۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

حمیده کریمی
یکشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

خرابه‌ها، شهرها و آثار باستانی مشهور دنیا، بسیار شلوغ و پرازدحام هستند. اگر دوست دارید جاذبه‌هایی خلوت‌تر را تجربه کنید، جایگزین‌هایی برای این سایت‌های باستانی وجود دارد.

این روزها به لطف وسایل حمل و نقل عمومی، دسترسی به دورافتاده‌ترین نقاط دنیا نیز راحت شده است. از طریق اینترنت و رسانه‌های اجتماعی نیز می‌توان از وجود دوردست‌ترین جاذبه‌ها باخبر شد. این دلایل دست به دست هم داده‌اند و باعث شده‌اند که جذابیت برخی جاذبه‌ها و خرابه‌ها و شهرهای باستانی دنیا بیشتر شود و جمعیت گردشگران آن‌ها افزایش پیدا کند.

اگر دوست دارید از خرابه‌ها و شهرهای باستانی دیدن کنید ولی دلتان نمی‌خواهد با سیل جمعیت گردشگران مواجه شوید، می‌توانید مکان‌های کمتر شناخته شده را جایگزین کنید. بسیاری از این شهرهای باستانی بخشی از یک تمدن بزرگ بوده‌اند که در کنار آن‌ها شهرهای دیگری هم وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

جایگزین چیچن ایتزا، شهر باستانی Coba

۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

چیچن ایتزا یکی از مشهورترین شهرهای باستانی مایایی است و در آمریکای مرکزی قرار دارد؛ ولی اگر دوست دارید شهر باستانی خلوتی را ببینید، شهر باستانی Coba جایگزین بهتری برای چیچن ایتزا است. این سایت باستانی از چیچن ایتزا بزرگ‌تر است البته شکوه و عظمت کمتری دارد. با وجود این، محیط خلوتی که دارد، فضای بهتری برای گشت و گذار و ماجراجویی است.

مهم‌ترین تفاوتی که دارند این است که در شهر Coba می‌توانید از هرم اصلی آن بالا بروید. در سال ۲۰۰۶، بالا رفتن از هرم‌ها در چیچن ایتزا ممنوع شد. البته شایعاتی وجود دارد که این قانون قرار است در کوبا هم اجرا شود؛ ولی هنوز چنین قانونی وضع نشده است.

جایگزین ماچو پیچو، شهر باستانی Ollantaytambo

۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

شهر باستانی ماچو پیچو یکی از جاذبه‌های نمادینی است که به اندازه مجسمه آزادی شهرت دارد. هیچ مکان باستان‌شناسی در دنیا نیست که تا این حد مورد توجه قرار داشته باشد. سفرهایی برای گشت و گذار در مسیر اینکا تریل و کوه‌پیمایی در هواینا پیچو، از ماه‌ها قبل رزرو می‌شود و البته سیاست‌های جدیدی برای محدود کردن ورود به این مجموعه، مطرح شده است.

شهر باستانی Ollantaytambo با اتوبوس دو ساعت و نیم تا کوزکو فاصله دارد و دارای بقایای باستانی از زمان اینکاها است که معمولا توسط گردشگران نادیده گرفته می‌شود. مجموعه‌ای از قلعه‌های پلکانی دارد که به سمت بالای شهر ادامه دارند. هنگام بالا رفتن از پله‌های آن از دیدن مناظر زیبا و معبدهای قدیمی لذت خواهید برد. بازدید از بخش‌هایی از این مجموعه، رایگان است و برای کوله‌گردهایی که بودجه کمی برای سفر دارند، مناسب است. اگر قصد دارید از این مسیرها بالا برود، مراقب مسیرهای باریک آن باشید و کفش مناسب بپوشید.

جایگزین آکروپولیس، صومعه های باستانی متئورا

۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

شهر تاریخی آکروپولیس، جاذبه‌ای نمادین است که از بیشتر قسمت‌های شهر آتن قابل مشاهده است. به خصوص شب‌ها که به زیبایی نورپردازی می‌شود و منظره‌ای خیره‌کننده دارد. ولی جذابیت‌های خاص شهر باستانی Meteora که دست کمی از آکروپولیس ندارد، معمولا نادیده گرفته می‌شود. ستون‌‌های قدیمی و صومعه‌های تاریخی این مجموعه بسیار دیدنی است. راهبان در قرون وسطی این صومعه‌های غیرقابل دسترس را ساخته‌اند. برای مدت چند قرن این صومعه‌ها فقط از طریق نردبان و توری قابل دسترسی بودند و کاملا توسط راهبانی که آنجا زندگی می‌کردند، اداره می‌شدند.

امروزه این صومعه‌ها هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ولی برای دسترسی به آن‌ها پل‌ها و پله‌هایی ساخته شده است و عموم مردم به آن دسترسی پیدا کرده‌اند.

جایگزین انگکور وات، شهر باستانی Banteay Chhmar

۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

انگکور وات گرچه قرن‌ها در بین جنگل‌ها مدفون شده بود؛ ولی اکنون یک راز نیست. بزرگ‌ترین بنای مذهبی دنیا است که توسط یک فرانسوی در قرن نوزدهم به دنیا معرفی شد. در فاصله‌ای نزدیک از اینجا یعنی در فاصله دو ساعتی، تجربه‌ای تفاوت‌تر منتظر شما است. خرابه‌های باستانی Khmer. سایت Banteay Chhmar در جریان غارت‌های جنگ داخلی، آسیب‌های زیادی دید؛ ولی بازسازی و در سال ۲۰۱۴ بازگشایی شد.

جایگزین دیگر، بقایای معبد هندوی Preah Vihear است که صد سال بیشتر از انگکور وات قدمت دارد. این معبد روی صخره‌ای در نزدیکی مرز تایلند واقع شده است.

جایگزین بوروبودور، معبد Candi Sewu

۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

بوروبودور به عنوان بزرگ‌ترین معبد بودایی دنیا مشهور است. بروبودور پربازدیدترین جاذبه گردشگری اندونزی است. دومین معبد بودایی بزرگ اندونزی معبد Candi Sewu است. بلیط ورودی آن با معبد هندوی Prambanan مشترک است؛ ولی بیشتر گردشگران از دیدن این معبد صرف‌نظر می‌کنند. فضای زیبایی که معبد در آن قرار گرفته است، فرسایش‌های آتش‌فشانی و جنگل‌های انبوه باعث شده که اینجا جایگزین جذابی برای بوروبودور باشد.

جایگزین استون‌هنج، بقایای باستانی Avebury

۶ جایگزین برای آثار باستانی مشهور و شلوغ دنیا

استون‌هنج یکی از شگفت‌انگیزترین مجموعه‌های باستانی است؛ ولی اگر به باستان شناسی، علاقه‌مند نباشید، دیدن چند قطعه سنگ بزرگ از پشت یک طناب، احتمالا شما را ناامید می‌کند. ولی منطقه باستانی Avebury Henge یک تجربه کاملا متفاوت است. در این جا می‌توانید آزادانه در بین حلقه‌های سنگی حرکت کنید و بلیط ورودی هم نیاز ندارید. البته فرم صخره‌ها از استون هنج شکوه و عظمت کمتری دارد. یک موزه در نزدیکی آن هست که هزینه ورودی دارد و می‌توانید از آن صرف‌نظر کنید.

خرابه‌ها و شهرهای باستانی به دلیلی مشهور شده‌اند. توصیه نمی‌کنیم که این شگفتی‌های باستانی را فراموش کنید؛ ولی اگر دوست دارید تجربه‌ای خلوت‌تر داشته باشید بدون حضور اتوبوس‌های توریستی و فروشنده‌های سوغات، می‌توانید به سایت‌های باستان‌شناسی جایگزین سر بزنید.

منبع thepointsguy

دیدگاه