افزایش نرخ پروازهای داخلی و خارجی و نبود بلیت‌های کمتر از ۲۵۰ هزار تومان

فرناز رهبران رنجبر
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۵
افزایش نرخ پروازهای داخلی و خارجی و نبود بلیت‌های کمتر از ۲۵۰ هزار تومان

به دنبال افزایش قیمت دلار، نرخ پروازهای داخلی و خارجی به طور چشمگیر افزایش یافته است.

چند روز پس از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی به ایرلاین‌های ایرانی، از بازار بلیت‌های داخلی می‌توان متوجه شد که قیمت همه پروازهای داخلی و خارجی افزایش یافته است.

در طول سال‌هایی که از اجرایی شدن طرح آزادسازی نرخ بلیت هواپیما می‌گذشت با توجه به بالا بودن تعداد انتخاب‌های مسافران برای سفر در مسیرهای داخلی همواره ایرلاین‌ها تلاش می‌کردند در کنار برنامه‌ریزی برای سودآوری شرکت‌های خود شرایط را برای رقابت با دیگر ایرلاین‌ها نیز حفظ کنند و به این ترتیب عملا نرخ بلیت پروازهای داخلی افزایش داDمی را تجربه نمی‌کرد.

در طول این سال‌ها در ایام پیک سفر یا روزهای خاص که تقاضای مسافران برای مسیرهایی افزایش می‌یافت، قیمت‌ها در بسیاری از خطوط هوایی قیمت میانگین ۱۵۰ هزار تومانی داشت و حتی در بسیاری از روزها خواهان بلیت‌های یکطرفه قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار تومان را تجربه می‌کردند.

همه این اقدامات برای رونق گرفتن بازارهای فروش بلیت داخلی و حتی رقابت صنعت هوایی در بخشی از مسیرها با جاده بود. همه این‌ها سیاست‌های ایرلاین‌های ایرانی برای جذب مسافر بود.

اما در روزهای گذشته و با توجه به ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی که حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های خود را با ارز انجام می‌دهند، مجبور شدند دلار را به جای ۴۲۰۰ تومان حدود ۹۰۰۰ تومان بخرند و به این ترتیب بخش قابل توجهی از هزینه‌های شرکت‌های ایرانی حدودا دو برابر شد.

در مرحله اول تاثیر این موضوع در بازارهای بین‌المللی و پروازهای خارجی آشکار شد زیرا چند برابر شدن قیمت برخی مسیرها از نتایج این افزایش دلار بود. اما اکنون بازار بلیت پروازهای داخلی تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است: قیمت‌های مسیر پروازی از تهران به سمت شهرهای پر تقاضا مانند مشهد، شیراز، تبریز، بندرعباس، اهواز و جزیره کیش در طول روزهای گذشته افزایش قابل توجه داشته است تا جایی که در تمامی این مسیرها بلیت یک طرفه با نرخ کمتر از ۲۵۰ هزار تومان را نمی‌توان یافت.

برای مسافرانی که تمایلی به پروازهای صبح زود ندارند باید از پروازهایی با نرخ بیش از ۳۰۰ استفاده کنند. در بسیاری از مسیرها تعداد قابل توجهی از بلیت در مرز ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

در مناطقی نظیر چابهار یا عسلویه که پروازهای کمتری دارند افزایش نرخ پرواز بیشتر است و ارزان‌ترین بلیت در این مسیرها از حدود ۳۰۰ هزار تومان آغاز شده وبه بالاتر می‌رسد.

در چنین شرایطی و با توجه به ثابت ماندن نرخ بنزین در ایران احتمالا صنعت هوایی کشور توان رقابت با دیگر عرصه‌های حمل و نقل را از دست می‌دهد و باید به فکر سیاست‌های جایگزینی برای آن بود.

در طول روزهای گذشته پروازهای بین‌المللی چه برای ایرلاین‌های داخلی و چه برای خارجی‌ها افزایش نرخ چشمگیری داشته است.

به اعتقاد دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی چنانچه این وضعیت ادامه پیدا کند به احتمال زیاد تقاضای سفر به میزان زیاد کاهش خواهد یافت.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها پرواز

    دیدگاه