برگزاری آیین ثبت ملی «چمری» در اسلام آباد غرب

فرناز رهبران رنجبر
یکشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۰
برگزاری آیین ثبت ملی «چمری» در اسلام آباد غرب

روستای چقاکبود شهرستان اسلام آبادغرب استان کرمانشاه میزبان برگزاری آیین ثبت ملی «چمری» شد.

شب گذشته ۲۳ شهریور ماه سال ۹۷، در پنجمین شب از ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان کربلا حضرت ابا‌عبدالله الحسین (ع) در روستای چقاکبود شهرستان اسلام آبادغرب استان کرمانشاه، آیین «چمری» برگزار شد. این مراسم به‌عنوان میراث معنوی استان کرمانشاه به ثبت ملی رسیده است.

چمری یکی از نخستین نواهای موسیقی جهان است که خاستگاه آن منطقه کلهرنشین در استان کرمانشاه است. در راستای ثبت ملی این آیین، اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه کار بزرگی را انجام داده است.

این مراسم برای داغ عزیزان جوانمرد و جوانمرگ برگزار می‌شود که در تاریخ ایران به‌ویژه مناطق کُردنشین رواج دارد و در شاهنامه فردوسی نیز به آن اشاره شده است. این مراسم در عزاداری امام حسین (ع) به اوج خود می‌رسد. می‌توان گفت چمری اولین و نخستین سمفونی و هم آوایی تاریخ بشر است.

در این مراسم نوازندگان ساز و دهل، نواهای غمناک عزاداری امام حسین (ع) اجرا شد و مراسم آقامی رو با قرائت اشعار مخصوص این عزاداری قرائت شد.

جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه در خصوص برگزاری این مراسم گفت:

سه مراسم آیینی عزاداری امام حسین (ع) تحت عنوان‌های چمری مناطق کلهر، تعزیه‌خوانی روستای فش کنگاور و مور مناطق لک نشین به‌عنوان میراث معنوی استان کرمانشاه به ثبت ملی رسیده‌اند.

علاوه بر این مراسم، تا پایان ایام عزاداری محرم دیگر آیین‌های سنتی مردم استان کرمانشاه نیز توسط سازمان میراث فرهنگی برگزار خواهد شد

این آیین‌ها را باید حفظ کرد برگزاری چنین مراسمی می‌تواند در حفظ آیین تاریخی نقش موثری را ایفا کند.

امسال برای اولین بار این آیین‌ها با هدف معرفی در سطح گسترده و به‌صورت ساماندهی شده با با هدف معرفی در سطح گسترده و به‌صورت ساماندهی شده اجرا می‌شود تا رسوم و آیین با پیشینه کرمانشاهیان حفظ و احیا شود.

مراسم‌های چمری، مورخوانی و تعزیه خوانیاز آیین‌های ویژه استان کرمانشاه محسوب می‌شوند که توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه به‌عنوان میراث معنوی به ثبت ملی رسیده است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها ثبت ملی آیین

    دیدگاه