زیباترین قلعه های جهان را بشناسید (قسمت دوم)

مینا رهبری
چهار شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
زیباترین قلعه های جهان را بشناسید (قسمت دوم)

در سراسر دنیا قلعه‌های تاریخی متعددی با سبک و سیاق مختلف وجود دارد که هر کدام زیبایی‌های خاص خود را دارد. بعضی از این قلعه‌ها با داشتن ویژگی‌های خاص، در زیبایی سرآمد بقیه هستند و حتما باید از آن‌ها بازدید کرد.

اگرچه ما معمولا قلعه‌ها را با تاریخ اروپا در ارتباط می‌دانیم، اما این بناها نوعی از اشکال معماری هستند که در سراسر دنیا پیدا می‌شوند؛ در کشورهایی مثل ژاپن، هند، مراکش و مکزیک.

در حال حاضر اکثر این قلعه‌ها تاریخ زنده هستند؛ جایی که بازدیدکنندگان مدرن می‌توانند مسابقات نیزه‌بازی و سایر شکل‌های رقابت‌های باستانی را مشاهده کنند، به موسیقی قرون وسطایی گوش فرا دهند یا اینکه آثار صنعتگرانی که حاصل هنر، صنایع دستی و مهارت‌های روزمره هزاران سال قبل است را تماشا کنند. 

چنین بناهایی، مکان مناسبی برای برگزاری کنسرت در فضای باز، نمایش فیلم، تئاتر و اجراهای نظامی نیز به‌شمار می‌روند. علاوه بر این از این قلعه‌ها به‌عنوان لوکیشن فیلم و صحنه برنامه‌های تلویزیونی نیز استفاده می‌شود. 

موریس می‌گوید:

با یک قلعه نه تنها داستان‌های محاصره و درگیری را می‌توانید تجسم کنید، بلکه می‌توانید داستان‌های زندگی روزمره ثروتمندان و افراد مشهور در گذشته‌های دور را نیز مشاهده کنید. 

قلعه‌ها مکان‌هایی هستند که توطئه‌های بسیاری در آن‌ها طرح‌ریزی شده، مراسم‌های ازدواج متعددی برگزار شده، قتل‌های زیادی به وقوع پیوسته، نوزادان سلطنتی در آن متولد شده و... با بازدید از قلعه‌ها شما هیچ وقت برای صحبت کردن، موضوع جذاب کم نخواهید آورد. 

در قسمت اول این مقاله تعدادی از زیباترین قلعه‌های دنیا را معرفی کردیم. در ادامه با ما همراه باشید تا سایر قلعه‌های زیبای دنیا را به شما بشناسانیم.

قلعه ادینبرو، اسکاتلند

قلعه ادینبورگ، اسکاتلند

این قلعه در ۱۱۰۰ سال قدمت خود، حداقل ۲۶ بار مورد هجوم حمله‌های بزرگ قرار گرفته است

قلعه ادینبرو (Edinburgh Castle) که روی برونزد آتشفشانی در انتهای خیابان رویال مایل قرار دارد، بیشتر از هر قلعه دیگری در بریتانیا محاصره شده است؛ این قلعه در ۱۱۰۰ سال قدمت خود، حداقل ۲۶ بار مورد هجوم حمله‌های بزرگ قرار گرفته است.

اکثر بریتانیایی‌های مشهور، از ملکه ماری اسکاتلند گرفته تا الیور کرومول و سر والتر رالی، با این عمارت مشهور در ارتباط بودند.

قدیمی‌ترین تاج‌های جواهر بریتانیا (افتخارات اسکاتلند) در داخل قلعه نگهداری می‌شوند؛ علاوه بر این قلعه ادینبرو مکان مناسبی برای «تاتپی نظامی سلطنتی ادینبرو» است که به‌صورت سالانه برگزار می‌شود.

کنسرت‌هی موسیقی، رویدادهای تاریخی زنده و نمایش سلاح از جمله رویدادهایی است که در طول سال داخل دیوارهای این قلعه برگزار می‌شود. علاوه بر این، طلسم‌های نظامی قدیمی در قبرستان سگ (Dog Cemetery) این قلعه دفن شده است. 

قلعه Schloss Vianden، لوکزامبورگ

قلعه Schloss Vianden لوکزامبورگ

در طراحی این قلعه سبک‌های رومانسک، گوتیم و رونسانس به کار گرفته شده است

باوجود اینکه لوکزامبورگ شهر کوچکی است، اما قلعه‌های متعددی دارد؛ در این شهر بیش از ۵۰ قلعه وجود دارد که در منطقه‌ای که مساحتش فقط کمی از منطقه متروی لندن کوچک‌تر است، پراکنده هستند. یکی از زیباترین قلعه‌های لوکزامبورگ، قلعه Schloss Vianden است که در بالای رودخانه ما (Our River) در شمال شهر واقع شده است. 

این قلعه روی ویرانه‌های یک قلعه باستانی رومی که از امپراطوری روم در مقابل تهاجم بربرها حفاظت می‌کرد، ساخته شده است. این قلعه بین قرن ۱۱ و ۱۴ میلادی بنا شده است. 

در طراحی این قلعه سبک‌های رومانسک، گوتیم و رنسانس به کار گرفته شده است و تا سال ۱۹۷۷ در اختیار خاندان سلطنتی قرار داشت و پس از آن دوک اعظم آن را به دولت واگذار کرد. بزرگ‌ترین رویداد سالانه‌ای که در قلعه Vianden برگزار می‌شود، فستیوال قرون وسطایی اوت است. 

قلعه Novgorod Detinets، روسیه

قلعه Novgorod Detinets، روسیه

شاید کاخ کرملین در مسکو مشهورترین کاخ روسیه باشد، اما وقتی صحبت از کاخ‌ها و قلعه‌های قرون وسطایی است، نمی‌توان از زیبایی Novgorod چشم‌پوشی کرد. Novgorod در ۲۰۰ کیلومتری جنوب سن پترزبورگ قرار دارد و از قرن ۱۱ تا ۱۵، قبل از اینکه مسکو اهمیت یابد و شهرتش بر این منطقه سایه افکند، مقر جمهوری قدرتمند روسیه بود.

شما می‌توانید این قدرت را در دیوارهای محکم و برج‌های بسیار مستحکم این قلعه یا کاخ کرملین مشاهده کنید. 

از جمله اماکن دیدنی که امروزه می‌توانید در Novgorod روسیه مشاهده کنید، کلیسای جامع «حکمت مقدس» با گنبدهای نقره‌ای آن، موزه Novgorod و بنای یادبود هزاره روسیه است. 

قلعه چمبورد (Chateau de Chambord)، فرانسه

قلعه چمبورد (Chateau de Chambord) فرانسه

قلعه چمبورد در اوایل قرن ۱۶ میلادی به دستور پادشاه فرانسوا به‌عنوان «اقامتگاه شکارگاه» ساخته شد

هیچ نمونه بهتری از قلعه چمبورد از قلعه‌های مستحکم قرون وسطایی که به خانه‌های مجلل رنسانسی تبدیل شده است، وجود ندارد. این قلعه در دره لوآغ (Loire Valley) قرار دارد. قلعه چمبورد در اوایل قرن ۱۶ میلادی به دستور پادشاه فرانسوا به‌عنوان «اقامتگاه شکارگاه» ساخته شد؛ ساخت این سازه عظیم با ۴۴۰ اتاق، ۲۸ سال به طول انجامید.

با این حال خندق، برج‌های نگهبانی کاملا تزئینی هستند. چمبورد امسال با برگزاری رویدادهای متعددی سالگرد ۵۰۰ سالگی‌اش را جشن می‌گیرد، از جمله نمایشگاه‌هایی که به این سوال می‌پردازد که آیا لئوناردو داوینچی راه پله مارپیچی قلعه را طراحی کرده است یا خیر.

قلعه شوریجو (Shuri-jo Castle)، اوکیناوا

قلعه شوریجو (Shuri-jo Castle) اوکیناوا

شوریجو به مدت ۴۵۰ سال دربار سلطنتی پادشاهی مستقل ریوکیو بود

یکی از بهترین نمونه‌های معماری قلعه چینی، قلعه شوری است که در بالای تپه‌ای ددر اوکیناوای ژاپن قرار دارد و شامل قلعه و کاخ می‌شود. 

شوریجو به مدت ۴۵۰ سال (زمانی که جزایر به شدت تحت تاثیر چین قرار دارد) دربار سلطنتی پادشاهی مستقل ریوکیو (Ryukyu) بود و شامل اتاق‌هایی برای خاندان سلطنتی، سالن تماشاگران، معابد مذهبی و اتاق پادشاه می‌شود و یادآور شهر ممنوعه در پکن است. 

این مجموعه پس از جنگ جهانی دوم (زمانی که شوری مقر محلی ارتش امپراطوری ژاپن بود) بازسازی اساسی شد. در حال حاضر در این قلعه فعالیت‌های متنوعی مثل مراسم افتتاحیه مذهبی که اوکجو (Ukejo) نامیده می‌شود، تورهای صوتی چندزبانه و چراغانی شبانه برگزار می‌شود. 

قلعه بودیام (Bodiam Castle)، انگلیس

قلعه بودیام (Bodiam Castle) انگلیس

این قلعه در سال ۱۳۸۵ میلادی به‌عنوان سنگر شوالیه سلطنتی سابق ساخته شد و نمونه بارزی از یک قلعه قرون وسطایی است

انگلیس قلعه‌های بسیار بزرگ‌تر (مثل ویندسور) و همچنین تاریخی‌تری (مثل برج لندن) دارد؛ اما هیچ یک از آن‌ها به جز قلعه بودیام در سوسکس شرقی، در کتب درسی جایی ندارد.

این قلعه در سال ۱۳۸۵ میلادی به‌عنوان سنگر شوالیه سلطنتی سابق ساخته شد و نمونه بارزی از یک قلعه قرون وسطایی است؛ دیوارهای ستبری که توسط ۹ برج کوتاه اما عریض حمایت می‌شود، با یک حیاط مرکزی و خندقی دورتادور آن که باید با گذرگاه چوبی (که در زمان‌های گذشته پل متحرکی بود) از آن رد شد و به قلعه رسید. 

در فصل تابستان بازدیدکنندگان می‌توانند در فعالیت‌های متنوعی که در این قلعه برگزار می‌شود، شرکت کنند؛ مثل مسابقات تیراندازی با کمان، پوشیدن لباس‌های قرون وسطایی، صرف چای، بیسکوئیت و کیک برای عصرانه و تورهای بازدید از قلعه. علاوه بر این، قلعه بودیام فقط ۷ مایل از جایی که نبرد هستینگز در سال ۱۰۶۶ میلادی به وقوع پیوسته بود، فاصله دارد. 

قلعه چاپولتپک (Castillo de Chapultepec)، مکزیک

قلعه چاپولتپک (Castillo de Chapultepec) مکزیک

در حال حاضر چاپولتپک میزبان موزه ملی تاریخ مکزیک است

تنها قلعه سلطنتی در نیم‌کره غربی، قلعه چاپولتپک در مکزیکوسیتی است. این قلعه در اوایل قرن ۱۷ میلادی به‌عنوان اقامتگاه تابستانی برای نائب‌السطنه اسپانیای جدید ساخته شد و از آن زمان به بعد نقش مهمی در تاریخ این کشور داشت، از جمله اینکه کاخ امپراطور ماکسیمیلیان بود و جنگ ۱۸۴۷ که بین سربازان مکزیکی و مهاجمان آمریکایی درگرفت (که در سرود نیروی دریایی هم به آن اشاره می‌شود)، در این حوالی به وقوع پیوست.

در حال حاضر چاپولتپک میزبان موزه ملی تاریخ مکزیک است. در تورهایی که برای بازدید از این قلعه اجرا می‌شود، می‌توانید اتاق Malachite و اتاق خواب پرزرق و برق ماکسیمیلیان را نیز ببینید. 

قلعه پردجاما (Predjama Castle)، اسلوونی

قلعه پردجاما (Predjama Castle) اسلوونی

پردجاما در دهانه غاری که زیر طاق صخره‌ای طبیعی واقع شده، قرار دارد

آنچه که قلعه پردجاما، این قلعه اسلوونیایی را از سایر قلعه‌ها متمایز می‌کند، موقعیت قرارگیری حیرت‌انگیز آن است؛ پردجاما در دهانه غاری که زیر طاق صخره‌ای طبیعی واقع شده، قرار دارد.

چنین موقعیتی در این ارتفاع بلند سبب شده بود تا این قلعه که در قرن ۱۳ میلادی ساخته شده است، غیرقابل نفوذ باشد. مهاجمان در اکثر مواقع پرادجاما را محاصره می‌کردند، اما یک گذرگاه مخفی (که هنوز هم وجود دارد)، به مدافعان این اجازه را می‌داد که به بیرون قلعه رفت و آمد کنند. 

این قلعه در ۶۲ کیلومتری لیوبلیانا قرار دارد و در آن و زمین‌های پارک‌مانند اطرافش، رقابت‌ها و مسابقات مختلفی برگزار می‌شود. 

قلعه آراگونس (Castello Aragonese)، ایتالیا

قلعه آراگونس (Castello Aragonese) ایتالیا

قلعه آراگونس قدیمی‌ترین قلعه فهرست ما است و ریشه در قرن پنجم قبل از میلاد دارد

قلعه آراگونس قدیمی‌ترین قلعه فهرست ما است و ریشه در قرن پنجم قبل از میلاد دارد، زمانی که یونانی‌ها این منطقه را مستعمره خود کرده بودند. این قلعه در جزیره‌ای، مشرف بر خلیج ناپل واقع شده است. طی سال‌های متمادی ارتش‌های کشورهای مختلف، از لژیونرهای رومی تا سربازان ناپلئون، آراگونس را به اشغال خود درآوردند. 

این قلعه در حال حاضر متعلق به خانواده یک وکیل سرشناس ایتالیایی است که این جزیره مستحکم را در سال ۱۹۱۲ خریداری و شروع به مرمت برج و باروها، کلیساها، صومعه‌ها، سردابه‌ها و باغ‌های آن کردند. علاوه بر چشم‌اندازی که از قلعه آراگونس وجود دارد و از خلیج تا کوه وزوویوس امتداد می‌یابد، در اطراف آن کافه‌هایی در فضای باز، یک کتابفروشی، نمایشگاه‌های هنری و نمایش فیلم در فضای باز بر جذابیتش افزوده است. 

قلعه پراگ (Prague Castle)، جمهوری چک

قلعه پراگ  جمهوری چک

این قلعه اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهوری چک است

قلعه برجسته پراگ هم یکی از معدود قلعه‌های جهان است که هنوز هم اهمیت و قدرت سیاسی واقعی خود را حفظ کرده است؛ این قلعه اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهوری چک است. 

از سایر دیدنی‌هایی که داخل این مجموعه بزرگ قرار دارد، می‌توان به کلیسای جامع سنت ویتوس، کاخ سلطنتی قدیمی، ۱۰ باغ و تعدادی کلبه قرن شانزدهمی که «کوی طلایی» نامیده می‌شود و زمانی خانه نگهبانان قلعه بود، اشاره کرد. 

تورهای بازدید از قلعه در طول روز و عصرها اجرا می‌شود و حدودا ۳ ساعت به طول می‌انجامد. 

دژ شهسواران (Krak des Chevaliers)، سوریه

دژ شهسواران (Krak des Chevaliers) سوریه

دژ شهسواران تنها قلعه‌ای در فهرست ما است که جنگ قرن بیست و یکمی را نیز تجربه کرده است

دژ شهسواران در سوریه قرار دارد و امروزه به دلیل جنگی که در این کشور درگرفته، بازدید از آن امکان‌پذیر نیست؛ با این حال این قلعه هنوز هم یکی از برجسته‌ترین قلعه‌های جهان است و همچنین تنها قلعه‌ای در فهرست ما است که جنگ قرن بیست و یکمی را نیز تجربه کرده است (و خوشبختانه هنوز هم پابرجا مانده است). 

دژ شهسواران در قرن ۱۲ میلادی توسط شوالیه‌های سنت جان ساخته شده و نمونه بارزی از یک قلعه جنگ‌های صلیبی در خاورمیانه و یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های معماری نظامی قرون وسطایی است. 

این سازه ۲ دیوار ستبر دارد که توسط خندقی که در شیب تپه‌ای بین شهر حمص (Homs) و دریای مدیترانه قرار دارد، جدا شده‌اند. در آخرین گزارشی که یونسکو در سال ۲۰۱۹ در مورد این قلعه منتشر کرده است، آمده که کار مرمت و باستان‌شناسی دژ شهسواران دوباره آغاز شده است، اما اوضاع این منطقه هنوز هم پرتنش است.

دیدگاه