راهنمای سفر به آتن

آتن پایتخت یونان، واقع در قاره اروپا است. این شهر که بزرگ‌ترین شهر یونان به شمار می‌رود، در استان آتیک قرار گرفته است. از نظر تاریخی، آتن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود و از نظر اقتصادی، امروزه یکی از بزرگ‌ترین مراکز اقتصادی در جنوب اروپا است. جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی آتن، این شهر را به یکی از مقاصد ارزشمند گردشگری تبدیل کرده‌اند و تور آتن یکی از پرفروش‌ترین تورهای جهان به شمار می‌رود.

جمعیت آتن در سال ۲۰۱۱، نزدیک به ۶۶۵ هزار نفر اعلام شد و مساحت این شهر حدود ۳۹ کیلومتر مربع است. این شهر با تعداد زیادی از حومه‌ها در چهار جهت احاطه شده است. دین اکثر مردم آتن را مسیحیت ارتدوکس شرقی تشکیل می‌دهد و کمتر از ۱۰٪ مردم آتن، به ادیانی دیگر مانند اسلام اعتقاد دارند. زبان آتنی‌ها یونانی و نوع حکومت آتن، دموکراسی است.

قدمت شهر آتن به ۳۴۰۰ سال قبل بازمی‌گردد. بر اساس اسطوره‌های یونانی، نام این شهر از الهه آتنا گرفته شده است. این شهر در سال ۱۸۶۹ میزبان اولین دوره‌ی بازی‌های المپیک نوین شد. در دهه ۱۹۲۰ و بعد از جنگ‌ ترکیه و یونان، تعداد زیادی از پناهندگان یونانی از منطقه آناتولیا به آتن پناه آورند و جمعیت آتن به شدت افزایش یافت. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ و بعد از جنگ جهانی دوم، با ورود پناهندگان و افزایش دوباره‌ی جمعیت، شهر آتن تا مرزهای امروزی توسعه پیدا کرد.  

زیتون، روغن زیتون، ادویه‌ها، انواع دمنوش و عسل، سوغاتی‌های خوراکی آتن هستند و محصولات طبیعی مراقبت از پوست، دست‌سازهای چوب زیتون و سازهای یونانی نیز جزو سوغاتی‌های محبوب آتن محسوب می‌شوند.

آکروپلیس مهم‌ترین محوطه باستانی در دنیای غرب به شمار می‌رود و شما می‌توانید آن را از هر نقطه در آتن رویت کنید. این محوطه‌ی باستانی شامل پارتنون و تعدادی دیگر از بناهای تاریخی است که همگی با مرمر سفید ساخته شده‌اند و در روز و شب با طیفی از رنگ‌های سفید، شیری و عسلی می‌درخشند.

معبد پارتنون نماد یونان باستان، معبد زئوس، موزه بناکی (Benaki Museum)، دماغه سونیون و معبد پوزیدون، موزه ملی باستان شناسی آتن، باغ ملی آتن، معبد زئوس المپیا و موزه آکروپولیس (Acropolis Museum) از دیگر مکان‌های دیدنی آتن هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به آتن؛ یونان

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map