۵ رستوران‌ خلاق دنیا؛ از کافه مقوا تا پیتزافروشی صورتی

صدیقه شجاعی
دوشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
۵ رستوران‌ خلاق دنیا؛ از کافه مقوا تا پیتزافروشی صورتی

برخی از رستوران‌های دنیا لزوماً نه به‌خاطر شیک‌بودن، بلکه برای طراحی و معماری خلاقانه‌ای که در آن‌ها به کار رفته است، شهرت زیادی در دنیا پیدا کرده و حتی نامزد جایزه‌ی معماری شده‌اند.

اگر دوست دارید به رستوران‌هایی بروید که ظاهرشان درست مثل منوی آن‌ها، خلاقانه باشد، پس شاید با دیدن فهرستی از نامزدهای مسابقه‌ی جایزه Dezeen در سال ۲۰۱۹ برای طراحی داخلی بار و رستوران هیجان‌زده شوید. در این مسابقه که پروژه‌های طراحی داخلی و دیزاین و معماری جدید نوآورنه از سراسر دنیا حضور دارند، رستوران‌های چشم‌نوازی نظیر رستوران زیر آب نروژ و کافه‌ مقوا در بمبئی نیز به چشم می‌خورد.

پیتزا هامبل، لندن

پیتزا هامبل لندن

پیتزا هامبل (Humble Pizza) در جاده‌ی کینگ در منطقه‌ی چلسی لندن واقع شده است. این رستوران صورتی‌رنگ دارای منویی از پیتزاهای منحصراً گیاهی است.

در طراحی پیتزا هامبل که برعهده‌ی استودیوی Child بوده است، کلیه‌ی بخش‌ها به رنگ صورتی هستند، در واقع یک نوع صورتی نسل هزاره در یک کافه‌ی ارزان‌قیمت کلاسیک متعلق به دهه‌ی ۱۹۷۰ به کار رفته است. لامپ‌های نئون، نورپردازی اواسط قرن ۲۰، کف کاشیکاری و شاخصه‌های اصیلی نظیر صفحه‌ی مشبک چدنی، این تصویر زیبا را کامل کرده‌اند.

رستوران Radhaus، سان فرانسیسکو

رستوران Radhaus سان فرانسیسکو

رستوران و بار جدید Radhaus، دارای یک سالن بزرگ باواریایی با ویژگی‌های سان فرانسیسکویی است که توسط استودیوی Envelope A+D طراحی شده است. این رستوران که در مرکز فورت مانسون قرار دارد، در محل یک پایگاه نظامی سابق ساخته شده است و در منوی آن نوشیدنی آلمانی و شنیتسل وینی دیده می‌شود، هرچند برگ برنده‌ی آن را می‌توان فضایی پرنور با نمایی از ساحل دانست.

رستوران زیرآب، نروژ

رستوران زیرآب نروژ

بزرگ‌ترین رستوران زیر آب جهان در دهکده‌ی دورافتاده Baly در نروژ واقع شده و توسط استودیوی معماری Snohetta طراحی و در مدت‌زمان ۱۸ ماه ساخته شده است. بخشی از این رستوران حدود پنج متر در زیر سطح آب قرار دارد که شامل یک بار در سطح پایین‌تر از آب و یک رستوران در بستر دریا می‌شود، جای که پنجره‌های رستوران مثل یک پریسکوپ غول‌پیکر عمل می‌کنند.

کافه Dandelion Chocolate، کیوتو

کافه Dandelion Chocolate در کیوتو

«Dandelion Chocolate»، یک کافه و شکلات‌فروشی در کیوتو است که کارخانه‌ی تولید شکلات خود را دارد و طراحی آن را استودیوی Fumihiko Sano برعهده داشته است. در این ساختمان نوسازی‌شده از چوب سدار به‌عنوان مصالح اصلی استفاده شده و دارای فضاهای باز است تا مشتریان در میان رایحه‌ی شکلات، احساس آرامش و راحتی داشته باشند.

کافه مقوا، بمبئی

کافه مقوا در مبئی

کافه مقوا (Cardboard) را استودیوی Nudes طراحی کرده و فضای داخلی این کافه‌ی سازگار با محیط‌زیست از مقواهای بازیافتی ساخته شده است. تیم طراحی کافه قصد سنت‌شکنی و کنارزدن مرزبندی‌ها را داشتند و به همین دلیل ضمن بازی با مقوا، فرم‌های مجسمه‌ای و بافتی زیادی خلق کردند. یکی از نقاط برجسته‌ی کافه مقوا، دیواری از پنل‌های مدور است که تأثیر موج‌مانند آرام‌بخشی به کافه می‌بخشد.

منبع lonelyplanet
برچسب‌ها معماری رستوران

دیدگاه