرو کنید، معرفی می‌کنیم:

مرغ و برنج هاینان

مرغ و برنج هاینان

مرغ و برنج هاینان از طریق مهاجرانی که از جزیره‌ی هاینان در جنوب چین، به سنگاپور راه یافته است. این غذا از مرغ بخارپز و برنج پخته‌شده سرو تهیه می‌شود. این غذا بسیار مورد پسند سنگاپوری‌ها است و زمانی که وقت کمی برای پخت غذا داریم، می‌تواند به سرعت طبخ و سرو شود. کیفیت مرغ پخته‌شده در این غذا بسیار مهم است که با عطر برنج طعم و رایحه‌ی بی‌نظیری ایجاد کند. سنگاپوری‌ها گاهی روی مرغ سس هم می‌ریزند تا طعم بهتری داشته باشد.

خرچنگ فلفلی

خرچنگ فلفلی

این غذا را از خرچنگ سخت‌پوست با سس گوجه‌فرنگی بسیار تند تهیه می‌کنند. برای پخت این غذا ابتدا خرچنگ را کمی بخارپز کرده سپس درون سس فلفل، کچاپ و تخم‌مرغ سرخ می‌کنند. به‌رغم اسم آن، خرچنگ فلفلی آنقدرها هم مزه‌ی تندی ندارد. معمولا برای خوردن این غذا و با توجه به وجود سس در آن، نان هم کنار آن سرو می‌شود.

لاکسا

لاکسا

رشته‌ی برنجی در سوپ کاری نارگیل تند به‌همراه میگو، کیک ماهی، تخم‌مرغ و گوشت مرغ، مواد اولیه‌ی لاکسا را تشکیل می‌دهد که ترکیبی از غذای چینی و مالایی است. البته لاکسا انواع مختلفی دارد اما آنچه که در سنگاپور طبخ می‌شود، کاتونگ لاکسا نام دارد که با رشته‌های برش‌داده شده تهیه می‌شود؛ گاهی اوقات به این غذا سیاه‌دانه و توفو نیز می‌افزایند.

چار کوآی تئو (Char Kuay Teow)

چار کوای تئو

نودل‌های سفید پهن با سس سویای سیاه، جوانه‌ی لوبیا، کیک ماهی، صدف‌های خوراکی و سس چینی سرخ شده و این غذای لذیذ آماده خوردن می‌شود. 

Hokkien Prawn Mee

غذای سنگاپوری

این غذا با نودل، برش‌هایی از مرغ، ماهی مرکب و کیک ماهی به روش چینی (هم زدن مدام وسریع مواد در ماهیتابه) سرخ شده و سس سویا، سرکه و فلفل قرمز به‌عنوان چاشنی به آن اضافه می‌شود. هنگام سرو این غذا سس سامبال و برش‌هایی از لیمو ترش سرو می‌کنند تا طعم و مزه‌ی چرب آن را تقلیل بخشد. در نوع سنگاپوری این غذا، از نودل‌های صاف تخم‌مرغی استفاده می‌کنند. 

ماهی پهن کباب شده

ماهی پهن کبابی

این غذا را می‌توان یکی از غذاهای خیابانی سنگاپور نامید و از غذاهای دریایی بسیار محبوب میان اهالی این شهر است. در نوع کلاسیک این غذا، گوشت ماهی را درون سس سامبال می‌ریزند که از گوجه‌فرنگی خردشده، فلفل، میگو به‌عنوان مواد تشکیل‌دهنده تهیه می‌شود. سپس این ماهی را در برگ درخت موز می‌پیچند تا به‌آرامی در اجاق پخته شود. 

کاری کله ماهی

کاری کله ماهی

یک سر بزرگ ماهی و سبزیجات در کاری پخته، با برنج یا نان سرو می‌شود. معمولا در کنار این غذا نوعی نوشیدنی (شربت آبلیموی محلی) به نام «calamansi» هم ارائه می‌شود. این غذا اصالتا متعلق به جنوب هند بوده که از غذاهای چینی و مالایی نیز تاثیر پذیرفته است. برخی افراد هم در تهیه‌ی کاری کله ماهی از آب تمبر هندی استفاده می‌کنند تا طعم ترش و شیرینی به آن ببخشند. 

ساتای

ساتای

این غذا متشکل از گوشت کبابی به سیخ کشیده شده، کیک برنج، سس بادام زمینی، خیار و فلفل قرمز است. این غذا نوعی غذای فرعی است که به‌عنوان استارتری فوق‌العاده می‌توان از آن استفاده کرد. این غذا عطر و بوی زردچوبه‌ی قوی دارد چون ماده‌ی اصلی چاشنی آن است. ساتای را با گوشت مرغ، گاو یا گوسفند تهیه می‌کنند. 

برنج یا نودل چارسیو

برنج چارسیو

این غذا از برنج، گوشت کبابی و نوعی سس غلیظ تهیه می‌شود. 

املت صدف

املت صدف

این غذا املتی با تخم‌مرغ است که با آرد، صدف سرخ‌شده و برگ گشنیز تهیه می‌شود. 

آنچه که تاکنون معرفی شد، غذاهایی بود که در وعده‌ی ناهار یا شام سرو می‌شدند. در ادامه می خواهیم به غذاها و خوراکی‌هایی اشاره کنیم که در وعده‌ی صبحانه خورده می‌شود.

نان تست کایا به‌همراه قهوه محلی

نان تست کایا

کایا مربای تخم‌مرغ و نارگیل شیرین است که روی نان تست می‌مالند. این نان با تخم‌مرغ نیمه‌پخته خورده می‌شود. برای بهتر کردن طعم آن می‌توان از سس سویا نیز استفاده کرد. 

ناسی لماک (Nasi Lemak)

ناسی لماک

ناسی لماک غذایی بسیار سالم است که از برنج نارگیل، تکه‌ای املت، ماهی کولی، برشی از خیار و کمی سس فلفل قرمز تهیه می‌شود که آن را در کاغذی قهوه‌ای رنگ یا برگ درخت موز می‌پیچند. 

نان روتی پراتا و تهتاریک

روتی پراتا

روتی پراتا نوعی نان هندی است که هم با تخم‌مرغ و هم بدون تخم‌مرغ طبخ شده و با کاری عدس و سبزیجات سرو می‌شود. تهتاریک هم نوعی چای است که با شیر میخک ترکیب می‌شود. هنگامی که می‌خواهند این چای را سرو کنند، آن را از لیوانی به لیوان دیگر می‌ریزند تا کف ایجاد شود. 

دسر آیس کاسانگ 

آیس کاسانگ

این دسر مقداری یخ است که با شربت‌های شیرین مختلف ترکیب می‌شود و ژله، لوبیا قرمز، ذرت و دانه‌های «atap» نیز دارد. 

چندال

چندال

چندال یک نوشیدنی شیر نارگیل است که با شکر قهوه‌ای، رشته‌های نشاسته‌ای سبز و لوبیا قرمز ترکیب می‌شود. 

همیشه می‌توانید تورهای مختلف آژانس‌های مسافرتی را در صفحه اختصاصی کجارو برای تور کوالالامپور - سنگاپور مقایسه کرده و تور مناسب خود را بیابید.

مطالب مرتبط:

منبع singapore-guide

دیدگاه