تعطیلی موزه فوتبال آذربایجان تبریز

طیبه فلاحتی
یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۵
تعطیلی موزه فوتبال آذربایجان تبریز

موزه فوتبال آذربایجان نخستین موزه تخصصی فوتبال در ایران است که مردم عادی حق بازدید از این مکان را ندارند.

موزه فوتبال آذربایجان یکی از مکان‌های دیدنی شهر تبریز بوده که در سطح کشور بی‌نظیر است؛ این موزه دارای آثار فوتبالی از سال ۱۳۰۰ تا سال ۱۳۹۳ است.

موزه فوتبال آذربایجان نخستین موزه تخصصی فوتبال در ایران بوده که دارای تصاویری قدیمی از فوتبال تبریز و آذربایجان به همراه کاپ‌ها، مدال‌ها، پیراهن و لباس ورزشی قهرمانان آذربایجان در بازه زمانی ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۳ است که این روزها مردم عادی حق بازدید از این مکان را ندارند.

ایوب نیکنام‌لاله، محقق و پژوهشگر تاریخ آذربایجان یکی از عوامل راه‌اندازی این موزه است؛ نیکنام لاله به مدت ۲۰ سال در مورد تاریخ فوتبال تبریز تحقیق کرده و اسناد، تصاویر و وسایل ورزشی موزه فوتبال آذربایجان توسط این محقق جمع‌آوری و به این موزه اهدا شده است.

ایوب نیکنام لاله با اشاره به تعطیلی موزه به روی مردم گفت:

موزه فوتبال آذربایجان دارای آثار ارزشمندی بوده و به عنوان مکانی برای جذب گردشگری نیز ظرفیت‌های فراوانی دارد، اما در این روزها شاهدیم که متاسفانه درهای این موزه به روی مردم بسته است.

او با تاکید بر اینکه چند روز پیش نیز میهمانی جهت بازدید به موزه فوتبال به همراه خود برده است، اما درهای موزه بسته بود و کسی حضور نداشت، افزود:

این آثار در سطح کشور بی‌نظیر هستند و ما به صورت رایگان در اختیار این موزه قرار داده‌ایم، از این‌رو انتظار داریم حداقل درهای آن بر روی مردم باز باشد.

وی افزود:

با وجود میل باطنی‌ام اگر مقرر است موزه تعطیل شود، می‌خواهم که شهرداری اجازه دهد تا مجموعه آثار اهدایی‌ام، به فدراسیون فوتبال ایران تحویل داده شود تا حداقل در تاسیس موزه فوتبال ایران کمکی به فدراسیون کرده باشیم و همچنین آثار بزرگان فوتبال آذربایجان نیز از نابودی نجات یابد.

نیکنام لاله خاطرنشان کرد:

فدراسیون فوتبال علاقه بسیاری به این آثار دارد و مشتاق‌اند که چنین موزه‌ای را ایجاد کنند، اما بنده تاکنون از اهدای آن امتناع کرده‌ام، چرا که این آثار متعلق به شهرمان است و می‌خواهم که این موزه به مرکز شهر تبریز منتقل شده و درهای آن همواره به روی مردم باز باشد، این موزه بسیار ارزشمند است و برای بازدید‌کنندگان دلچسبی و شیرینی خاصی دارد.

او با تاکید بر این‌که سه سال از بازگشایی این موزه می‌گذرد، افزود:

درست نیست که هر وقت میهمان داشتیم، تماس بگیریم و در را باز کنند. ما سرمایه یک ملت را در این مکان جمع‌آوری کرده‌ایم و حتی مقداری از آثار را نیز با هزینه‌ی شخصی خریده‌ام.

وی با اشاره به ظرفیت‌ این موزه در راستای جذب گردشگر در تبریز ۲۰۱۸، بیان کرد: 

باید مراقب این ظرفیت باشیم؛ از شهرهای بسیاری درخواست طرح داده‌اند تا چنین موزه‌ای را در شهرشان ایجاد کنند، اما این موزه با این ظرفیت چرا باید در حاشیه بماند و تعطیل شود.

نیکنام لاله با اشاره به سابقه‌ی تاریخی آثار موجود در این موزه و با تاکید بر اینکه قدیمی‌ترین توپ موجود در موزه فوتبال آذربایجان مربوط به  ۱۲۸۰ است، اما به طور رسمی اسناد از سال ۱۳۰۰ ثبت شده‌اند، خاطرنشان کرد:

در سال ۱۳۹۳ هنگام تاسیس موزه فوتبال، مسئولان شهرداری برنامه‌ریزی کردند تا  ابتدا موزه در این محل تاسیس شده و سپس با تملک مدرسه تاریخی مموریال به این محل منتقل شود، اما متاسفانه این کار عملی نشد.

وی اضافه کرد:

طبق اسناد و مدارک موجود، فوتبال برای اولین‌بار در تاریخ  ۱۲۶۵ توسط مدرسان خارجی مدرسه مموریال تبریز به این شهر وارد شده و اولین‌های فوتبال ایران از جمله اولین میدان فوتبال ایران، اولین لژیونر و اولین سرمربی تیم ملی فوتبال ایران (حسین صدقیانی)، اولین بلیت بازی‌های فوتبال ایران، نخستین مدرسه فوتبال ایران از شهر تبریز بوده و بر این اساس، تبریز پیشگام و مهد فوتبال ایران است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها تبریز موزه فوتبال

دیدگاه  

    تبلیغات