۵ غذایی که در سال نوی چینی باید امتحان کنید

۵ غذایی که در سال نوی چینی باید امتحان کنید

حمیده کریمی
| شنبه, ۹ آذر ۹۸ ساعت ۱۰:۰۰

مردم سراسر دنیا برای جشن‌های سال نو، غذاها و آداب و رسوم خاصی دارند. اگر دوست دارید سنت‌های سال نوی چینی را تجربه کنید، این پنج غذا را امتحان کنید.

چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیا و دومین اقتصاد بزرگ دنیا است. در سال نوی چینی، در این فرهنگ، غذاهایی تهیه می‌شود که اهالی این کشور معتقد‌اند خوردن آن‌ها در آغاز سال نو خوش‌شانسی و برکت می‌آورد. در فستیوال بهاری یا آغاز سال نوی چینی، مسافران، این غذاها را در سفر به چین روی میز غذاها خواهند دید؛ غذاهایی که برای خوش‌شانسی و موفقیت در سال آینده تهیه می‌شود.

برای ۱٫‌۵ میلیارد جمعیت چین و تعداد زیاد جوامع چینی که در گوشه و کنار دنیا زندگی می‌کنند، فستیوال بهاری یا سال نوی چینی آغاز سال جدید در تقویم سنتی قمری محسوب می‌شود. مهم‌ترین بخش جشن‌های سال نوی چینی، غذاهایی است که یک خانواده در کنار هم نوش جان می‌کنند. در شب عید همه اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند. دخترها و پسرها، نوه‌ها و پدربزرگ و مادربزرگ‌ها، عمه‌ها و عموها همگی در یک جا کنار هم جمع می‌شوند تا این جشن سالانه را در کنار هم برگزار کنند.

در خانواده‌هایی که آداب و رسوم سنتی اجتماعی هنوز هم برپا می‌شود، مسن‌ترین عضو خانواده قبل از همه روی صندلی خود می‌نشیند. افراد مسن‌تر باید بهترین صندلی را داشته باشند؛ یعنی راحت‌ترین صندلی در بهترین جای خانه. به شکل سنتی، بزرگ‌ترین پسر خانواده هنگام صرف وعده‌های غذایی، غذا را برای همه سرو می‌کند و این مهمانی‌ها، یک ضیافت واقعی است. روی میز معمولا پر از انواع غذا می‌شود. غذاها با دقت خاصی روی هم قرار داده می‌شوند. میز شیشه‌ای چرخانی که غذاها روی آن قرار دارد با دقت خاصی چرخانده می‌شود تا برجی که از روی هم قرار دادن غذاها تشکیل شده، استوار بماند.

سنت‌های غذا خوردن در شب سال نو ممکن است در هر منطقه‌ای متفاوت باشد؛ ولی این پنج غذا، غذاهایی هستند که معمولا خانواده‌های چینی برای جشن‌های سال نو تهیه می‌کنند تا با خوردن آن‌ها، خوش‌شانسی و موفقیت در سال پیش رو را به خانه‌های خود دعوت کنند.

ماهی

ماهی

یک ماهی کامل در شب سال نو باید روی میز باشد. کلمه ماندارین معادل ماهی از نظر تلفظ شبیه به کلمه‌ای با معنی برکت و فراوانی است. وقتی ماهی سر میز می‌رسد، مهمانان با هم عبارتی چینی را تکرار می‌کنند که یعنی هر سال یک برکت، که این طور به گوش می‌رسد: هر سال یک ماهی. آن‌ها با هم برای برکت در سال آینده و فزونی نعمت در سال پیشِ رو آرزو می‌کنند. بعضی‌ها برای تاکید بیشتر، فنجان چای را موقع گفتن این عبارت‌ها دو بار روی میز می‌زنند. ظرف حاوی ماهی باید به شکلی روی میز قرار بگیرد که سر ماهی به طرف بزرگ خانواده باشد که این کار نشانه‌ای از تمایز و احترام قائل شدن برای بزرگ‌تر خانواده است. همه اعضای خانواده صبر می‌کنند که این فرد که معمولا پدربزرگ خانواده است، اولین لقمه ماهی را بردارد و بعد دیگران از آن ماهی برای خود برمی‌دارند.

بعدتر در موقع خوردن غذا، یکی دیگر از مهمانان می‌تواند احترام خود را به بزرگ‌تر خانواده با جدا کردن بهترین قسمت ماهی و گذاشتن در ظرف برنج بزرگ‌تر خانواده، احترام خود را نشان دهد. معمولا سر و دم ماهی باید دست‌نخورده باقی بماند.

دامپلینگ

دامپلینگ

یکی دیگر از غذاهایی که باید سر میز چینی‌ها در شب سال نو باشد، انواع دامپلینگ است. حتی لطیفه‌هایی در مورد زیاده‌روی در خوردن دامپلینگ در شب سال نوی چینی وجود دارد. این غذا علاوه بر لذیذ و محبوب بودن به‌خاطر دلیل مهم دیگری سر میز شام سال نوی چینی وجود دارد. این غذا شبیه به یکی از پول‌های رایج چین در زمان‌های قدیم است. پر کردن ظرف یک نفر با دامپلینگ شبیه این است که ظرف او را با تعداد زیادی از این پول رایج که از جنس طلا بوده پر کنید.

این دامپلینگ‌ها با مواد متنوعی پر می‌شوند؛ ولی معمولا شامل ترکیب گوشت، کلم، پیازچه است. در چند قرن اخیر، چین با مشکلاتی چون گرسنگی و فقر دست و پنجه نرم کرده است. در بعضی از دوران‌های تاریخی خوردن گوشت بسیار نادر بوده و کم اتفاق می‌افتاده است. دامپلینگ‌های توپر و پر شده از گوشت، به نمادی از ثروت و فراوانی تبدیل شده است. با خوردن این غذا به خاطر می‌آوریم که دوران سخت، گذشته است و اکنون زمان ثروت و فراوانی است.

کیک برنج چسبناک

کیک برنج

در زمان‌های قدیم این خوراکی خوشمزه فقط به عنوان پیشکش در آیین‌های سنتی و برای پیشینیان و خدایان تهیه می‌شده است. به مرو زمان این خوراکی با نام کیک سال نو شهرت پیدا کرده است و راه خود را به میز شب سال نو پیدا کرده است. خوردن این کیک در شب سال نو، علاوه بر اینکه از نظر طعم و مزه برای همه مهمانان لذت‌بخش است، به عنوان نمادی از آرزوهای خوب برای سال آینده حسوب می‌شود؛ آرزو برای اینکه سال جدیدی، سالی سرشار از سلامتی، رفاه و موفقیت باشد.

نودل‌های عمر طولانی

نودل

نودل‌هایی که برای شب سال نو تهیه می‌کنند، به معنای واقعی کلمه بلند هستند. نام این نودل یعنی chang shou mian به معنای نودل‌های طول عمر است. کسانی که این غذا را نوش جان می‌کنند، موقع خودن این نودل‌های بلند نباید آن را قطع کنند چون این کار بدشانسی می‌آورد. خوردن رشته‌های بلند نودل کار راحتی نیست پس حواستان را جمع کنید.

کوفته برنجی

کوفته برنجی

در نزدیکی ایام تعطیلات سال نو، خانواده‌ها یک بار دیگر دور هم جمع می‌شوند و tang yuan می‌خورند. این خوراکی آبدار و کروی شکل، کوفته‌های برنجی پر شده با کنجد و شکر یا کره بادام زمینی است. این کوفته‌ها را در آب در حال جوش می‌ریزند و در آن مقداری زنجبیل هم اضافه می‌کنند. بعدا روی آن پودر شکر قهوه‌ای می‌پاشند. اسم این غذا در زبان محلی شبیه به کلمه‌ای چینی است که اتحاد و دور هم جمع شدن معنی می‌دهد. مهم‌ترین تعطیلات سال با دور همی خانواده‌ها اغاز می‌شود و آن‌ها در کنار هم دسری می‌خورند که یادآور این جمع‌های خانوادگی باشد.

از همین الان آماده سفر به چین شوید. تور چین را در کجارو از لحاظ قیمت با هم مقایسه کرده و آفر موردنظرتان را از فروشنده‌های معتبر همکار، پیدا و با پایین‌ترین هزینه تهیه کنید.

منبع afar
برچسب‌ها چین غذا

دیدگاه  

    تبلیغات